אתר קק"ל לצעירים

21/03 – יום השיוויון האביבי

מרגישים את האביב? היום הוא נפתח רשמית! ומדוע הוא נקרא יום השיוויון? מכיוון שביום זה היום והלילה שווים באורכם ונמשכים בערך 12 שעות כל אחד, בניגוד לימים האחרים בשנה


היום מציינים את היום הראשון של האביב – יום שיוויון האביב – המתקיים באופן קבוע בין התאריכים 23-20 בחודש מרס. מעתה, בחצי הכדור הצפוני, שעות היום ילכו ויתארכו.

 

מבחינה אסטרונומית, יום השיוויון זהו הרגע שבו השמש מצויה מעל קו המשווה השמימי, שהוא קו דמיוני בשמיים מעל קו המשווה של כדור הארץ, מדרום לצפון (כלומר, במרחק שווה מהקוטב הצפוני והדרומי). ביום השיוויון או נקודת שיוויון מוארים חצי כדור הארץ הדרומי והצפוני במידה שווה. מי שעומד בקו המשווה, השמש נמצאת בדיוק מעל לראשו. כתוצאה מכך, הזריחות והשקיעות מהירות יותר מבשאר ימי השנה.

 

ימי השיוויון וימי ההיפוך של הקיץ והחורף מנוגדים בין שני חצאי כדור הארץ. יום השיוויון של מרס מכונה יום השיוויון האביבי בחצי הכדור הצפוני ויום השיוויון של הסתיו בחצי הכדור הדרומי. יום שיוויון הסתיו מתקיים סביב 22 בחודש ספטמבר.

 

כדור הארץ בנקודת השוויון. צילום: ויקיפדיהיום השיוויון, המסמל את היום הראשון של האביב, היה יום מיוחד בתרבויות שונות במהלך ההיסטוריה. השנה העברית למשל החלה תמיד ביום הזה, בחודש ניסן, שהיה החודש הראשון למניין החודשים בתקופת המקרא. בנצרות יום שיוויון האביב הוא בעל חשיבות גדולה אצל הקתוליים, שכן חג הפסחא מתקיים ביום ראשון מיד לאחר הירח המלא הראשון שזורח אחרי יום שיוויון האביב, על פי מסורתם.
במצרים הקדומה נבנה הספינקס כך שפניו מביטות אל עבר הנקודה שבה זורחת השמש ביום השיוויון. ואילו האינדיאנים חצבו מערות שלמות המציינות את יום השיוויון בעזרת סדקים בקירות שיצרו משחקי אור וצל.
       


כדור הארץ בנקודת השיוויון. צילום: ויקיפדיה

 

קראו גם:

צפו: