אתר קק"ל לצעירים

אחריות סביבתית על הדשא בשוני

מאת: אדוה קימלפלד
8.11.2021

מאות מדריכי שנת השירות שהתכנסו בפארק שוני-ז'בוטינסקי במסגרת השותפות "מגשימים עכשיו", נהנו מיום של חיבור חברתי רב-גוני ומהכשרה שתסייע להם לחבר את החניכים שלהם לשטח, ליער ולמאבק במשבר האקלים. שר-שלום ג'רבי: "אנחנו נמצאים בעיצומו של משבר אקלים גדול וכולנו יחד צריכים להתגייס לפעול מולו"

כ-300 מדריכי שנת שירות (ש"ש), נציגי כל ארגוני הילדים והנוער, מכל המגזרים, הגיעו ביום ראשון, 7.11.2021, לפארק שוני ז'בוטינסקי להכשרה בנושאים של מעורבות חברתית ואחריות סביבתית, על רקע משבר האקלים. האירוע התקיים במסגרת השותפות "מגשימים עכשיו" של קק"ל וארגוני הילדים והנוער. הש"שינים קיבלו סל כלים הדרכתיים שיסייעו להם לחבר את החניכים שלהם לשטח, ליער ולמאבק במשבר האקלים ולהפוך אותם לנאמני יער שיפיצו לחניכיהם את המסרים של קק"ל – אהבת הארץ, חיבור לשטח, סביבה וקיימות.

הפעלות חדשות ודוגמה אישית

שלטי
הידעתם? ליד פחי המיחזור היו שלטים שמזכירים למה חשוב למחזר. צילום: אדוה קימלפלד
לכל קבוצת ש"שינים הוצמדו מדריך קק"ל ומדריך ש"ש של חוגי הסיירות של קק"ל. במסגרת הפעילות הם נחשפו להפעלות שונות בנושא יער וייעור (מתוך ערכת הרפתקה ביער), הכירו מצגת זרעים ייחודית ועוד. כל משתתף קיבל כוס נירוסטה רב פעמית עם לוגו קק"ל ושאקל שמתחבר לתרמיל – כדי לשמש דוגמה אישית לצמצום השימוש בכלים חד פעמיים. באירוע גם הוצבו פחים למיחזור פסולת אורגנית ופסולת מסוגים נוספים.
"חקלאות וחינוך הם הכלים החשובים שיש לנו ללמד אנשים להתחבר לאדמה, לחבר אותם לחיים בפשטות, לשלב בחיים שימוש חוזר ויצירתיות, לטייל בטבע ולא לחשוש. היום הזה מתחבר לעשייה שלנו ולרוח התנועה". אמר יונתן מ"השומר החדש". נועה וטבע מארגון "נועם" סיפרו שלאורך כל השנה הם מבלים עם החניכים בטבע ובפעילויות שונות ושמים דגש רב על שמירה על הסביבה. ההפעלות שהם הכירו – הם מוסיפים – היו מהנות ומחדשות.

תעבירו את זה הלאה

בני נוער יושבים על הדשא
על דשא אחד התכנסו חברים מכל הקשת החברה הישראלית. צילום: אדוה קימלפלד
שלומי קסטרו, מנכ"ל מועצת ארגוני הילדים והנוער, הודה לקק"ל וסיפר שהשותפות עם קק"ל היא הוכחה לקשר עמוק ומשמעותי שהתחזק עם השנים, גם בתקופה הקשה של מגפת הקורונה. "האירוע היום הוא חלק מזה. בדרך כלל הוא נערך לקראת ט"ו בשבט, אבל השנה החלטנו לקיים אותו מוקדם יותר, כדי לחבר את מתנדבי שנת השירות של הארגונים – שהם המנוע של החינוך הבלתי פורמלי שלנו – לערכים סביבתיים, לערכי קק"ל ולקיימות".
שר-שלום ג'רבי, מנהל החטיבה לחינוך ולקהילה בקק"ל, הדגיש את החיבור של האירוע ל"צו השעה" – משבר האקלים: "קיבלתם היום הדרכה על הערכות החינוכיות ממדריכי קק"ל ומהש"שינים שהדריכו אתכם – עכשיו תדריכו את החניכים בארגונים שלכם ותיכנסו גם לכיתות ותעבירו את המסרים. אנחנו נמצאים במשבר אקלים גדול וכולנו יחד צריכים להתגייס לפעול מולו".
לביא זמיר, מנכ"ל חוגי הסיירות של קק"ל, ציין את החיבור האנושי שנוצר באירוע: "מה שרואים על הדשא זו תמונה מדהימה. על דשא אחד מתכנסים חברים מכל הקשת החברה הישראלית – יהודים ולא יהודים, איגי והשומר החדש, צופי השלום, חרדים – אני מאחל לכולנו שתקחו מהיום הזה את היכולת לפעול בשטח, להוציא את החניכים גם כשקר וגשום ולהתחבר לטבע, ואני רוצה לאחל לכם בהצלחה בכל הפעילויות".
בין לבין הנעימו זמרי להקת תרבות בשירה – וסיימו עם השירים "מקום לדאגה" של מתי כספי ו"רוח רוח" של אריק איינשטיין.
האירוע הסתיים לקראת אחר הצוהריים בצילום משותף על הדשא של פארק שוני-ז'בוטינסקי, ובעיקר באמירה משותפת שכולנו יחד וכל אחת ואחד לחוד שותפים בעשייה החינוכית ובקבלת אחריות אישית וקבוצתית.