אתר קק"ל לצעירים

אוגוסט 2020: בין מעיינות ברכס לבן

בשיא הקיץ, כשחם מאוד, הכי כיף לטייל במקומות שמשלבים אוויר נעים וגם מים. רכס לבן הוא בדיוק המקום המתאים לכך – מצפון לנחל רפאים, בפארק ירושלים, תוכלו לטייל ברכס שגובהו יותר מ-750 מ' מעל פני הים, ולעבור לא באחד ולא בשניים, אלא בשלושה מעיינות וגם בניקבה קרירה

הסיור המרתק שלפנינו יורד מראש רכס לבן והוא חלק מפארק ירושלים. קק"ל שותפה בפיתוחו של הפארק שמטרתו לשמר את ערכי הסביבה והמורשת וכן לשמש מרחב של נוף וטבע. במסלול המוצע תרדו מראש הרכס, דרך שלושה מעיינות עד שתגיעו לעין לבן. לפניכם שלוש אפשרויות לסיום הטיול שמותנה בהקפצת מכוניות, בהתאם ליעד שעליו תחליטו: סיום בעין לבן, סיום בשכונת קרית מנחם או סיום בשכונת גבעת משואה. אורך המסלול לעין לבן הוא כ-3 ק"מ, ולמצפה משואה וקרית מנחם כ-4.5 ק"מ.

מתחילים לעבר אל עין א-סיף, המעיין התיכון ועין אל-בלד

רוצים לצעוד בניקבה? הצטיידו בנעלי הליכה ובפנס. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק
רוצים לצעוד בניקבה? הצטיידו בנעלי הליכה ובפנס. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל
לאחר שתגיעו לרחבת החניה בנקודת המוצא פנו לכיוון מערב בדרך עפר לגיא שבו הרבה טרסות. אחרי 150 מ' תבחינו בסימון כחול שיורד שמאלה לגיא. אך לפני שתפנו אליו המשיכו עם סימון "שקוף" – שני פסים לבנים בלי פס צבעוני ביניהם – ועלו לטרסה עד שתגיעו למצוק קטן שבו ניקבה גדולה עם מים קפואים. אם תרצו לצעוד עד הקצה מומלץ להצטייד מראש בפנס ובנעלי הליכה למים.
ממעיין הנקבה רדו בשביל שחוצה את הטרסות במדרגות האבן שנבנו בעבר כדי לעצור את סחיפת הקרקע ששימשה לגידולי בעל שונים: גפן, חיטה, זית, שעורה ועוד.
אחרי ירידה של 400 מ' השביל הכחול חוצה דרך עפר. מתוך ניקבה קטנה בגדה הצפונית נובע מעיין נוסף שמימיו נקווים לתוך בריכה קטנה, ובליבה שני עצי תאנה. זוהי פינת חמד של ממש. לאחר 200 מ' במורד הנחל תגיעו לטרסה גדולה שגם אליה צמודה בריכה חדשה למדי. המשיכו עוד 200 מ' לדרך העפר. פנו שמאלה ומיד ימינה לדרך מסומנת בשחור, צעדו כ-50 מ' נוספים עד שתגיעו לעין אל-בלד, שהיה המעיין המרכזי של הכפר ולאג'ה, שנכבש במהלך מלחמת העצמאות. היום נאספים מי המעיין לבריכה שעומקה כמטר. הבריכה שופצה לזכר איתמר דורון, שנרצח במקום, על ידי חבריו. מעל למעיין יש חורשת אורנים קטנה ועץ תאנה גדול, מקום מתאים למנוחה קלה.

ממשיכים לעין לבן ולנקודת הסיום שבחרתם

מתחת למעיין המרכזי נמצאת הטרסה הגדולה. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק
מתחת למעיין המרכזי נמצאת הטרסה הגדולה. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל
סיימתם את ביקורכם בעין אל-בלד? המשיכו כ-500 מ' במורד השביל הכחול עד שתגיעו לדרך סלולה מסומנת בשחור שעימה תגיעו לעין לבן. בדרך תוכלו ליהנות מהנוף המקסים של נחל רפאים, שהוא למעשה יובל גדול וארוך של נחל שורק. תוכלו לראות היטב את מסילת הברזל מירושלים לתל אביב, שנסללה עוד בתקופה העות'מאנית ונחנכה בשנת 1892. גם הכביש העוקף את הכפר ולאג'ה, שנסלל לאחרונה ומקשר בין ירושלים ליישוב הר גילה, לא פוגם בנוף המרהיב.
הגעתם לעין לבן? זהו אחד מהמעיינות היפים ביותר בהרי ירושלים. בסמוך למעיין נמצאת מערכת מרשימה של מדרגות חקלאיות, וצומחים בה עצי בוסתן: תאנה, זית, אגוז מלך ושקד. יש כאן בריכה גדולה שמתמלאת ממקור מים, שנובע מתוך ניקבה שנמצאת כ-50 מ' במעלה המדרון. אורכה של הניקבה הוא כ-25 מ', וממנה המים זורמים בתעלה חפורה אל הבריכות. לא קשה לנחש את חשיבות המים שנאספו בימים קדומים לבריכות האגירה והובלו בתעלות אל חלקות הגידולים החקלאיים.
ומה עכשיו? אם הקפצתם רכב מאסף לכאן תסיימו בנקודה זו את טיולכם. אם לא עליכם לצבור כוחות ולהמשיך לעלות לגבעת משואה או לקרית מנחם, לנקודה שבה השארתם את הרכב המאסף שלכם. כדי להמשיך בדרך המשיכו עם הדרך המסומנת בכחול, שנמצאת מעל המעיין. צעדו כ-700 מ' לגיא שפונה שמאלה, לכיוון צפון, ובו שביל לא מסומן אך ברור לצד עצי יער נטועים. אם חניתם בגבעת משואה המשיכו ישר לפנים עם הסימן הכחול. כדי להגיע לגבעת מנחם פנו שמאלה וצעדו כ-500 מ', כשנוף טרסות פתוח מלווה אתכם, עד שתגיעו לרחוב דהומיי בקרית מנחם.

* שימו לב: הרחצה בבריכות המעיינות אסורה בהחלט. הרוחצים בבריכות עושים זאת על אחריותם הבלעדית.