אתר קק"ל לצעירים

אוהל צעירי קק"ל בכנס שדרות לחברה

מאת: יעקב שקולניק
8.3.2018

מאות צעירים וצעירות מכל רחבי הארץ, נציגי תנועות וארגוני נוער, מכינות קדם צבאיות ועוד, נהרו לכנס שדרות לחברה שם דנו עם נציגים בכירים – אנשי רוח, חברה וממשל – בהתיישבות צעירים בפריפריה ובהגשמה

בני נוער על הדשא בכנס שדרות. צילום: יעקב שקולניק
באים לדבר על סוגיות חשובות בשיח הישראלי. צעירי כנס שדרות. צילום: יעקב שקולניק
כ-400 בני נוער – תלמידי תיכון, חניכי החינוך הבלתי פורמלי מכל הארץ ומכל המגזרים והחברה במדינת ישראל – הגיעו ביום ג', 6.3.2018, זו השנה השנייה ברציפות, אל אוהל הצעירים של קק"ל במרכז האקדמי ספיר, שם התקיים כנס שדרות לחברה השנתי. באוהל העלו אישי ציבור וממשל בולטים בפני בני הנוער סוגיות בולטות המעוררות עניין בציבור הישראלי ומשפיעות על עתידם כאזרחים במדינת ישראל. בני הנוער השתתפו באופן פעיל בדיונים והביעו את דעותיהם.
כנס שדרות לחברה נוסד לפני 15 שנה, בשנת 2003, על ידי המכללה האקדמית ספיר, בראשות אלוף במילואים עוזי דיין. מאז, מדי שנה, מעלים במסגרת הכנס לסדר היום הציבורי סוגיות חברתיות-כלכליות ודנים בהן בהשתתפות פעילה של אנשי חברה ותעשייה, מובילי דעה, אנשי תקשורת, בכירים בתחומי האקדמיה והכלכלה ובשיתוף הציבור ובני הנוער. הכנס מבליט באמצעות שיח ציבורי נושאים שונים הנוגעים לחברה הישראלית – חלקם עוסקים בנושאים רגישים וכואבים – במטרה לשמוע ולהשמיע, ולתרום לגיבוש סדר יום חדש ותורם לטובת תושבי המדינה. בכירי המדינה בממשל, באקדמיה, במדע ובתחום הרוח מתפנים מעיסוקיהם ובאים לכנס כדי לבדוק בעיקר דבר אחד, שמנקר ללא הרף בלבם של תושבי ישראל: החברה הישראלית – לאן?

מחזקים את הנוער ומכוונים להגשמה

דני עטר ועמיר פרץ. צילום: יעקב שקולניק
דניאל עטר ועמיר פרץ. כנס שדרות 2018. צילום: יעקב שקולניק
"הכנס בשדרות הוא אחד מאירועי השיא של הפעילות החינוכית שלנו", אמר סימון אלבז, מנהל חטיבת החינוך בקק"ל. "אנו רואים בהצמחת המנהיגות הצעירה ובהגשמה של צעירים בפריפריה ערך חשוב, ולשם אנחנו מכוונים אותם".
יצחק ארביב, מנהל מחלקת תוכניות בפריפריה, אמר: "קק"ל שמה לה למטרה לפעול בקרב הדור הצעיר במסגרות החינוך הבלתי פורמלי ולהכשיר את הלבבות לעמוד באתגרים החשובים של מדינת ישראל ולתרום לחיזוק החברה הישראלית".
חבר הכנסת עמיר פרץ, שר הביטחון לשעבר ותושב שדרות, דיבר על דור ההורים שלו שהגיע לשדרות. "ימי המעברות חישלו את ההורים שלנו", אמר, "אבל על אף זאת לא נתן המפעל הציוני את המעמד הראוי לתושבי ערי הפיתוח. הם לא קיבלו את התחושה שמה שהם עשו היה ציונות לשמה. אתם, בני הנוער שיושבים באוהל קק"ל ומבקשים לתרום למדינת ישראל ולהתיישב בפריפריה, מוכיחים שהציונות האמיתית ניצחה".
אלוף במיל' עוזי דיין ונשיא כנס שדרות דיבר על מתן הזדמנות שווה לנשים ועל כך שחינוך לבדו לא יפתור את בעיות החברה בישראל. "אל תחששו ממה שיגידו לכם, מה שחשוב הוא שתנשמו עמוק ותתמידו. צפו ללא מעט בעיות כשתרצו לעשות דברים טובים. יגידו לכם – מי אתם בכלל? מה אתם יודעים? איזה ניסיון צברתם? תענו להם שעוד לא למדתם הכול, אבל אתם רוצים ללמוד. תילחמו על שלכם, בצורה תרבותית, אבל תילחמו. רק כך תשיגו את המטרות שלכם".
אחריו דיבר דניאל עטר, יו"ר קק"ל: "אני אופטימי כשאני רואה אתכם, בני הנוער. העובדה שאתם מסיימים י"ב ומתנדבים שנה למען החברה הישראלית, אחר כך הולכים לשרת שירות איכותי בחוד החנית של צה"ל, תעשה אתכם אזרחים תורמים למופת. עם בני נוער שכמותכם אני הרבה יותר אופטימי באשר לעתידה של מדינת ישראל".

מדברים ויזמים

צעירים בכנס שדרות. צילום: יעקב שקולניק
נשארים בפריפריה? צילום: יעקב שקולניק
לאחר נאומי הברכות הנחה העיתונאי רינו צרור חֶבֶר דיון (פָּנֶל) שבו השתתפו דניאל עטר; טלי ארנולף – מנכ"לית "בארצנו", תנועת ההתיישבות של בוגרי המכינות הקדם-צבאיות; תירא-אל כהן – מנכ"לית כפר הסטודנטים קדמה; רוני פלמר – מנכ"ל תנועת אור; ליאור ז'ורנו – מנכ"לית תוצרת הארץ קהילות סטודנטים; ושלומי קסטרו – מנכ"ל מועצת ארגוני הנוער.
נושאים חשובים עלו לדיון המשתתפים. החניכים הציגו שאלות חשובות בנוגע לעתיד הדרום, התפתחות תעסוקתית והקמת יישובים חדשים בנגב. רינו צרור, כהרגלו, לא הניח לפנליסטים להתחמק ממתן תשובות מחייבות. "הנה בחורה שלמדה בשדרות, רוצה להישאר כאן אבל אין לה עבודה, הקשה צרור. מה אתם מציעים לה מחר בבוקר? "תתקשרי למרכז המידע שלנו", ענה רוני פלמר, "אם את יזמת, בואי וניצור משרות יחד. אם לא – כדאי לדעת שעשינו יותר מ-4,000 השמות עבודה. כולי תקווה שנמצא גם לך עבודה".
דני עטר, יו"ר קק"ל, השיב לשאלת המשתתפת: "מחר מתוכננת פגישה יחד עם שר הכלכלה לקידום פארק תעשיות מתקדמות חדש בדרום, על שטח של כ-3,000 דונם. אנו בקק"ל לוקחים על עצמנו להקים מרכזי פיתוח בפריפריה, ואני מקווה שזה יניע מהנדסים, מדענים, דוקטורנטים ובוגרי מכללות ואוניברסיטאות להישאר לעבוד בדרום".
לאחר ארוחת הצוהריים ראו החניכים הלכה למעשה כיצד עובד שינוי תרבותי בפריפריה. תיאטרון דימונה הציג את המחזה "שק שינה", ששואב את השראתו מדימונה ומהחיים במדבר. כתבו את המחזה אורי וידיסלבסקי ונעמה שפירא, על פי סיפור של פרופ' אבי בסר. המחזה מספר על דני, פרופסור מצליח ונשוי באושר, שמקבל הזמנה להשתתף בפגישת מחזור המטלטלת את חייו ומכריחה אותו להתמודד עם עברו.