אתר קק"ל לצעירים

חוגי הסיירות שורדים את פסח

צילומים מתוך אתר הפייסבוק של חוגי הסיירות של קק"ל
17.5.2016

טיולי הישרדות, מסעות בשטח בני מספר ימים, מיומנויות ניווט וחפירות ארכיאולוגיות היו רק חלק מהפעילות המיוחדת של חוגי הסיירות בפסח. קבלו טעימה מפעילות חוגגים חירות בשבילי ישראל

אין ספק שפסח הוא אחד מרגעי השיא של חוגי הסיירות של קק"ל, החופשה הארוכה מבית הספר מאפשרת לצאת לשטח וללמוד דברים אחרים, חשובים לא פחות לחיים, וללא כל צל ספק – הרבה יותר מהנים.
כמו בכל חופשה גדולה, התקיימו מחנות הפסח לחוגים הצעירים והבוגרים כמתוכנן, ובחג השני התקיימו שני מסעות מרכזיים וייחודיים בחוגי סיירות. הראשון הוא סדרת השטח של חניכי כיתה י' והשני הוא "מסלולים במדבר" של השכבה הבוגרת י"ב ומתנדבי שנת השירות.

שורדים מוכנים? צאו לדרך!

שורדים מוכנים? צאו לדרך!
בוגרי סדרת השטח הטריים מאזורים צפון וכרמל-עמקים
הם מחכים לזה כל השנה והציפייה בהחלט משתלמת – בכל שנה בחופשת הפסח יוצאים חניכי שכבת י' בחוגי סיירות של קק"ל לסדרת השטח המיתולוגית. סדרת השטח כוללת ארבעה ימי הישרדות, ניווט והתמצאות.
בפעם הראשונה הם נדרשים להתמודד עם אתגרים חדשים בשטח ונדרשים לגלות אחריות, מיומנות גבוהה ושליטה בכישורים שונים, ולתפקד במצבים משתנים שבהם עלול הסייר להיתקל במהלך הטיול. סדרת השטח היא חלק מההכנה לקראת קורס המדריכים הצעירים בסוף השנה.
אבל למה להרבות במילים, הנה מה שהם כתבו בעצמם לסיכום ההישרדות שלהם בשטח בפייסבוק: "היה קשה, היה מאתגר... ויצאנו חזקים ומחוזקים! היינו מספרים עוד... אבל חבל להרוס את החוויה לבאים בתור!"

מסלולים במדבר כמו שלא ראיתם

מסלולים במדבר כמו שלא ראיתם
חניכי שכבת י"ב מתמוגגים מהמדבר
האירוע המרכזי השני של חוגי הסיירות הוא הטיול של השכבה הבוגרת, חניכי כיתה י"ב ומתנדבי שנת השירות – "מסלולים במדבר". במהלך שבעת ימי הפסח יצאו שש סדרות שטח מששת אזורי הפעילות של חוגי הסיירות, מדן ועד אילת.
80 סיירים חצו את הר הנגב, מהר חמרן שעל גבול סיני, דרך נחלי יתר, אלה, ניצנה, סעד ורכסי שבר סעד-נפחא עד לגבי חווה הצוננים. מרחבי מדבר אדירים, בארות מים, ציורי סלע קדומים ואלות אטלנטיות ליוו אותם במסלולם המיוחד.
הטיול כלל גם אירוח בכפר בדואי עם תושבים מקומיים שלימדו אותם מלאכות קדומות שהם משמרים, כמו אריגה מסורתית בנול, קדרות, שימוש באבני ריחיים וגששות. אין ספק כי מדובר בהצצה מיוחדת ולמידה מהמקור הטוב ביותר לנושא. 
בנוסף, השנה ערכו חוגי הסיירות מבצע להצלת זני עצים מבוסתנים נבטים נטושים ששרדו בחוות עתיקות במשך מאות שנים. במסגרת הפרויקט נלקחו ייחורים מכל עץ כדי לשמרם גם בעתיד. 

כנגד ארבעה חניכים דיברו הרכזים

כנגד ארבעה חניכים דיברו הרכזים
חניכי שכבת י"ב מתמוגגים מהמדבר

חניכי שכבת י"ב מסכמים בשובבות את פסח בעמוד הפייסבוק של חוגי הסיירות:
כנגד ארבעה חניכים דיברו הרכזים: חכם, תם, רשע ושאינו יודע לשאול.
חכם, מה הוא אומר? "מה הכיפות והשלוחות והאוכפים שבהם נטייל היום?"
תם, מה הוא אומר? "מתי נגיע ומה אוכלים לארוחת ערב?"
רשע, מה הוא אומר? "הבה ננווט לפי תכסית ולא לפי תבליט"
וזה שאינו יודע לשאול, לו נגיד: "בעבור הטבע והחינוך יצאנו לטייל".

עוד על הדרך

עוד על הדרך
ללמוד מהטוב ביותר: דני מדור

לצד פעילויות השיא של חוגי הסיירות התקיימו פעילויות נוספות, למשל השתלמות מיומנויות שטח עם דני מדור, מוותיקי אנשי השטח בחוגי הסיירות ובישראל בכלל. בסדרות שהוא מעביר נלמדות מיומנויות שטח מיוחדות שלעיתים נדרשות במצבי קיצון שהסייר עלול להיתקל בהם בשטח, וכל סדרה כזו היא חוויה יוצאת דופן לכל משתתף.

החפירות בחרב'ת א-ראעי נמשכות, ועשרות חניכי חוגי סיירות של קק"ל השתתפו בחפירה הארכיאולוגית ביער המלאכים הסמוך לקריית גת, במסגרת שיתוף הפעולה עם חוג ידידי המכון לארכיאולוגיה של האוניברסיטה העברית. במהלך החפירות נחפרו שכבות של יישוב כנעני, המקביל לעיר הכנענית האחרונה בלכיש במאה ה-12 לפנה"ס (תקופת השופטים), וכעת ממתינים לתארך את המבנה האחרון שנחשף במקום על מנת להבין כמה קדום האתר.