אתר קק"ל לצעירים

יולי 2020: נעים בפארק עמק התכלת

חם...חם... אבל רוצים לצאת מהבית ולהתאוורר? בפארק עמק התכלת, סמוך לצפת, תוכלו לטייל באוויר הפתוח והנעים, לבקר בבריכות מים ובמעיינות בפארק עירוני שכולו טבע, ואולי תפגשו גם איילים ויעלים

מטיילים בצפון? אל תוותרו על טיול במקום ירוק וקסום, שהכשירה קק"ל עם עיריית צפת וגופים נוספים בגיא נחל ביריה. בפארק שמתאים לחובבי הליכה תוכלו לערוך טיול רגלי נעים, ליהנות מפיקניק בחיק הטבע וגם לצפות בהר מירון – הגבוה בהרי הגליל. אוהבים בעלי חיים? ייתכן שתפגשו במהלך הטיול יעלים ואיילים נקודים, צבי ביצה וגם דו-חיים כגון צפרדע הנחלים, אילנית ועוד. 580 דונם של חורש ים תיכוני מחכים לכם כאן, ובהם מסלול קצר, מעגלי וקל באורך ק"מ, שחלקו מונגש, וגם מסלול תלול למיטיבי לכת בלבד, שבו נדרש טיפוס של 160 מדרגות.

קדימה...למסלול הקצר

מים זורמים באמה בעין חסיל. צילום: אבישי תמוז-כהן
מים זורמים באמה בעין חסיל. צילום: אבישי תמוז-כהן

רדו משער הכניסה בדרך סלולה כ-150 מ' לערוץ נחל ביריה ותגיעו לבריכות המים העליונות. כאן, סמוך לגשרון העץ, תוכלו לפגוש את צבי הביצה שנהנים להתפנק בשמש. יש כאן גם שולחנות פיקניק להנאתכם אם תרצו להתחיל בארוחה או במנוחה קלה. המשיכו ועלו עם השביל הסלול שיוצא מהבריכות לכיוון ימין וצעדו בגדה הדרומית.

לאחר כ-100 מ' של עלייה בשביל תגיעו לגשרון עץ שחוצה את הערוץ. לאחר חורף גשום נובע בגדה הצפונית של הנחל מעיין קטן שנקרא עין חסיל, שצלילו דומה לשמו הערבי – עין אל חאציל. פירוש השם "מעיין היבול", וגם הוא כשאר המעיינות שבסביבה, תרם בעבר להשקיית החלקות שסיפקו תוצרת חקלאית לתושבי צפת. בעזרת כמה מדרגות שבמקום טפסו מעין חסיל אל עין התכלת. אם אתם מטיילים עם עגלות ילדים חזרו לגדה הדרומית של הערוץ ועלו בשביל, נטול המדרגות, בצד הזה של הגיא.

קריר ומרענן בעין התכלת

הבריכה המוצלת בעין תכלת. צילום: מיטל קציר
הבריכה המוצלת בעין תכלת. צילום: מיטל קציר

עין התכלת הוא המעיין הגדול של הפארק שנמצא במעלה הנחל, בראש השביל. שמו העברי של המעיין הוא תרגום שמו הערבי – עין א-זרקא, המעיין הכחול. בימים עברו חצבו כאן נקבה כדי להגביר את שפיעתו של המעיין. כיום מימיו זורמים לבריכת שכשוך רגליים ריבועית מוצלת ומרעננת, שמכוסה בפרגולה. גם כאן יש שולחנות פיקניק ופינות ישיבה, עצי חרוב קשישים ובוסתן נטוע של עצי פרי.

אחרי הביקור במקום המשיכו בירידה בשביל וכעת תצעדו בגדה הצפונית. בדרך תפגשו בגשר ודרך עפר שעוברת בתוואי של דרך עתיקת יומין שחיברה את ביריה לצפת. בצד הדרך צומחים עצי ברוש גדולים לצד על בית קברות ערבי קדום. עצי אלה צומחים בין הקברים ואם תגיעו לכאן באביב תוכלו ליהנות מפריחה עשירה ומרהיבה. המשיכו עם השביל עד שתשובו לבריכות העליונות.

רוצים קצת אתגר? טיילו בשביל התלול

אחרי הגשם: הבריכות התחתונות בחורף. צילום: אבישי תמוז-כהן
אחרי הגשם: הבריכות התחתונות בחורף. צילום: אבישי תמוז-כהן

השביל התלול כשמו כן הוא. אורכו עד לבריכות התחתונות כ-400 מ' בלבד, אך המדרון תלול. בדרך חזרה יהיה עליכם לטפס 160 מדרגות. שימו לב שהוא יורד בגדה הדרומית של הנחל. כ-200 מ' משם תבחינו בתעלה מרושתת שמנקזת נביעה קטנה. זהו שריד למעיין עין אל עאפיא, שלו ייחסו בעבר סגולות מרפא. תושבי צפת נהגו להשתמש במימיו כדי להכין מצות לפסח. המשיכו עד לפרגולה שממנה נשקף נוף נפלא להרים. לידה צומח עץ זית עתיק שגזעו התפצל עם השנים לשניים.

טפסו בשביל המדרגות עד שתגיעו לצומת שבילים. אם תפנו ימינה תגיעו במהרה למפל בגובה של כ-10 מ', שמימיו נופלים לבריכה רדודה. משם חזרו לשביל ורדו אל הבריכות התחתונות. כאן קיים מגוון גדול יותר של בתי גידול ותוכלו לצפות בבעלי חיים שונים שמתגוררים בבריכות. כאן גם מסתיים המסלול, ומפה יש לשוב לרכב שהשארתם בשער הכניסה לפארק.

הכניסה לפארק תיערך לפי הנחיות משרד הבריאות. יש להירשם מראש בטלפון: 053-9263106.

שעות פתיחה שעון קיץ:

  • ימים א-ה – 15:30-7:30
  • יום ו – 16:00-7:30
  • יום שבת – 18:00-7:30