אתר קק"ל לצעירים

על מרחבים ומעשים טובים

מעשים טובים, סביבה, קק"ל וילדי המועצה האזורית מרחבים חברו להם יחדיו ביום המעשים הטובים והתוצאה: יום שיא של קק"ל לילדי המועצה בסימן מעשים טובים ותרומה לסביבה, וגם: תחרות הדגל הכיתתי ופרסים שווים!

24 במרץ 2015, יום המעשים הטובים, הביא מאות תלמידי כיתות ג' ו-ד' מבתי הספר היסודיים מבועים, נחלים ומרחבים ירוקים של המועצה האזורית מרחבים לפארק שרשרת נחל גרר, על אפיק נחל גרר בין נתיבות לאופקים. הם הגיעו ליום שיא של תכנית מעוף של קק"ל שעמד בסימן פריחה והתחדשות, ומעשים טובים, כמובן!

מזג האוויר האביבי והנעים חייך למאות התלמידים שהגיעו לפארק מוכנים ומזומנים להתחרות עם המשימה הבית ספרית שקיבלו מראש: להכין דגל כיתתי שיבטא את החזון שלהם בנושאי איכות הסביבה והקיימות. וכן, היו גם פרסים לזוכים.

נעם, אחד התלמידים, משתף: "היום היה ממש כיף. מאוד נהניתי. היו תחנות מגניבות והכנו פיתות טעימות. היה מגניב לחצות את הנחל, ולשמוע מסיפורי אברהם אבינו".

מהו יום המעשים הטובים?

יום המעשים הטובים הוא יום מיוחד המוקדש למעשים חברתיים, סביבתיים וקהילתיים שעושים טוב לכולם. יזמה את היום שרי אריסון, שבעזרת עמותת רוח טובה מסייעת לאנשים, לעמותות ולארגונים בקידום פעילות העושה טוב – לעצמנו ולאחרים. היוזמה חוצת גבולות, מגזרים ותרבויות, ומתקיימת בארץ משנת 2007. בכל שנה מצטרפים עוד ועוד אנשים לפרויקט ובוחרים לעשות משהו למען מטרה המדברת לליבם.

ואיך זה קשור למעוף?

תכנית מעוף של קק"ל, הפועלת למעלה מעשור בעשרות יישובים ברחבי הארץ, מקדמת עשייה חברתית, סביבתית וקהילתית בכל בתי הספר המשתתפים בתכנית. אין ספק שיום השיא שלהם, שנשק הפעם ליום המעשים הטובים, הוא חיבור טבעי לפעילות הרחבה וארוכת השנים.

שלוש תחנות ודגל

שלוש תחנות ודגל
יצרו יער מנייר. צילום: חגית אוחנה
יום השיא נפתח בטקס במעמד ראש המועצה שי חג'ג', מנהלת מחלקת החינוך במועצה דליה יוסף, מנהל אזור נגב מערבי דני בן דוד, ומנהל תכנית מעוף יצחק ארביב.

באירוע הפתיחה הציגו התלמידים את הדגלים ושופטי התחרות עברו ביניהם, קראו, התעניינו ונתנו לכל דגל ובית ספר ניקוד לפי קריטריונים של משמעות, יצירתיות ואסתטיקה.

היום היה בנוי משלוש תחנות מודרכות: תחנה אחת כללה היכרות עם המקום – סיור בפארק נחל גרר. התלמידים נהנו מהטבע ומהפריחות המשגעות בכל פינה ומחציית הנחל ושכשוך במים, שכעת אפשר ליהנות מהם (המים בנחל נעלמים לכל המאוחר בחודש יוני). בתחנה השנייה הם יצרו יער וירטואלי (מכיוון שזו שנת שמיטה ואי אפשר לטעת, התלמידים הכינו יער כיתתי משלהם: כל ילד צייר את העץ שלו על גבי דף A4 שבתוכו רשם את שמו ואת משאלתו. העצים נגזרו והודבקו יחד על קרטון ביצוע). בתחנה הזו נהנו הילדים גם מהכנת פיתות על הסאג'. ובתחנה השלישית הם נהנו מהפעלה מוזיקלית חווייתית אשר עסקה בנושאי איכות הסביבה.

והזוכים הם...

וכמו בכל תחרות, בסופה היו גם זוכים ופרסים:
במקום הראשון זכתה כיתה ד' מבית הספר נחלים. הם קיבלו מקק"ל יום טיול הכולל אוטובוס ומדריך.
במקום השני זכתה כיתה ג' מבית הספר מבועים. הם זכו ביום פעילות חווייתי בתוך בית הספר בהדרכת מדריכי קק"ל.
ובמקום השלישי זכתה כיתה ג' מבית הספר מרחבים ירוקים, שזכו בערכת הפעלה של קק"ל: "ישראל שלנו".

עפרה יונה, מורה מבית ספר מבועים, מספרת: "הילדים הם האינדיקציה הטובה ביותר לבחינת הפעילות, ואכן הם נהנו וחזרו עם חוויות. הארגון היה מעולה, המדריכים הראו בקיאות וידע נרחב, הכירו את התכנים ושיתפו פעולה עם התלמידים. היום אורגן היטב והמסר היה מצוין. התחרות הייתה משמעותית לילדים, העלתה את המורל ויצרה סקרנות. גם ההורים וגם צוות המורים התרשמו מהיום ומשיתוף הפעולה. היה מקסים לראות את התהליך שעברו התלמידים בכיתות ולאחר מכן בפעילויות השונות עם קק"ל".

חגית אוחנה, מנהלת מדור חינוך דרום בקק"ל, אומרת: "אני מעודדת ימי שיא עם השותפים החינוכיים שלנו בכל רשות. המועצה האזורית מרחבים היא דוגמה מצוינת לשיתוף פעולה חינוכי מוצלח בין ערכי קק"ל הנשענים על ציונות ואקולוגיה לבתי הספר הירוקים".