אתר קק"ל לצעירים

14/05/2017 – "כאן מסתיימים שידורינו"

49 שנה אחרי שהוקמה, רשות השידור מגיעה אל סופה, ואירוויזיון 2017 חותם את שידורי הערוץ

 

ב-14.5.2017 בשעה 1:50 הסתיים שידור האירוויזיון, ובכך תמו שידורי הערוץ הראשון, שהחלו בשנת 1968.

 

כמה ימים קודם לכן, ב-9.5, שודרה מהדורת מבט לחדשות האחרונה. זמן קצר בלבד לפני תחילת מהדורת מבט האחרונה, קיבלו העובדים את ההודעה המפתיעה כי זוהי המהדורה האחרונה בשל עלייתו הקרובה של תאגיד השידור החדש. גאולה אבן, מגישת המהדורה, פרצה בבכי בשידור חי בעקבות ההודעה, עובד קרע את חולצתו, והמשתתפים סיימו בשירת התקווה. "מבט לחדשות" או "מבט" הייתה תוכנית החדשות המרכזית של הערוץ הראשון. התוכנית שודרה ברציפות מאז ייסודה של הטלוויזיה הישראלית בשנת 1968, והיא סיקרה וליוותה את האירועים בארץ ובעולם.

רשות השידור הייתה רשת השידור הממלכתית של מדינת ישראל ופעלה מתוקף חוק רשות השידור התשכ"ה שנחקק בשנת 1965, אשר מאפשר שידור ציבורי ממלכתי בטלוויזיה וברדיו.


גלגולה של רשות 

עד שנות ה-90 של המאה ה-20 הייתה רשות השידור הגוף היחידי שהפעיל ערוץ שידורי טלוויזיה (הערוץ הראשון וערוץ 33 בשפה הערבית) והגוף העיקרי ששידר שידורי רדיו (רשתות א', ב', ג', FM88). מאז הוקמו גופי שידור רבים נוספים, והרשות מצאה את עצמה כערוץ אחד מני רבים ובתחרות קשה עם גופי תקשורת מסחריים.

"הערוץ הראשון", שנקרא בתחילה "הטלוויזיה הישראלית", היה ערוץ טלוויזיה ציבורי ממלכתי בישראל, מטעם רשות השידור. הערוץ שידר קרוב ל-20 שנה (יחד עם הטלוויזיה החינוכית) כערוץ הטלוויזיה הישראלי היחיד, ועל מנת להיבדל מהטלוויזיה החינוכית הערוץ זכה לכינוי "הטלוויזיה הכללית" ובקיצור "הכללית." לאחר שהחלו שידורי הטלוויזיה הרב ערוצית שם הערוץ עבר מיתוג מחדש והוא נקרא "הערוץ הראשון".

 

ב-29 ביולי 2014 אישרה הכנסת את חוק השידור הציבורי, שכלל החלטה על סגירת רשות השידור, והקמת תאגיד שידור חדש בשם "תאגיד השידור הישראלי", שבמסגרתו יופק ערוץ טלוויזיה שיחליף את הערוץ הראשון.
ב-14 במאי2017 , מייד לאחר שידור גמר האירוויזיון לשנת 2017, תמו שידורי הערוץ הראשון, והערוץ הוחלף ב"כאן 11".

קול ישראל, רשת שידורי הרדיו הממלכתית של מדינת ישראל, שפעלה משידור הכרזת העצמאות וראשיתה עוד בתקופת המנדט, הופעלה במסגרת רשות השידור עד 14 במאי 2017, ולמחרת, ב-15 במאי, עברה והחלה לפעול במסגרת תאגיד השידור הישראלי.