אתר קק"ל לצעירים

בני הנוער מצדיעים ברגליים

מאת: מישב רצאבי
19.12.2016

הם הגיעו באלפיהם לשביל ישראל, צעדו עם דגלים בששה מוקדים שונים, שמעו סיפורי לוחמים, והכול כהצדעה לפצועי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה – בני הנוער שלנו צועדים ומצדיעים

פתיח
3,400 בני נוער הגיעו לצעדה. צילום: מישב רצאבי
תלמידי בתי ספר, מכינות קד"צ וחניכי תנועות הנוער לא שכחו את פצועי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה והצדיעו להם ברגליהם: כ-3,400 בני נוער הגיעו לשביל ישראל ב-12.12.2016, יום ההוקרה לפצועי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה, וצעדו לכבודם בהובלת מדריכי קק"ל והמדרשות. "אנחנו נלחמים כדי לטייל בארץ הזו ומטיילים כדי לדעת על מה להילחם", תיארה אוריה, מדריכה מהצפון, את מהות היום הזה. בני הנוער טיילו, צעדו עם דגלים, שמעו את סיפורי הלוחמים שנפצעו ולסיום השתתפו בטקסים ברחבי הארץ.
הכול התחיל לפני מספר שנים, עם פדויי השבי ומיכה שוורץ, שצעדו את מסלול שביל ישראל. לפני שלוש שנים הוכרז יום ההוקרה כיום לאומי והשנה עלתה יוזמה לצרף גם תלמידים ובני נוער לצעידה. הם הציבו לעצמם יעד של 1,000 בני נוער, אך לא דמיינו שהמיזם הזה יהיה כל כך משמעותי לרבים, ובעזרת ההתגייסות והסיוע של קק"ל בשיתוף מדרשות קשת יהונתן וחמ"ד, הגיעו לצעדה כ-3,400 בני נוער.
לאורך שביל ישראל נקבעו ששה מוקדים, מצפון לדרום, מסלולי הליכה ששילבו סיפורי גבורה ופגישה עם הפצועים ומשפחותיהם.

בצפון: החברים שנפלו בקרב ונשארו בני 22

בצפון: החברים שנפלו בקרב ונשארו בני 22
חניכי "קול עמי" שומעים את סיפורו של ברוכי במצודת כוח. צילום: מישב רצאבי
בשעות הבוקר התכנסו 17 קבוצות בחניון האלה. אט אט התקבצו האוטובוסים מעפולה, בית שאן, טבריה, הודיות, קצרין, דלית אל כרמל, ג'וליס ועוד. נוער ישראלי במיטבו, תלמידי תיכון וחניכי מכינות קד"צ, בנים ובנות, יהודים ודרוזים, קיבלו חולצות והנחיות מנציגי קק"ל והמדרשות, הצטיידו בדגלי ישראל ויצאו למסלול: חלקם לנחל קדש או לסדקי יפתח ומשם למצודת כוח, האחרים יוצאים מהמצודה במסלול העולה לאורך שביל ישראל עד קרן נפתלי.
מאחד האוטובוסים יורדים תלמידי כיתה ט' מפנימיית הודיות, רובם עולים חדשים שמתרגשים מאוד מהיום הזה. ולדי עלה לישראל לפני חמש שנים, והוא אומר שהוא מרגיש שזה כבוד לצאת ולהכיר יותר את הארץ וללכת לכבודם של הפצועים.
ביציאה לנחל קדש אנחנו פוגשים בנו נוער מעפולה, קבוצה שכולה חניכי תנועות וארגוני הנוער או מש"צים. הם יצאו חדורי מוטיבציה, והצליחו להדביק בה תלמידים נוספים שראו כאן הזדמנות להצטרף לתנועות הנוער.
במצודת כוח פוגשים תלמידי אורט עפולה וחניכי המכינה הדרוזית-יהודית "כרם-אל" פצועי צה"ל שמספרים על מורשתם ואת סיפורם האישי. ברוכי מעוז, שלחם בסיירת אגוז, מספר על הקרב הקשה לכיבוש החרמון במלחמת ששת הימים, על חבריו שנפלו בדרך, ונשארו בני 22 על אדמה רוויה בדם.
בשעת צהריים יוצאות כל הקבוצות הצפוניות לצעדת הסיום, עטופים בדגלי ישראל הם צועדים מקבר חוני המעגל להיכל התרבות בחצור, מלווים בנכי צה"ל, המתקדמים בכיסאות הגלגלים במורד הדרך.

במרכז: דגל ישראל ביד וגאווה לאומית בלב

במרכז: דגל ישראל ביד וגאווה לאומית בלב
עלו על הפסים: בדרך לירושלים. צילום: מישב רצאבי
באותו זמן, באזור מקורות הירקון מטיילות קבוצות נוספות, ביניהן קבוצה של 20 בני נוער בני 17-18 מישיבת צביה קטיף.
יחד עם מדריך קק"ל, מורה הדרך ארז בן דוד והרב אבישי האחראי על הקבוצה הם צועדים כ-22 ק"מ משוהם עד הוד השרון ונפגשים עם עובי, פצוע ממלחמת של"ג, שמספר את סיפורו.
בהרי ירושלים, בסטף, מטיילות תשע קבוצות נוספות של קק"ל. בסוף המסלול הקבוצות נפרדות משביל ישראל ועולות לירושלים, צועדות יחד עם הפצועים עם דגלי ישראל בגאווה לאומית לאורך פסי הרכבת, עד מתחם התחנה, שם הם מסיימים בטקס מרגש.
ואילו בשומרון, שם מתוכנן להיות החלק המזרחי של שביל ישראל, כ-500 משתתפים משלוש מכינות קד"צ ושתי מדרשות צועדים לאורך נחל שילה מדרך עמיחי לתל שילה. בדרך עמיחי הם שומעים על גבורתו של עמיחי מרחביה ז"ל שנהרג במלחמת לבנון השנייה וסיפורי גבורה נוספים. הטקס המרשים בסיום נערך בתל שילה.

בדרום: בונים את הרצון להגן על המקום שאוהבים

ובינתיים בדרום – בשעת בוקר מוקדמת חניכי מכינת באר אורה, הסמוכה לגבול מצרים, יוצאים למסלול בהרי אילת. חניכי המכינה רגילים ליציאות לשטח ולטיולים בארץ, אך זהו לא טיול רגיל, ואחד מהם מסכם את התחושה: "לפני שאתה מגיע לצה"ל, אתה בונה פה את הרצון להגן על המקום שאתה מכיר ואוהב. פוגשים פצועים שמעבירים את המורשת הלאומית שלהם והחיבור נעשה אישי".
במקביל, באזור יתיר, צועדים כ-300 משתתפים, ביניהם חניכי שתי מכינות מגוש עציון – מכינה קד"צ ידידיה ומכינה קד"צ מגן שאול – שאליהם הצטרפו תלמידי פנימיית ישיבת מקור חיים ונוער דב"ש מבאר שבע.
את היום הם מתחילים בהר עמשא, שנמצא על ספר המדבר, לאחר תצפית יפה מזרחה אל בקעת ערד, הם הולכים על שביל ישראל עד יער יתיר ושומעים ממדריכי קק"ל על היער הגדול בארץ. בדרך הם פוגשים את אלי, פצוע צה"ל ממלחמת יום כיפור שלחם באזור סיני והיום הוא מתנדב ביחידת החילוץ האזורית, ומתפתחת שיחה מרגשת. בהמשך הדרך הם פוגשים קבוצה של 50 פצועי צה"ל שמטיילים גם הם. הנערים חוברים אליהם, וביחד הם ממשיכים בצעדת דגלים ושירים.
ימים ספורים לפני חג החנוכה, הגבורה ההיסטורית של המכבים מתחברת לסיפורי הגבורה הלאומית. אין ספק שפצועי צה"ל ופעולות האיבה סוחבים בגבורה יומיומית את המלחמות של כולנו, ולהם הכבוד.

סייעו בהכנת הכתבה: נסים מגנג'י, אודיה ביליג, מיכל הוד, בוסתן פרג'ון, נעם תמיר, יוסי זיסמן, אלישבע אמסלם, רים דגש, רות רחמים, איתן