אתר קק"ל לצעירים

31/12/2001 – אתרי מורשת עולמית

אונסק"ו, ארגון החינוך, המדע והתרבות של האומות המאוחדות, מכריז על מצדה ועל העיר העתיקה בעכו כעל אתרי מורשת עולמית בעלי חשיבות בינלאומית בשימורם


ביום זה נכנסים העיר העתיקה בעכו ומצדה לרשימה המכובדת של מאות אתרים שהוגדרו כחשובים לאנושות ברחבי העולם, ובהם החומה הסינית, הפירמידות במצרים, הגרנד קניון בארצות הברית, מגדל פיזה באיטליה והר אוורסט בנפאל.
בשנת 1972 כונן האו"ם, באמצעות הארגון אונסק"ו לקידום החינוך, המדע והתרבות בעולם, את האמנה להגנת מורשת תרבות וטבע עולמיים. האמנה נועדה להגדיר ברחבי העולם אתרים שלהם נופי תרבות, מורשת תרבות או מורשת טבע בעלי ערך אוניברסלי ייחודי לאנושות, ולסייע בשימורם. 190 מדינות חתומות על האמנה, ומשנת 1999 חתומה עליה גם מדינת ישראל.
מדי שנה מכריז האו"ם, באמצעות הארגון אונסק"ו, על אתרי מורשת עולמית חדשים ברחבי העולם, נוסף על אלו שכבר הוכרזו. כיום, 16 אתרים בישראל מוכרזים כ"אתרי מורשת עולמית".

עכו העתיקה נרשמה כעיר מורשת עולמית בהיותה עיר היסטורית יוצאת דופן באופן שבו היא משמרת את המבנים הצלבניים תחת העיר המוסלמית מהמאות ה-18 וה-19; היות והשרידים של עכו הצלבנית, מעל ומתחת מפלס הרחוב הנוכחי, משקפים באופן יוצא דופן את המבנה הימי-ביניימי של בירת ממלכת ירושלים הצלבנית; וכיוון שהיא משמשת דוגמה חשובה של עיר חומה עות'מאנית, עם מרכיבים אורבניים טיפוסיים כמו: מצודה, מסגדים, חאנים ובתי מרחץ שהשתמרו היטב, שנבנו על גבי שרידי מבנים צלבניים.

הנצחתו של מצדה ברשימת המורשת העולמית מבטאת את היות המבצר סמל לשלטון המלוכה העברי של סוף ימי הבית השני. ארמונו של המלך הורדוס הוא דוגמה יוצאת דופן של וילה מפוארת ממצדה – סמל של מאבק אנושי מתמשך בין דיכוי לחירות. צילום: ויקיפדיהראשית האימפריה הרומית, והאירועים הטראגיים האחרונים של הפליטים היהודים שתפסו את המבצר, הופכים אותו לסמל הן של הזהות והתרבות היהודית והן של מאבק אנושי מתמשך בין דיכוי לחירות.

מרגע שאתר הוכרז כאתר מורשת עולמית, מחויבים המדינה והגוף המחזיקים בו לשמור עליו ועל סביבתו מפיתוח שאינו הולם את רוחו של האתר ואת אופיו למען דורנו ולמען הדורות הבאים, ולטפח את המודעות של האוכלוסייה המתגוררת בסביבת האתר ואת גאוותה.
ההכרזה על אתר כעל אתר מורשת עולמית מביאה כבוד ויוקרה למדינה ועל פי רוב גם מביאה לגידול במספר התיירים הפוקדים אותה. מאז ההכרזה על מצדה ועכו העתיקה נוספו עוד אתרים בתחומי מדינת ישראל לרשימת אתרי מורשת העולמית.

קריאה נוספת בנושא אתרי מורשת עולמית »

                                                                    מצדה – סמל של מאבק אנושי מתמשך בין דיכוי לחירות. צילום: ויקיפדיה