אתר קק"ל לצעירים

לצאת מגבולות הנגב

מאת: רועי מרציאנו ומערכת חלון ירוק
5.1.2016

עזבו אתכם מלימודים ועבודה, ברוכים הבאים למשחקי חברה אקולוגיים, גיזום יערות וגיבוש! במסגרת תכנית מעוף, יצאו תלמידי תיכון עמל תנופה בדימונה ליום חוויה יוצא דופן נס הרים, וזהו סיפורם המרגש

לא בכל יום זוכים ילדים מהפריפריה ליום אתגרי ומעצים במרכז שדה ויער נס הרים. לצאת לטיול אפשר כל יום, אולם להתמודד עם דינמיקה קבוצתית שמעמתת אותך עם אתגרי החיים זה כבר עניין אחר.
40 תלמידים מכיתות י'-י"ב מתיכון עמל תנופה בדימונה יצאו ב-29.12.2015 ליום שכולו חוויה אחת גדולה במרכז השדה והיער בנס הרים. במרכז הם פגשו שלושה מדריכים של קק"ל שליוו אותם במשך יום שלם ונקשרו ביניהם יחסים מיוחדים של ממש.

תלמידים פורצי דרך

תלמידים פורצי דרך
מסמנים שבילים בהרים. צילום: קק"ל
כל תלמיד שהגיע ליום הזה לומד בחיי היומיום מקצוע מעשי בבית הספר, ועובד קשה כדי להצליח. ולכן, יום יציאה כזה מהשגרה ומהמגרש הביתי היה ממש במקום ואפשר מפגש עם מקומות וחוויות חדשים.
וכן, מתברר שכאשר עבודה קשה מתועלת למקום הנכון היא מאפשרת לבנות אתגרים בוני העצמה אישית, וכמו שד"ר סוס אמר, "אם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים".
שוש אפרת, רכזת חינוך חברתי בבית הספר, מספרת על היום המיוחד: "הפעילות הייתה מאתגרת, ההדרכה הייתה מקצועית ומעניינת, תלמידינו העמיקו את ידיעותיהם על תפקידיה של קק"ל והכירו את הארץ דרך משחקי הפעלה יצירתיים. המדריכים נגעו בילדים האלה, מדובר בילדים שלא יוצאים הרבה מחוץ למקום המגורים שלהם, זו הייתה הזדמנות נהדרת להכיר אזור אחר בארץ ולראות את התרומה הנהדרת של הילדים גם עבור קק"ל".
התרומה שעליה מדברת המורה שוש היא העזרה בפריצת שביל ממרכז השדה למעיין סמוך. כל תלמיד צויד בכפפות עבודה ומזמרה ויצא לעבודה תורמת בשטח. רועי מרסיאנו, רכז מעוף באזור, מרחיב: " לעתים עבודה בשטח נראית לא כל כך מהנה, אבל כשלוקחים את העשייה והקושי למקום מאתגר ובונה, יוצאים דברים נפלאים ומוצאים שזו הזדמנות לצאת להתאוורר. היום הזה לא היה מוצלח לולא היציאה לשטח, השינוי באוויר והאווירה שהטבע נותן, והאפשרות להתנתק קצת משגרת היומיום. המפגש הבלתי אמצעי עם החברים בעת משימה קבוצתית ובישול לטובת הקבוצה, כל אלו עושים את שלהם רק כשהם נעשים בטבע".

החיים בפיתה

החיים בפיתה
התלמידים בפעילות גיבוש. צילום: קק"ל

ונחזור רגע לתחילת היום, בתחילה ערכו המדריכים לבני הנוער שיחת פתיחה והתקיימו משחקי חברה וגיבוש בסימן סביבה, טבע וערכי קק"ל. "התלמידים נהנו במיוחד מפעילות של הכרת מפת ארץ ישראל, והאמת שכל הפעילויות היו מאוד מוצלחות", אומרת המורה שוש. "החלק המרגש ביותר היה החלק שבו הם הכינו יחד פיתות, לשו בצק, אפו אותן וכל הצוות והתלמידים ישבו יחד לאכול מגובשים ושמחים".

אבי יאנוס, מנהל בית הספר, מציין במכתב תודה כי "האירוח היה יוצא מן הכלל, התלמידים והצוות נהנו מיום פעילות ותרומה ליצירת השביל למעיין. אנו בהחלט נמליץ לבתי ספר נוספים להשתתף בפעילות ואנו נשמח לחזור שוב בהמשך למרכזי קק"ל".