אתר קק"ל לצעירים

הסניף הנודד הגיע לעיר

מאת: מערכת חלון ירוק בשיתוף עם מועצת ארגוני הנוער
17.8.2016

אולי יצא לכם להיות אחד מאלה שזכו להשתתף בפעילות של הסניף הנודד של מועצת ארגוני הנוער בישראל, אבל אם לא אז אתם מוזמנים להכיר את הרעיון המעשיר והחווייתי. אולי זה יעשה לכם חשק להצטרף לפעילות בארגון נוער כבר בשנה הקרובה

זו השנה השנייה ברציפות שבמהלך חופשת הקיץ מועצת ארגוני הנוער בשיתוף עם גופי נוער וחינוך נוספים, מצאו דרך להגיע למאות בני נוער מכל המגזרים ומכל רחבי הארץ, כדי לחוות יחד ערב מיוחד שכולו פעילות ערכית וחברתית המלווה במוסיקה, הפעלות, משחקים וקירוב לבבות.

במהלך החודשים יולי ואוגוסט, התקיימו יותר מ-30 ערבי פעילות במבחר יישובים וערים ברחבי ישראל, מצפון ועד דרום. בין היישובים הסניף הנודד ביקר בקריית שמונה, טבריה, מגדל, יאנוח-ג'ת, בית שאן, כפר תבור, טמרה, עכו, רמת ישי, יקנעם, קריית ביאליק, טירת הכרמל, פרדס חנה, נתניה, ירושלים, ג'וליס, חוף אשקלון, רמלה, כסייפה, מצפה רמון וירוחם.

מדריכי הנוער והרכזים פגשו מאות בני נוער, בילו במחיצתם את שעות הערב הנעימות והכירו להם את אפשרויות ההצטרפות למגוון הארגונים הקיימים בישראל. הם שוחחו על דברים שמעניינים את הנוער, וגם על מנהיגות והתנדבות ומדוע זה כל-כך חשוב. על הדרך הם גם האזינו למה שיש להם להגיד על המצב ועל מה שהם היו רוצים לעשות במיקרוקוסמוס של היישוב שלהם וגם במדינה.
 

נעים להכיר: ארגוני הנוער בישראל

גם בירוחם. צילום באדיבות מועצת ארגוני הנוער בישראל
גם בירוחם. צילום באדיבות מועצת ארגוני הנוער בישראל

ארגוני הנוער הם ארגוני חינוך בלתי פורמליים המוכרים על ידי מדינת ישראל. כיום פועלים בארץ 18 ארגונים המאוגדים יחד במועצת ארגוני הילדים והנוער, ביניהם נוער לתת, נוער מד"א, חוגי הסיירות של קק"ל, אחריי, נוער חב"ד, קדימה לשובע, תנועת תרבות ועוד. ארגונים אלה פועלים כדי לקדם ערכים חינוכיים, כמו צדק, שוויון, דמוקרטיה וערבות הדדית. הם מקיימים עשייה חברתית ערכית בקרב הנוער וגם מטפחים ידע מקצועי הקשור באופי ארגון הנוער הנבחר.

נוער שותף ופעיל

גם בגן יבנה. צילום באדיבות מועצת ארגוני הנוער בישראל
גם בגן יבנה. צילום באדיבות מועצת ארגוני הנוער בישראל

השנה בעקבות הרחבת שיתוף הפעולה של קק"ל עם מסגרות החינוך הבלתי פורמליות, קרי תנועות נוער, ארגוני נוער, מתנ"סים ועוד, השתתפו גם נציגים ומדריכים מטעם קק"ל בהפעלת הנוער, וגם הם חזרו מלאי חוויות וסיפוק. שירלי ברמוחא, נציגת אגף החינוך במרחב צפון כתבה: "שמחתי לקחת חלק ולהיות שותפה במפעל חשוב זה. במהלך הערב התנהלו שיחות משמעותיות של הנוער עם המדריכים".

בפעילויות נוצרו קשרים בין המדריכים ובני הנוער שהתעניינו במהות הארגונים השונים ובהכנה לגיוס לצה"ל. קשר מסוג זה מאפשר לחבר עוד בני נוער לפעילות החינוך הערכי והבלתי פורמלי המתקיים בישראל, ובמועצת ארגוני הנוער מקווים שכל נערה ונער בישראל יתעניינו בהשתלבות בפעילות חברתית במסגרת של תנועת נוער או ארגון נוער.

שלומי קסטרו, מנכ"ל מועצת ארגוני הילדים והנוער, מדגיש את חשיבות היזמה: "חשוב לנו לחבר בין עבודת המטה היומיומית, שעיקרה לאפשר את הפעילות של הארגונים השונים, להגביר את ההכרה ולהגדיל את התקצוב לחינוך הבלתי פורמלי, לבין מפגש בלתי אמצעי בשטח עם בני נוער נוספים. זה מלמד מאוד ומאפשר לנו 'למדוד את הדופק' היישר מן השכונות, הפארקים והמתנ"סים".

סיפורים מהשטח

כסייפה: 300 ילדים רוקדים ומשחקים

ליישוב הבדוואי כסייפה שבנגב הגיעה פעילות הסניף הנודד בתחילת החופש הגדול, ב-26.06.2016. קהל רב של ילדים מכל שכבות הגיל, יחד עם מנהל יחידת הנוער ביישוב, אמין אבו סייאח, קיבלו בשמחה את מדריכי הסניף הנודד ומדריכי קק"ל. כאן לא היה ילד שוויתר על ההשתתפות ויכולת לראות את כל 300 הילדים שהגיעו משחקים, רוקדים ונהנים. בין מתחמי הפעילות היו פינות זולה, מתחם פעילות גראפיטי, פעילויות שטח של קק"ל, משחקי כדור וחבל.

מגדל: גרפיטי תוצרת נוער

במתנ"ס במושבה מגדל התקיימה פעילות הסניף הנודד ב-20.07.2016. ירדן ולימור, מארגוני הנוער סיפרו: "הצוותים התקבלו יפה מאוד וראו כמה חשוב לרכזי הנוער במושבה לקיים ערב ערכי כזה עם הפעלות לילדים. הנערים שיתפו פעולה בגרפיטי שכותרתו הייתה: 'חופש גדול במגדל'".

ג'ת: 83% מתגייסים לקרבי

למתנ"ס ג'ת הגיעה פעילות הסניף הנודד ב-21.07.2016, אך למרות קצת קשיים של ארגון המרחב שהיה גדול מדי וגרם לכך שהמוסיקה לא תישמע די טוב, זכו המדריכים להמון אהדה ושיתוף פעולה מצד המשתתפים והשותפים בארגון הערב. האירוע גרף הצלחה יוצאת מהכלל לכל הצדדים. במהלך המפגש עם הנוער המקומי, הופתעו מדריכי הסניף הנודד לגלות שאחוז הגיוס ביישוב עומד על 83% ליחידות קרביות וגם הבנות לוקחות חלק בתרומה למדינה כאשר הן עושות שירות לאומי. בסיום הערב כתבו המדריכים "יצאנו בתחושה של סיפוק אדיר וחיבור רגשי לבני הנוער ולקהילה".

טירת הכרמל: מעגלי שיח לתוך הלילה

לטירת הכרמל, לפארק נחל גלים, הגיעו כ-50 בני נוער להשתתף בפעילות הנודדת ב-02.08.2016. הפעילות נפרשה בפארק בכמה תחנות: קריוקי, ספורט, חידונים, גרפיטי וגם משחקי קופסה ומשחקי חברה. לאחר השעה 23:00, עם סיום המוסיקה, הם עברו למעגלי שיח סביב נושאים של לקיחת אחריות, מנהיגות ותרומה לחברה ולסביבה. הילדים שיתפו אחד את השני ואת המדריכים בידע שלהם על ארגוני הנוער, סיפרו האם הם משתייכים לתנועה או ארגון נוער כלשהו, האם הם רוצים לקחת חלק בארגון כזה או אחר וגם על שנת שירות ונושאים שמעסיקים את הנוער.

בת ים: מקבלים את האחר

ובמרכז הארץ, במגדלור ניסנבאום בבת ים התקיימה הפעילות ב-11.8.2016, בהשתתפות עם כ-80 בני נוער וחברי ארגוני נוער של הארגונים נוער לתת, נוער מד"א ואיג"י (ארגון הנוער הגאה). כאן נפתח הערב בשיחה ערה ומעניינת עם חברת הכנסת מירב בן-ארי על חינוך ערכי ועל מנהיגות וגם על קבלת האחר.