אתר קק"ל לצעירים

מסעות אודיסאוס לפריפריה

תיאטרון גשר ביפו והיכל התרבות בנהריה שקקו ילדים בחול המועד סוכות. ולא סתם ילדים: היו אלה ילדי יישובי מעוף מהפריפריה שהגיעו לצפות ב"מסעות אודיסאוס" במסגרת יוזמה של קק"ל. והיו גם צ'ופרים...

פתיח
ילדי הדרום מגיעים לתיאטרון גשר
כ-800 ילדים מהדרום ומשכונות פריפריה במרכז הארץ הגיעו ליפו ביום שלישי, א' חול המועד סוכות, 29/09/2015, כדי לצפות בהצגה "מסעות אודיסאוס" בתיאטרון גשר. כעבור יומיים, ב-1/10/2015, הצפינו צוות ההפקה, התפאורה, השחקנים והתלבושות להיכל התרבות של נהריה, ושם הופיעו בפני 600 ילדי מעוף ואצי"ל ממרחב צפון.

כן, לילדי הפריפריה והוריהם היה חול המועד סוכות השנה מיוחד ומהנה. לאור השבחים הרבים שקיבלה ההצגה "מסעות אודיסאוס", על התוכן, השפה והמשחק, החליטו בחטיבת החינוך של קק"ל להביא את ההצגה גם אל ילדי הפריפריה המשתתפים בתכנית מעוף, כדי שיוכלו גם הם ליהנות ממנה. הפעילות נעשתה במסגרת שיתוף הפעולה של חטיבת החינוך של קק"ל עם תיאטרון גשר.

ביקור ראשון במרכז

ביקור ראשון במרכז
זהר ולוסקי, מנהל אגף החינוך, מברך את הקהל
עבור רבים מכ-800 הילדים מהדרום ומשכונות פריפריה במרכז הארץ שהגיעו ליפו לצפות בהצגה "מסעות אודיסאוס" בתיאטרון גשר, הייתה זו הפעם הראשונה שהם מבקרים תל אביב בכלל ובתיאטרון גשר ביפו בפרט. ובכלל, חופשים הם זמן מצוין להביא ילדים מיישובים מרוחקים אל המרכז כדי לטייל באזור וליהנות מהעושר התרבותי של מרכז הארץ.
וכך נהרו לאולם גשר ביפו כ-600 ילדי עולים חדשים מרוסיה ומאתיופיה, שהגיעו מיבנה, רחובות ומאשקלון, יחד עם כ-200 נוספים ילדים מקהילות מעוף מהיישובים ירוחם, מצפה רמון (שנכנסו השנה לתכנית), אופקים, מרחבים, לוד ורמלה.

מנהל חטיבת החינוך, זהר ולוסקי, בירך את הקהל הנרגש בברכת שנה טובה וחג שמח, והבטיח שיהיו עוד המון פעילויות של תרבות לפריפריה. זהר הודה על קיומה של תכנית מעוף שמגיעה לכל אזרחי הפריפריה ומאפשרת שוויון הזדמנויות לכל אזרח ולכל ילד.

צ'ופר מיוחד קיבלו הילדים שגמעו את המרחק הגדול ביותר: ילדי מצפה רמון. לאחר ההצגה הם הוזמנו אל מאחורי הקלעים למפגש עם השחקנים שסיפרו להם קצת על חיי במה ועל "מאחורי הקלעים", וגם השיבו לשאלות שהילדים הסקרנים שאלו. לאחר מכן הם יצאו לטיול מודרך באתרי מורשת ביפו וחזרו לביתם רק בערב – עייפים ומרוצים, ועמוסי חוויות והתרגשות.

אודיסאוס עף לצפון

ביום שאחרי יצא אודיסאוס במסע לצפון, לנהריה, שם חיכו לו 600 ילדי מעוף ואצי"ל בהיכל התרבות של נהריה, מהיישובים נהריה, מעלה יוסף, שלומי, עכו ועפולה. הקהל שהגיע להצגה היה מגוון – היו שם עולים חדשים לצד בני קהילה ותיקה, משפחות וילדים מכל היישובים הנ"ל וגם ממרכז הקליטה תפוז בנהריה.

דני פדידה, מנהל יחידת הקשר בצפון, בירך את הצופים, משפחות מיישובי מעוף, בברכת שנה טובה וחג שמח, וציין את העובדה שקק"ל דואגת לחבר את הקהילות בפריפריה למרכז, ולשם כך חברה לתיאטרון גשר כדי להביא הצגות איכותיות לכל הילדים. פדידה הוסיף שזהו רק אחד ממגוון האירועים והפעילויות התרבותיות שקק"ל מביאה להעשרת משפחות וילדים מהפריפריה.

שמעון, רכז התרבות של היכל התרבות של נהריה, הודה לקק"ל ולאגף החינוך על העשייה המבורכת למען הקהילה בכלל ועל קיומו של אירוע תרבותי כזה בפרט.

וגם בצפון הוענק צ'ופר עשרות משפחות מהעיר עפולה עלו כבר בבוקר על האוטובוס המאורגן, שם חיכה להם מדריך קק"ל, ויצאו לטייל כדי לנצל היטב את היום המיוחד. הם טיילו בגליל המערבי, בפארק אדמית ובראש הנקרה, ולקראת ההצגה המשיכו לנהריה – יום מושלם: גם טיול להכרת הארץ ואתרי קק"ל וגם צפייה בהצגה מסעות אודיסאוס.
 
מהי תכנית מעוף?
תכנית מעוף של קק"ל היא תכנית חינוכית המתקיימת בעשרות יישובים ברחבי הארץ. מטרתה העצמה חברתית, ערכית ותרבותית של הקהילה באמצעות תכניות חינוכיות ותרבויות ותכנים של ציונות, אקולוגיה, אהבת הארץ ומנהיגות. הפרויקט מתבצע ביישובים בגליל, בנגב ובשכונות במרכז הארץ.