אתר קק"ל לצעירים

אצי"ל ומעוף בסמינר מנהיגות

מאת: מערכת "חלון ירוק"
16.12.2015

הרבה אור היה בסמינר חנוכה של מעוף ואצי"ל, "אור במדבר". גם כזה של חנוכה וגם כזה שיצא מהילדים, שהגיעו ללמוד ובעיקר ליהנות משלושה ימים של סמינר מנהיגות של חנוכה בנגב. וכמו שסיכם איתן מרמלה: "זה הדבר המשמעותי ביותר שעברתי עד היום"

180 ילדים, מ-12 יישובים, יצאו לשלושה ימים של מחנה... נשמע כמו התחלה של סיפור ממש טוב, אז זהו – זה באמת סיפור ממש טוב. הילדים, שהגיעו מיישובי מעוף ואצי"ל של קק"ל מכל רחבי הארץ לסמינר המנהיגות שנערך ב- 9-11.12.15, היו כולם משכבות ז'-ח' ומתברר שהחיבור והמחנה היו מושלמים. וכמו שמתארת לינה מירוחם: "הכי כיף היה שהיינו כולם ביחד, מגובשים". 

הם הגיעו מירוחם, דימונה, מצפה רמון, אופקים, רמלה, טבריה, טירת הכרמל ועוד, חלקם ילידי הארץ, חלקם עולים חדשים, שעדיין לא שולטים בשפה העברית, ובני עולים, אבל על רקע המדבר הכול מתחבר, התקשורת זורמת, והם הפכו לקבוצה אחת גדולה.
 
"היו ילדים מכל מיני מקומות", מספרת לינה, "הכרנו ילדים חדשים ממצפה רמון ודימונה. בכל ערב היינו כולם ביחד, במתחם של הלינה, ישבנו ביחד ודיברנו". ואפילו יש המשך: "אנחנו שומרים על קשר, וכבר פתחנו קבוצת וואטסאפ  משותפת".

מה זה מחנה מעוף?

מה זה מחנה מעוף?
פעילויות מאתגרות ומהנות. צילום: איתי ברנע
מחנה מעוף מאפשר לילדים שלא נמצאים בחוגי הילדים והנוער של סיירות או החברה להגנת הטבע לקבל כלים וערכים של העצמה והיכרות עם הטבע והארץ.

החוויה כוללת גיבוש של הילדים והעצמה שלהם דרך פעולות O.D.T (פעילויות אתגריות), הקשורות בעבודת צוות, קבלת החלטות, התגברות על מכשולים תפיסתיים ועוד.

לאורך כל שלושת ימי המחנה היו הילדים חלק מקבוצה מגובשת – הם רכבו יחד בשבילים בטבע, טיפסו על המצדה, רכבו על גמלים, ובלילות ישנו יחד באוהל גדול בכפר נוקדים.

שלושה ימים של חוויות

שלושה ימים של חוויות
רק אני והגמל שלי. צילום: איתי ברנע
היום הראשון של המחנה היה בסימן "חזונו של דוד בן גוריון והיכרות עם נופי הנגב". הילדים סיירו באזור, נהנו מהנופים והכירו את חוות הבודדים של הנגב.

ביום השני יצאו הילדים בבוקר למסלול אתגריבנחל צפית ותמר, שכלל טיפוס בסולמות וחבלים, וכן היה מאתגר, או כמו שלינה מירוחם מגדירה: "קשה, אבל כיף".  המשך היום הוקדש להיכרות עם יער יתיר, בישולי שדה וסדנה להכנת סופגניות, שבה "החניכים כיכבו".

באזור נפרסו מתקני O.D.T לאורך היער ונבחר מסלול אופניים לאורך היער. בערב נערכה מסיבת הסיום עם הדלקת החנוכייה הגדולה בנגב.

וביום השלישי והאחרון יצאו הילדים לטיול על גמלים במדבר יהודה וקינחו עם חזרה למקורות במצדה.

חיבור מצוין

רועי מרציאנו, פרויקטור מעוף במצפה רמון, ירוחם ודימונה: "ההשקעה של קק"ל ותכנית מעוף בילדי הפריפריה מחזקת אותם ואומרת להם 'אתם שווים ואתם במרכז'. אנחנו בטוחים שמכאן ייצאו אנשים מעורבים יותר ועם ביטחון עצמי וידע".

נסים מגנאגי, פרויקטור אצי"ל ומעוף ברמלה, מספר: "הגיעו ילדים מכל מיני מקומות ומכל מיני קבוצות. חלקם עולים חדשים מרוסיה, שעדיין לא למדו עברית, ואפילו לא ידעו מהן כיפות – כשראו ילדים חובשים כיפות, הם נבהלו. אבל הכול הסתדר מעולה. כולם התחברו, ישנו ביחד בלילה, ונהנו ברמות שאי אפשר לתאר..."

 
ומה אומרים החניכים?
לינה: "אני לוקחת איתי את כל הכיף של להיות כולם ביחד. זו הפעם הראשונה שאני עושה משהו עם קק"ל ומאוד נהניתי".  ואיתן מרמלה מוסיף:  "אמרתי לכולם שאני רוצה לסכם בשתי מילים – 'זה הדבר המשמעותי ביותר שעברתי עד היום', ואז  כולם תיקנו אותי שזה ממש לא שתי מילים..."