אתר קק"ל לצעירים

עצמאית בשטח

מאת: מיכל גלוש, מערכת "חלון ירוק"
1.7.2013

היא אוהבת לטייל, מתרגשת מילדים שמגלים את הטבע, לא נבהלת להחזיק נחש ביד ושפן סלע עושה לה את זה במיוחד. הכירו את דניאל חסון, שמסיימת בימים אלו שנת שירות בהדרכה בחוגי הסיירות של קק"ל


טיול למרגלות החרמון. דניאל חסון


לו היינו עושים כתבה על מתמודדת פוטנציאלית להישרדות, דניאל חסון (19) הייתה בהחלט יכולה להיות מתמודדת ראויה, אבל זו לא כתבת בידור והיא בכלל יותר בקטע של ערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק.

דניאל נולדה וגדלה במושב ישרש ליד רמלה, בתור מושבניקית היא הייתה רגילה לראות מרחבים, ועדיין את אהבת הטבע הטוטלית שלה גילתה רק בכיתה ט', כשעברה למגמה הריאלית בבית ספר חדש ברחובות והצטרפה עם חבריה לחוגי הסיירות של קק"ל באזור.

ממד"צית למדריכת סיירות


לימים, בהיותה נערה בוגרת בתיכון דניאל שימשה מד"צית (מדריכה צעירה) במקביל ללימודיה בכיתה י"א-י"ב. ההדרכה נכנסה חזק לעורקיה והיא בחרה להתנדב ולעשות שנת שירות בקק"ל בתור מדריכה בחוגי הסיירות. ביולי הקרוב היא תתגייס לצה"ל ומקווה לשמש כתבת צבאית.
כיום, דניאל מתגוררת בעכו באחת מתוך ארבע הקומונות שמתפעלת קק"ל ברחבי הארץ, בכל קומונה גרים חמישה מדריכים מתנדבים. כל מתנדב אחראי על שלוש קבוצות ונפגש איתן לפעילות שבועית בנושאי טבע מגוונים כמו גיאוגרפיה, זואולוגיה ובוטניקה. בנוסף, אחת לחודש הם יוצאים לטיול אתגרי בלתי אמצעי וחווייתי הכולל לינה בשטח, ובחופשות ארוכות יוצאים למחנות של ארבעה ימים.


דניאל בפעילות עם חוג הסיירות של מצפה הילה

דניאל, למה דווקא חוגי סיירות?


"החוויות שצברתי בחוג זה דבר שלא רואים בשום מקום אחר. עניין אותי במיוחד כל העניין של האתגר המנטלי והאתגר הפיזי במסלולים קשים. להיות ארבעה ימים רצוף עם אותם אנשים בלי פרטיות ולדעת להסתדר לבד זה משהו שמאוד מחזק ובונה אותי. אני מאלה שרואים נחש ואין היסטריה וצעקות, להפך מנסה לתפוס אותו, רק לפני כמה ימים באחד הטיולים אחד המדריכים לכד זעמן זיתני, הראנו אותו לילדים והוא נשך אותי ובעדינות שחררנו אותו בחזרה לטבע".

כמדריכה, מה המסר שלך לילדים?

"אני רוצה להצליח להנחיל לילדים אהבה דרך הטבע. אני מדריכה שלוש קבוצות מעכו, מצפה הילה ומשגב. קבוצת עכו לא פעלה טוב במשך שנתיים, ובטיול הראשון שהדרכתי את הילדים מעכו הם ממש התלהבו לראות פרה, בלוטים ועץ אלון. אלה ילדים שלא עוזבים את הטלפון לשנייה ופתאום לקחתי אותם לעולם אחר לגמרי והם אהבו את זה, זה היה סיפוק לא רגיל".

בין לבין החוגים וההכשרות, המתנדבים מדריכים סיורים ללא תשלום של קק"ל למען הקהילה, משתתפים בפרויקטים של איכות הסביבה בבתי ספר, מארגנים תחרויות ניווט ויוזמים פעילויות מיוחדות, כגון פעולת שחזור קרב ליל הגשרים באזור אכזיב.


הקומונה של דניאל בטיול גיבוש בכרתים

איזו צידה לחיים את לוקחת איתך מפעילותך בקק"ל?

"הידיעה שאני יכולה לעשות לבד כל כך הרבה דברים בתנאי לחץ, לחיות עם חמישה חבר'ה בקומונה ולהיות אחראית על חיים של ילדים אחרים. אני לא אפסיק לטייל אף פעם ואמשיך להתרגש כל פעם שאראה שפן סלע בעין גדי ובחרמון".