אתר קק"ל לצעירים

הלב של נוער רמון

מאת: רועי מרסיאנו
6.9.2016

איך מלמדים נוער מנהיגות מהי? אחת הדרכים, למשל, היא לקיים מעגלי שיח בנושא סוגיות בחברה הישראלית בשילוב מדריכים בוגרים וצעירים. ויודעים מה? זה הצליח. אפילו האוכל היה מעולה

מדריכים בצוותא

מעגלי שיח - הצלחה גדולה
מעגלי שיח – הצלחה גדולה. צילום: קק"ל

בתנועת לב רמון במצפה רמון החליטו להעלות לחניכים את הביטחון העצמי ולחזק את כישורי המנהיגות שלהם, ולשם כך הם פיתחו סמינר מנהיגות מיוחד במינו. המטרה של הצוות הייתה להעצים את תחום המנהיגות בקרב בני הנוער ולהעבירם תהליך חינוכי ערכי שבו משולבים ערכי מנהיגות, ציונות, אהבת הארץ, גיבוש קבוצתי ועבודת צוות.
34 חניכים מכיתות ח' עד י"ב מתנועת הנוער לב רמון השתתפו בכנס הכנה לסמינר ביחד עם מדריכי קק"ל, ובמסגרתו הם למדו על אופי הסמינר, המסלולים ותנאי הלינה במרכז שדה ויער נס הרים.  ומתברר שהיה ממש מוצלח, או נכון יותר, "מצוין, מלמד ומשמעותי" כך על פי החניכים.
ומה היה להם שם? החניכים השתתפו במעגלי שיח ודנו בסוגיות בחברה הישראלית. הם נחלקו לשש קבוצות ולכל מדריך בוגר הוצמד מד"צ (מדריך צעיר) ויחד הם העבירו את מעגלי השיח, שזכו להצלחה גדולה.
וגם המדריכים יצאו ממש מרוצים, הם ציינו שהסמינר היה "מאוד משמעותי וייחודי", והביעו רצון להמשיך את התהליך החינוכי שהם עברו עם החניכים גם במחנה חנוכה. למידה משמעותית ומשפיעה כבר אמרנו?
ולא רק מעגלי שיח היו שם – החניכים בסמינר נהנו גם מפעילויות להכרת הארץ וחשיפה לאזור החדש ומסדנאות לגיבוש קבוצתי, עזרה לזולת והבנת המשמעות של כוחה של קבוצה.

ניהול משברים מעצים

חוויה נוספת, שממש לא תוכננה אבל בהחלט התרחשה, נרשמה כאשר חלק מתלמידי שכבה ט' התנהגו בצורה בלתי ראויה. הצוות החינוכי החליט למנף את האירוע לאקט חינוכי חשוב ומהותי ויזם משבר "פנינו לאן" בתוך הקבוצה. מדריכי י"א תפסו מנהיגות ולקחו אחריות על ניהול המשבר וניהלו שיח פתוח וכן ללא המדריכים. בתום דיונים, אי שם בתוך הלילה, זימנו החניכים את מנהלת יחידת הנוער לשיח הבהרה והתנצלות ולאחר מכן שוחחו רק עם צוות המדריכים. מהלך זה הוביל אותם לקבלת אחריות על עצמם במלוא מובן המילה, החל בשלב ההשכמה וההתארגנות, דרך פינוי חדרים וניקיון ועד השתתפות מלאה במהלך פעילויות היום.

ולשלב הסיכומים:

החניכים: "היה סמינר מצוין, מלמד, משמעותי, רוצים להיות יותר מעורבים בתהליך הבנייה. הפורמט של מסלול הליכה וחוויה אתגרית הינו שילוב מנצח. המנות הארוזות היו פשוט מדהימות והאוכל קיבל ציון 100+".

הצוות החינוכי: "אנו רוצים לומר כי אכן זהו תוצר של שיתוף פעולה מלא ומשמעותי שנבנה לאורך השנה וכמובן שעם הזמן נוצר ונבנה האמון הרב שיכול לאפשר את קיומו של סמינר כל כך משמעותי וייחודי זה. אנו בטוחים כי צפויה לנו שנה מלאה בעשייה משמעותית למען הילדים והנוער של מצפה רמון".