אתר קק"ל לצעירים

חידון קק"ל תשפ"ב: הגמר והזוכים

מאת: מערכת אתר קק"ל לצעירים
1.6.2022

מתי הוקמו עיירות הפיתוח, אילו פעולות צריך לעשות כדי להילחם במשבר האקלים ומה תרומתן של הדבורים לחקלאות? שאלות אלה ואחרות הוצגו בפני משתתפי חידון קק"ל – ציונות, אדם, סביבה ומורשת לשנת תשפ"ב בחידון הגמר. קבלו את 18 התלמידים המופלאים מכל הארץ, שהשתתפו בחידון ואת שלושת בתי הספר שזכו בגמר

פתיח
למדו ושיננו. משתתפי החידון
ביום רביעי, 1.6.2022 זה קרה! לאחר שנתיים שבהן התקיים החידון קצת אחרת, כמו רוב הדברים בעולם בתקופה הזו – התקיים שלב הגמר של חידון קק"ל – ציונות, אדם, סביבה ומורשת.
18 תלמידי כיתות ה'-ו', משתתפי חידון הגמר של קק"ל, ישבו על במת החידון, נרגשים ומתוחים, אחרי שלמדו, חידדו, שיננו והתכוננו שבועות וחודשים לאירוע השיא.
את החידון, שהתקיים בגבעת התחמושת, הנחה ד"ר אבשלום קור, שפתח את המעמד בברכות למשתתפים ולאורחים ואמר שזו הפעם הראשונה שהחידון מתקיים בשטח פתוח בלב אתר היסטורי מרתק ושוקק חיים.

צפו! הסרטון שמסכם את חידון קק"ל תשפ"ב

 

רוצים להכיר את המתמודדים בחידון? צפו בהם בסרטוני ההיכרות:

כולם הגיעו לתמוך ולברך

מחנכים, חברים לכיתה ובני משפחה הגיעו לעודד, להתרגש ולתמוך בתלמידים. את האירוע כיבדו בנוכחותם גם מכובדים מהעיר ירושלים, מהממשלה, מגבעת התחמושת ומקק"ל.
יו"ר קק"ל, מר אברהם דובדבני, בירך את המשתפים, המחנכים ובני המשפחות והחברים על ההגעה ליום המיוחל, וסיפר על החשיבות שהוא רואה בחיבורם לארץ, לטבע ולמורשת של כל מי שנולדו אחרי קום המדינה ושנות המאבק על המדינה שבדרך.
 מנכ"ל מרכז מורשת ששת הימים וגבעת התחמושת, מר כתרי מעוז, בירך את התלמידים והאורחים וסיפר על חשיבות המקום והערכים הקשורים אליו. הוא סיפר על החיבור המשמעותי שיש לקק"ל לגבעת התחמושת ולחשיבות השילוב של ערכי אדם, סביבה ומורשת לגבעה שמסמלת גבורה, נחישות, אהבת האדם ואהבת המולדת. כתרי הדגיש בצער כי חבל שכל אותם הלוחמים שנפלו בקרבות על ירושלים לא יכולים להיות היום באירוע המרגש כי הם היו גאים לראות את התלמידות והתלמידים שהגיעו לכאן.

השאלות זרמו אל המשתתפים

השאלות זרמו אל המשתתפים
משתתפי החידון מסיירים בגבעת התחמושת

החידות והשאלות למתמודדים זרמו ביעף במהלך כשעתיים – הוקראו על ידי המנחה ד"ר אבשלום קור, הופיעו על מסך דיגיטלי וגם שולבו בדרך יצירתית בסרטוני וידיאו ובקטעים מומחזים שהציג השחקן מתן קליגר עשור. האורחים למדו מפי המשתתפים כיצד קק"ל מתמודדת עם משימתה למנוע שרפות יער וחורש, שמעו על עצי עילית, וקיבלו דוגמה למין אנדמי שנתון בסכנת הכחדה בשל הרס שטחים פתוחים ובתי גידול. הם רכשו ידע גם בתחומים של היסטוריה ומורשת – שמעו על המאבק לשחרור ירושלים, על מלחמת השפות ועל רחל ינאית ועל עוד ועוד נושאים מגוונים ומעניינים.

זאב אלקין, שר הבינוי והשיכון, שר ירושלים ומורשת, סיפר כמה חשוב ומשמעותי לשמר את הידע והחיבור למורשת ולהפיצו בקרב התלמידים, והדגיש כי הם שמחים לארח את משתתפי החידון ואת כל התלמידים שהגיעו לטייל בירושלים ובגבעת התחמושת בשלבי החידון השונים של קק"ל ונחשפו לסיפורים ולמוצגים המרגשים.

שר-שלום ג'רבי, מנהל החטיבה לחינוך ולקהילה של קק"ל, בירך את המשתתפים, המחנכים והמשפחות ואמר כי הוא גאה בתלמידים ובצוות על קידום הפרויקט החינוכי ושיבח את הנוער שהתאמץ לקבל את הידע והערכים שחידון קק"ל והאירוע החינוכי מבקשים להנחיל לו.

יומיים של חוויה ולמידה

כמו בכל שנה, התחיל חידון קק"ל יום קודם. ביום המקדים לחידון מגיעים רק משתתפי החידון עצמו כדי ליהנות מהפוגה קצרה מהלמידה והיכרות עם אתרים היסטוריים, העשרה, גיבוש ולמידה חווייתית – וגם מקבלים זמן להתאמן יחד ומבחן בכתב שהניקוד לו מתווסף לנקודות שיצברו בחידון הארצי.

עוד רגע מסיימים וגם מכריזים...

עוד רגע מסיימים וגם מכריזים...
הנעימה בקולה. אניה בוקשטיין

לקראת סיום נהנו משתתפי ואורחי החידון מהופעה של אניה בוקשטיין, שהנעימה את הזמן בשני שירים מרגשים עד להכרזה על הזוכים.

 אז מי הם הזוכים?

  • במקום השלישי והמכובד זכה, עם 141 נקודות, בית הספר מורשה ברכיה עם התלמידים יגל כהן ונטע גווילי.
    הפרס: כל השכבה תיהנה מפעילות חינוכית חווייתית של קק"ל.
  • במקום השני והמכובד זכה, עם 143 נקודות, בית הספר בר אילן מרמלה עם התלמידים מוריה שוהם ורננה מלאכי – שזכו ביום טיול כיתתי לאתר קק"ל במימון מלא של קק"ל.
  • ובמקום הראשון והמכובד, עם 146 נקודות, זכה השנה בית הספר אורות עציון מגוש עציון והתלמידים בועז קוטנר וידידיה כהנא, שזיכו את כיתתם בטיול של יומיים כולל לינה במרכז השדה והיער של קק"ל במימון מלא, עם אוטובוס ואבטחה.

ברכות לכולם ולאלופים של השנה!