אתר קק"ל לצעירים

נובמבר 2020: אתרים בפארק בריטניה

עדיין לא מומלץ לטוס לבריטניה, אבל כדאי לצאת לטיול רכבי בדרך פארק בריטניה, שאורכה כ-15 ק"מ, ובמהלך הדרך ליהנות מנוף נפלא ומביקור באתרים היסטוריים ומרתקים, וגם לשלב טיול רגלי

פארק בריטניה שמשתרע על פני כ-40,000 דונם, נמצא במרכז שפלת יהודה – אזור שכולל יערות נטועים, חורש טבעי ואתרים היסטוריים מעניינים. הפארק, שהוקם בתרומת יהדות בריטניה, מושך אליו מבקרים רבים שנהנים מהטבע המהנה. אם תגיעו ברכב פרטי תוכלו לחצות את הפארק משער הכניסה הצפוני, בסמוך למושב זכריה עד לרחבת הכניסה ליד חורבת צורה, ומשם תצאו מהפארק בדרך עפר שפונה לכיוון דרום לכביש 38. אם תגיעו ברכב 4X4 תוכלו להמשיך בדרך הפארק לכיוון מערב עוד כ-6 ק"מ עד לתחנת הדלק בבית גוברין.

מתל עזקה למסלול מומלץ בחניון שריגים

מתל עזקה למסלול מומלץ בחניון שריגים
אפשר לעצור לנוח ולהשתעשע בחניון הפרפר. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל

את טיולכם תתחילו משער הכניסה הצפוני, שבו קיר אבן שעליו תבליטים של בעלי חיים שנמצאים בפארק ומפה של הפארק. התחילו בנסיעה ועברו דרך כמה חניונים שבהם פינות ישיבה להנאת המטיילים. המשיכו עם הדרך שמסתעפת מדרך הפארק לכיוון שמאל לחניון תל עזקה. מומלץ לעצור ולבקר בתל שבו שילוט הסבר מרתק על מה שהתרחש כאן בימי קדם, בנוסף לנוף המרהיב. בתל שנמצא כ-140 מ' מעל עמק האלה הייתה קיימת לאורך תקופה ממושכת עיר ששלטה על צומת דרכים חשוב. ממנה אפשר היה לראות מה מתרחש בכל הסביבה, לדוגמה את תל צפית שמזוהה עם גת עירו של גוליית ואת עמק האלה המקום שבו התרחש הקרב המפורסם, שבמהלכו השמיד דוד המלך את הענק הפלשתי. העיר נכבשה כמה פעמים במהלך השנים והתקיימה כעיר שבה התגוררו יהודים עד לתקופה ההלניסטית. לאורך השנים נערכו חפירות רבות במקום.

רוצים לטייל ברגל? המשיכו ועצרו בחניון בור המים. מכאן יוצא מסלול שביל הבארות ובורות המים שמסומן באדום ואורכו 3.5 ק"מ. משם המשיכו לנסוע לכיוון מערב לשתי רחבות חניה קטנות אחת לתצפית היער הנטוע והשנייה למצפור הצב, שם קיים פסל צב גדול. המשיכו בנסיעה עם הדרך הפונה ימינה ולאחר כ-800 מ' תגיעו לחניון האלון הזקן שנקרא כך על שם האלון המצוי הגדול באופן מיוחד, שצומח שם. חצי ק"מ קדימה נמצא חניון הפרפר שצמוד לכביש 383 ובו מתקן שעשועים לילדים דמוי פרפר. בכביש פנו ימינה ומיד שמאלה לחניון משחקים נוסף. וכעת המשיכו עוד כ-2 ק"מ לחניון שריגים. גם מכאן יוצא שביל טיול מעגלי באורך 3 ק"מ, שמסומן באדום ומכונה שביל האלות.

ממצפה משואה לחורבה עם צורה

הקשתות שהשתמרו בחזית המזרחית. צילום:יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק
הקשתות שהשתמרו בחזית המזרחית. צילום:יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל

קצת לפני החניון הדרך מתעקלת ימינה בחדות. כדאי שתעצרו 600 מ' לאחר מכן לתצפית מרהיבה ממרפסת התצפית שבמקום. לאחר ק"מ נוסף תגיעו לצומת. אם תפנו שמאלה תגיעו לראש חורבת נקב (ח'ירבת עקבה) שבה נמצאים שלושה חניוני נופש מבודדים ונוף נפלא לכיוון מזרח. המשיכו בדרך הפארק עד לדרך סלולה ולאחר פנייה ימינה תעלו בדרך עד שתגיעו לראש הגבעה שעליה מתנשא מגדל שנועד להתראה על שריפות בקיץ על ידי תצפיתנים. בתחתית המגדל יש מרפסת תצפית נוספת וגם חניון ומבנה שירותים שהקימה קק"ל. שם המצפה ניתן לו בעקבות פסוק שהתגלה בחפירות שנערכו בתל באחד ממכתבי לכיש שנרשמו על חרס, כנראה באחד מהרגעים הדרמטיים במלחמה נגד מלך בבל, נבוכדנאצר.

משם נשוב לדרך הנוף ונמשיך לכיוון דרום. לאחר 3.5 ק"מ בסמוך לחורבת צורה יורדת דרך. תוכלו לפנות בה שמאלה ולצאת לכביש 38. החורבה נמצאת בראש רמה שולחנית. תוכלו לראות את הקיר הדרומי שהשתמר היטב ואת פתחי הכניסה עם משקופיהם המקושתים.

טיפוס לתל גודד

שווה לטפס! נוף נהדר מתל גדיד. צילום:יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק
שווה לטפס! נוף נהדר מתל גדיד. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל

רוצים לצעוד לתל גודד? מצוין! המשיכו עוד 900 מ' ממערב לחורבת צורה וחנו בראש הרמה. משם יוצא שביל להולכי רגל בצבע ירוק ובצבעי שביל ישראל, שיורד לגיא ומטפס לפסגה ואורכו כ-800 מ'. תל גודד (תל ג'ודידה) מזוהה עם גת המקראית, העיר של הנביא מיכה. זוהי הנקודה הגבוהה ביותר בפארק בריטניה שמגיעה לרום של 398 מ', ולכן הנוף ממנה מקסים והוא כולל את הרי חברון, מישור החוף והשפלה וגם שרידים של אמת מים שהובילה מים מהמעיינות של הרי חברון לכיוון בית גוברין. בתחתית התל פזורות מערות רבות. הכניסה אליהן אסורה!

סיימתם את הביקור בתל? שובו לרכב בחזרה לחורבת צורה ומשם לכביש 38. כאמור, אם באתם ברכב 4X4 המשיכו מערבה מתל גודד, וסעו עם הדרך שתוביל אתכם, לאחר כ-6 ק"מ, לתחנת הדלק שליד קיבוץ בית גוברין.