אתר קק"ל לצעירים

ספטמבר 2020: קסם בשביל היער הקסום

עם בוא השנה החדשה אנחנו מזמינים אתכם להמשיך לטייל, והפעם נצא למסלול הליכה מעגלי קל ביער קסום בכרמל, שבו תפגשו צמח בעל כוחות מיוחדים וצמח מטפס עם סיפור אהבה שובר לבבות

שימו ב-Waze חניון הזיתים, שנמצא ליד מושב עופר, וכשתגיעו הצטרפו אלינו לטיול, באורך 2 ק"מ, שמתאים למשפחות עם ילדים מגיל 7. השביל עובר בחלק מיער חוף הכרמל שנמצא במדרונות המערביים של ההר ומשתרע על פני שטח גדול של כ-10,000 דונם, שמשלבים עצי חורש ועצים שניטעו על ידי האדם. כשתבואו לכאן באביב תזכו ליהנות גם מפריחה מגוונת ומרהיבה של שלל פרחים ובסתיו תוכלו לראות את פריחת החורשף המצויץ.

מתחילים בחניון הזיתים

מתחילים ומסיימים בחניון הזיתים. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק
מתחילים ומסיימים בחניון הזיתים. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל
בחניון הזיתים עומדים לרשותכם תשעה שולחנות לפיקניק, שמתוכם שניים נגישים. תוכלו לערוך כאן פיקניק לפני המסלול או בסופו, וליהנות מצילם משיב הנפש של עצי הזית הקשישים והמרשימים, שלהם גזע עבה שמעיד על היקלטותם הטובה באדמה הפורייה והמשובחת של הרי הכרמל.
ויש כאן גם היסטוריה מרתקת. לוחמי חטיבת אלכסנדרוני הצליחו לכבוש שלושה כפרים באזור במסגרת מבצע "שוטר" ב- 24.7.1948. זאת לאחר שתושבי הכפרים הטרידו נוסעים בכביש וגם הצליחו להרוג שני נוסעים יהודים. הלוחמים נעזרו במהלך המבצע, שהסתיים בהצלחה, בכוחות נוספים מחטיבות גולני וכרמלי, ארטילריה וחיל האוויר.

פיגם מצוי בשביל הקסום

החורשף המצויץ. תראו אותו פורח בסתיו. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק
החורשף המצויץ. תראו אותו פורח בסתיו. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל
מהחניון צאו לדרך לשביל ההררי והקסום שכמו נלקח מהאגדות, בהרי הכרמל שתמיד ירוקים. את שלט ההכוונה לשביל תפגשו בצד המזרחי של החניון. ביציאה מהחניון, ליד גשרון ירוק שמיועד לרוכבי אופניים, פנו ימינה בדרך עפר רחבה שמסומנת בכחול ומיד פנו שמאלה לשביל שמסומן באדום. לאחר כ-150 מ' תיכנסו עם השביל למעמקי היער. כאן תוכלו לראות עצי אורן, שביניהם צומחים שיחים שונים ומטפסים, שיוצרים את אווירת הקסם שבמקום. בחורף צומחות כאן שלל רקפות וכלניות.
פיגם מצוי הוא אחד הצמחים המעניינים שצומחים כאן. בעונת הפריחה שמסתיימת ביוני הוא מצמיח פרחים צהובים קטנים. ביתר הזמן חוש הריח עוזר לנו לזהות אותו בקלות רבה, מכיוון שכאשר ממוללים את העלים שלו יש לו ריח חריף עז. מטרת הריח היא למנוע מחרקים לאכול את העלים ויש גם כאלה שמאמינים בסגולותיו לגרש רוחות רעות ולכן הם שותלים אותו בגינה ואפילו בעציץ.
לאחר כקילומטר תגיע עם השביל לדרך עפר שמסומנת בכחול. פנו ימינה ורדו בדרך שמלווה גיא רחב ומיוער. לאורך הדרך שיורדת בחזרה לחניון הזיתים תוכלו לראות גזעים מרשימים נוספים של עצי הזית, שילוו אתכם בדרככם לסיום המסלול.

קיסוסית מהאגדות

גם הקיסוסית הקוצנית, שעליה דמויי לב וגבעוליה מטפסים ומתפתלים על העצים גם לגובה, יוצרת ביער את האווירה הקסומה. בחורף צומחים עליה פירות אדומים, שרעילים לאדם, והם מושכים אליהם את הציפורים שמגיעות לאכול את הפירות וכך להפיץ את הזרעים הלאה.

המיתולוגיה היוונית מספרת על נימפה ששמה סְמִילַקְס, שהתאהבה בבחור צעיר, שלמרבה הצער לא השיב לה אהבה ולכן היא הפכה לצמח מטפס. הפירות האדומים שלה, שנדמים כטיפות דם, והעלים שלה, בצורת לב, הם אלה שמעידים על אהבתה הנכזבת.