אתר קק"ל לצעירים

הקיץ של ירוחם

מאת: רועי מרציאנו
27.8.2015

החיבור בין ירוחם למעוף של קק"ל הוליד שני מיזמים חווייתיים בחופש הגדול, הפנינג מיחזור וקייטנת השביליסטים. בואו לראות מה אתם רוצים לעשות בחופש הגדול הבא!

הפנינג מיחזור וקיימות

לא בכל יום יוצאים ילדי ירוחם אל חיק הטבע בכדי לעסוק בנושא איכות הסביבה ולהתחבר אליו בצורה מעשית. ביום רביעי (5.8.2015) יצאו כמאה ילדי קייטנת הרווחה בגילאי א' עד ו' אל אגם ירוחם, להפנינג מיחזור וקיימות בשיתוף קק"ל ומתנ"ס ירוחם.

במסגרת יום הפעילות עברו הילדים הפעלות שונות בנושאי מיחזור וקיימות, כגון מצנח פעילות, הכנת תיקים מחולצות ישנות, הכרת מפת ארץ-ישראל ועוד. ההפעלות חיברו את הילדים אל הנושאים האלו באמצעים חוויתיים ולימודיים.

בהמשך התקיימה הפעלה מוזיקלית, שכללה שירים וריקודים, לצלילי שירי ארץ ישראל היפה, משימות תחרותיות, וכמובן איסוף אשפה וניקיון היער. ניתן היה לראות גדולים וקטנים נעים כ'עצים ברוח', מתרוצצים ברחבי הפארק עם שקיות אשפה גדולות, ומנופפים את דגלי קק"ל וארץ ישראל.

היום הסתיים באכילת קרטיבים צוננים להורדת הטמפרטורה כשחיוך גדול על פני כולם. רועי מרסיאנו, רכז תכנית מעוף של קק"ל בירוחם, מסכם את האירוע: "כלל הפעילות בירוחם ומטרת ההפנינג בפרט נועדה להביא לחשיפה מרבית של הילדים והקהילה לנושא איכות הסביבה, והעברת מסרים ערכיים בתחום זה בדרך חווייתית ומהנה. בסופו של יום אנו רוצים להפוך את ירוחם למקום נקי וטוב יותר, המוביל בתחום הירוק באמצעות הילדים והנוער – דור המחר".

קייטנת השביליסטים

קייטנת השביליסטים הינה מיזם מיוחד של שביל ישראל בשיתוף מעוף בקק"ל במטרה לחבר את נוער ירוחם לארץ ישראל ונופיה. מתנ"ס ירוחם בשיתוף עם מדריכי קק"ל המדריכים את הנוער הרכיבו תכנית ייחודית ומרתקת בת שלושה שבועות בה נטלו חלק 200 ילדים ו-40 בני נוער.

למעשה, שביל ישראל הינו שביל שמאפשר למטייל לחוות את נופי הארץ מדן ועד אילת. בשנים האחרונות אנו עדים לכך כי יותר ויותר אנשים מכל גווני הקשת בוחרים ללכת את השביל לכל אורכו, וזה מכבר הוא הפך ל"טרק" של המדינה.

בקייטנת השביליסטים זכו הקייטנים בהתאם לגילם לחוות מקטעים שונים בשביל ישראל, תוך כדי הכרות עם נופיה הטבעיים והתרבותיים של הארץ בצד פיתוח מיומנויות שדה וחוויות שטח. כך למשל, הבוגרים זכו ליומיים טיול במקטע הצפוני של השביל מתל דן לנחל שניר ותל חי, ואת היום האחרון בילו בקטע האחרון של השביל בין הר יואש למפרץ אילת. קבוצת הצעירים ביקרה בקטעי שבילים מוצלים עם נופי מים במרחבים קרובים יותר.

ואם חשבתם שהקייטנה היא טרק אחד גדול, אז זהו שלא. במסגרת הקייטנה המשתתפים זכו לשלל פעילויות מגוונות ומהנות, כגון זמר עברי, מחול, אמנות ויצירה, והכול כמובן בנושא שביל ישראל. כל זאת לצד ימי מחנאות, קונצרט בטבע בעין ירקעם, בציר ענבים בלכיש ויצירת שביל הליכה באזור ירוחם.

לדברי יעל מנהלת הקייטנה: "מיזם קייטנת השביליסטים עורר הדים חיוביים בכל היישוב. במהלך הקייטנה הילדים טיילו בנחל אלכסנדר, חולות כסוי, השתתפו בערב זמר עברי בעין ירקעם, בנו שביל, השתתפו ביום מחנאות באגם ירוחם. הילדים אף יצאו למסע תרמיל בהר אבנון ובנו רוג'ומים. לסיום יצרו תערוכה בנושא שביל ישראל והשתתפו בערב שביליסטים במדבר".


 

בניית שביל באגם. צילום: קק"ל
בניית שביל באגם. צילום: קק"ל