אתר קק"ל לצעירים

שנת המעוף שלהם

בשנה הבאה, כשתפרח לה לפתע הגינה האקולוגית בחצר בית הספר בית חינוך רימון, היא תזכיר לתלמידי תכנית מעוף שיצירת סביבה ירוקה תלויה רק בהם, שמנהיג יכול בהחלט להיות חיובי ושיער שרוף יכול להפוך לירוק. בקלות

עשייה, אהבה, אקולוגיה וציונות ליוו בשנה החולפת את תלמידי מעוף מבית הספר בית חינוך רמון בשערי תקוה. יחד עם מדריכת קק"ל, גלי כהן, בנו הילדים קבוצת מנהיגות לבית הספר לאיכות סביבה ירוקה, שהובילה את פרויקט השמירה על סביבה ירוקה.
הקבוצה למדה מהן מנהיגות והעצמה אישית, הכירה מנהיגים בישראל, בעולם ובהיסטוריית היהדות, וחבריה מצאו שיש שני סוגי מנהיגים: מנהיג חיובי ומנהיג שלילי.


תלמידי הפרויקט. תצלום: גלי כהן
 
 
אז איך אפשר, בעצם, להיות מנהיגים טובים ולשמור על הסביבה? מחליטים, במסגרת פעילות מעוף, מה רוצים לפתח בבית הספר ולשנות בכל הקשור לפן הסביבתי. ואם רוצים לשנות, אז צריך שותפים, וכמה שיותר. לשם כך הכינו תלמידי הקבוצה הירוקה אמנה, ובה כתבו את כל מה שהיו רוצים לעשות ולשנות בבית הספר מהבחינה הסביבתית. תלמידי בית הספר חתמו על האמנה ונקראו להצטרף ליוזמה ולהשתתף במנהיגות הירוקה.

הסביבה בידיים שלנו

הסביבה בידיים שלנו
התלמידים הבינו כמה הם יכולים להשפיע. צילום: גלי כהן
דרך הפעילות עם מדריכת קק"ל, גלי, שהגיעה פעם בחודש לעבוד עם הקבוצה, וחשפה בפני התלמידים את פעילותה של קק"ל באמצעות הערכות החינוכיות שפותחו באגף החינוך של קק"ל, הבינו הילדים עד כמה גם הם יכולים להשפיע על הסביבה ולתרום לה.
באמצעות החוברת של חידון קק"ל למדו חברי הקבוצה נושאים חדשים והרחיבו את האופקים בתחומי ידיעת הארץ וההיסטוריה של מדינת ישראל ושמעו על אישים בחברה ועל פיתוח הסביבה ואיכות הסביבה – שעליהם מבוססים עקרונות קק"ל והמוטו של בית הספר: "שורשים, ארץ ודרך ארץ".
הילדים הפכו במהרה ל"שומרי היער", ודרך משחק הפכו את היער השחור (היער השרוף) ליער ירוק שוב, והבינו שזה אפשרי לא רק במשחק. משם השאיפות רק גדלו, וכשגלי פתחה בפניהם את האפשרות לתכנן את הסביבה שבה הם רוצים לחיות באמצעות הפעילות "בחזרה לעתיד (המתכנן הצעיר)", הם הבינו שאת זה הם רוצים לעשות. וגלי מסכמת: "תלמידי קבוצת המנהיגות חוו לראשונה את האחריות המוטלת על כתפיהם, בבניית עיר פרטית משלהם. פעילות זו גרמה להם להבין עד כמה חשוב לדאוג לסביבה ואיך הכול תלוי רק בנו".

התוצאה: גינה אקולוגית לתפארת

והנה, סוף סוף הגיע הרגע להתחיל לעשות. אז מה עושים? בונים גינה אקולוגית. ובגינה שותלים את השתילים שיצמחו עד שנה הבאה ויצבעו את הסביבה ירוק.
והמסקנה? המסקנה הברורה היא שכל מה שצריך הוא הבנה ורצון, שמולידים את העשייה. ולפני הכול, חשובה הלמידה, כי שם הכול מתחיל.