אתר קק"ל לצעירים

האוהל הבלתי פורמלי

מאת: מערכת חלון ירוק
12.12.2016 11:22

כ-500 בני נוער מהחינוך הבלתי פורמלי התכנסו באוהל הגדול שהוקם עבור צעירי קק"ל בקמפוס מכללת ספיר בשדרות. האירוע: כנס שדרות לחברה 2016, הנושא: "החינוך הבלתי פורמלי כמנוע לצמיחה בפריפריות"

"אני מאמין גדול בתפקיד ובעוצמה של החינוך הבלתי פורמלי, רק בעזרתו נוכל להגדיר מחדש את המושג 'הגשמה'". במילים הללו פנה יו"ר קק"ל, דני עטר, אל כ-500 בני הנוער מהחינוך הבלתי פורמלי שהגיעו ב-29.11.2016 למכללת ספיר במסגרת כנס שדרות לחברה – שהעלה במשך יומיים, את האתגרים שמולם ניצבת החברה הישראלית. "אתם מיטב הנוער של המדינה ובזכות נוער כמוכם והחשיבות שאנחנו מייחסים למה שאתם עושים, קק"ל לקחה על עצמה להיות שותפה במפעל המכינות הקדם צבאיות ובקידום תנועות הנוער בישראל", הוסיף.

אל האוהל הגדול, שהוקם במקום במיוחד עבור אירוע צעירי קק"ל, הגיעו מתנדבי שנת שירות לפני הגיוס, חניכי מכינות קדם צבאיות וחניכי חוגי הסיירות של קק"ל. הצעירים הגיעו בקבוצות, נהנו מכיבוד קל, ערכו היכרות, צחקו והתרשמו, ונענו בשמחה למנחה אייל מדני כשביקש מהם להתכנס באוהל. מדני הוא העורך והמגיש של תכנית הרדיו הפופולרית "החצר האחורית", העוסקת בענייני חברה. "החשובים ביותר הם אתם. בלעדיכם אי אפשר היה לקרוא לאוהל הזה 'אוהל צעירי קק"ל'", אמר מדני.

מקדישים שנה מחייהם

מקדישים שנה מחייהם
"מי שמחליט להקדיש שנה שלמה מחייו לשנת שירות, זה כבר אומר הכול". צילום: נעם תמיר
"כל מי שמחליט להקדיש שנה שלמה מחייו לשנת שירות – עצם ההחלטה והניסיון שאתם צוברים אומרים הכול", אמר רינו צרור, איש תקשורת ומנחה פאנל המומחים שהתקיים במקום. דני זמיר, מנכ"ל מועצת המכינות הקדם צבאיות, סיפר שבישראל פועלות כיום 52 מכינות קדם צבאיות שנמשכות שנה ו-32 מכינות חצי שנתיות. "קרה לנו נס", אמר, "שקק"ל מאמצת אותנו. עכשיו נוכל לקדם פרויקטים רבים שבקצה שלהם כבר אפשר לראות 200 משפחות של בוגרי מכינות צבאיות, שיעלו להתיישבות בנצרת עילית ובערד. כל זה לא היה מתקיים בלי העזרה של קק"ל".

נתונים לא נעימים שהעלה שלומי קסטרו, מנכ"ל מועצת ארגוני הילדים והנוער בישראל, הראו שרק 30% מבני הנוער בישראל שותפים לפעילות ערכית בארגוני נוער ובפריפריה רק 17% מהם. נתון נוסף מגלה שרק 1.4% מתקציב החינוך מושקע בחינוך הבלתי פורמלי. אך היו גם נתונים חיוביים: מתברר ש-400 בני נוער מתוך 500 בוגרי המכינות מבקשים לשרת ביחידות קרביות. הכניסה של קק"ל כמאמצת החינוך הבלתי פורמלי נותנת לארגוני הנוער תנופה אדירה, שתאתגר את מערכת החינוך בישראל.

"תמשיכו לאתגר את המבוגרים"

בתום הפאנל נהנו המשתתפים מהופעה של להקת פיקוד מרכז ולהקת פשוטי הרחוב, שהרעידו את יריעות האוהל והרקידו את כולם. לאחר ההפסקה התכנסו הצעירים למעגלי שיח בקבוצות ודנו בסוגיות שעניינן החינוך הבלתי פורמלי והדרכים לקידומו בפריפריה. בסיום הדיון במעגלים התכנסו כולם למפגש מסכם, בהנחיית לביא זמיר, מנכ"ל חוגי הסיירות.
ומה היו מסקנותיהם של בני הנוער? לדעתם בתי הספר בישראל צריכים להעלות את המודעות לאפשרויות החינוך הבלתי פורמלי ולשפר את התיאום בין שני סוגי החינוך, כדי להקל על תלמידים וחברי תנועות נוער שנאלצים להשקיע מזמנם כדי לבדוק הצטרפות לאחת התכניות. בני הנוער ציינו שבפריפריה קיימים פחות ארגוני נוער, בעיקר בגלל תקציבים, בעיות כלכליות וקושי בנגישות רגשית להתחייב לפעילות מתמשכת. יש גם הבדלים בין השתתפות במכינה קדם צבאית, הכרוכה בעלויות נכבדות, לבין התנדבות לשנת שירות, שנעשית במסגרת התנדבותית מלאה ואינה כרוכה במעמסה כספית ניכרת.
"אהבתי לראות אתכם עולים ומדברים, שמחתי לראות אתכם רוקדים ונהניתי להתבונן בכם משתתפים במעגלי השיח. העצה שלי אליכם – להסתכל תמיד קדימה, לא לחשוש לומר את מה שאתם חושבים לנכון. חשוב לאתגר את עולם המבוגרים. זה גורם למקבלי ההחלטות לחשוב שוב על האג'נדה שלהם ואולי לשנות כיוון. תמשיכו לעשות את זה", סיכם את הכנס לביא זמיר.