אתר קק"ל לצעירים

בסוכה של נוע"ם אורה ודו קיום

מאת: עפר ציזיק. תמונות באדיבות מועצת תנועות הנוער
30.10.2016

בני נוער יהודים מארגון נוע"ם הקימו סוכת שלום בכפר ורדים. בין הבאים היו: בני נוער מוסלמים, נוצרים ודרוזים. הם הכירו, שוחחו, אכלו ביחד ואפילו רקדו. מפגשי ההמשך כבר בדרך...

פתיח
מעגלי שיח: מדברים דו קיום
מה קורה כשבני נוער מסניף נוע"ם בכפר ורדים נפגשים עם בני נוער מסניף הנוער העובד והלומד בתרשיחא, עם תלמידי מגמת התיאטרון בתיכון תרשיחא ועם ומדריכים מתנועת הנוער הדרוזי בכיסרא סמיע? נוצרים מפגשים חינוכיים ומהנים, המאפשרים שיח על החיים המשותפים של האוכלוסיות השונות החיות בארץ בכלל, ובגליל בפרט, וגם – ארוחת צהריים משותפת, ריקודי דבקה ומעגלי שיח.
כל זה אירע בחג סוכות האחרון, בסוכת השלום שהקימו חניכי נוע"ם – ארגון נוער מסורתי – בכפר ורדים, בשיתוף קק"ל. באירועים השתתפו כ-70 בני נוער מוסלמים, נוצרים ודרוזים, וכ-70 בני נוער מנוע"ם. כל המפגשים בין בני הנוער חולקו לשלושה חלקים, שמטרתם הייתה להפגיש בין התרבויות של בני הנוער באופן ייחודי. בשעה הראשונה התקיימה סדנה של משחקי היכרות ואימפרוביזציה בהנחיית אשת תיאטרון. לאחר מכן, בשעה השנייה, הכינו בני הנוער ביחד ארוחת צהריים משותפת, שכללה סלטים, חומוס, פיתות שנאפו בתנור וכדורי שוקולד. השעה השלישית התמקדה בתרבויות השונות, וכללה, כאמור, לימוד וריקוד דבקה, ומעגלי שיח משותפים.

העמקת השיח הבין-תרבותי

העמקת השיח הבין-תרבותי
ועכשיו רוקדים...
נוע"ם רואה חשיבות בטיפוח יחסי שכנות בין יהודים ללא יהודים, כמו גם בין דתיים לחילוניים ובין צעירים לוותיקים, ובבניית קהילה מגוונת שבה כל אחד מביא את ייחודו והצבע שלו, ופעילות "סוכת שלום" באה לתת ביטוי לתפיסה זו. אל הסוכה הגיעו בני מגזרים שונים המייצגים את האוכלוסייה הרב תרבותית, הדתית, העדתית והלאומית שמתגוררת בגליל המערבי. הפסיפס האנושי בגליל הוא מגוון ועשיר, ומסמל חיים של שותפות לצד חיים בקהילות שונות ואחרות זו מזו. את השותפות הזו מגשימה, בין השאר, "סוכת השלום", שבה נוצר חיבור בין אנשים המאפשר שיח והגות על חיים משותפים של אוכלוסיות שונות.
פעילות הסוכה, שהתקיימה בבית הכנסת ובסוכה של קהילת המניין המשפחתי בכפר ורדים, עסקה בסוגיות בין-תרבותיות ובין-דתיות, כמו גם בהעמקת השיח בין יהודים, מוסלמים, נוצרים ודרוזים. הסוכה הייתה פתוחה לקהל הרחב ללא תשלום.
בעקבות הפעילות והקשרים שנוצרו בין הקבוצות, יתקיימו במהלך השנה פגישות המשך, בתקווה להדק את הקשרים ובמטרה להרבות בפעילות משותפת ולקדם חיים משותפים בתוך החברה ובקרב הנוער בישראל.