אתר קק"ל לצעירים

מאירים את הנגב

9.12.2013

250 חניכים מיישובי מעוף השתתפו בכנס מנהיגות צעירה בן שלושה ימים בחופשת החנוכה. מי שחושב שהם רק ישבו ולמדו - טועה!
 
 


תגיע לקצה או לא? פעילות ספורט אתגרית של מעוף. צילום: בוסתן פרג'ון

בחן את עצמך

בתור בני נוער, נניח שהיינו תולשים אתכם לרגע מהאקסבוקס והדוריטוס ונותנים לכם כמה משימות מאתגרות בטבע – מה הייתם עושים?
א.      מחפשים את האוטובוס הראשון ומתחפפים הביתה.
ב.      נבלעים בתוך שק השינה עד יעבור זעם.
ג.       מפשילים שרוולים ויוצאים לכבוש את העולם.
 
אם בחרתם בתשובה ג' כנראה שגם אתם הייתם נהנים מאוד להשתתף בסמינר המנהיגות של מעוף.

חמש שנים של ציונות

בחופשת חנוכה 2013, בזמן שכולם חיפשו מה לעשות והיכן לטייל, יצאו כ-250 חניכים מיישובי מעוף ברחבי הארץ לכנס מנהיגות צעירה בן שלושה ימים, שכותרתו "מאירים את הנגב".
 
התלמידים, כולם בני נוער בגילאים 15-13, נהנו משלושה ימים בלתי נשכחים של פעילות, טיולים, הדרכות, לימוד והרבה מאוד כיף.
 
תכנית מעוף פועלת זה כעשור בכעשרים יישובים, ובאמצעותה נהנים תלמידים מבתי הספר ביישובים הקשורים במעוף מפעילויות חברתיות, אקולוגיות וציוניות שקק"ל מסייעת בהובלתן. הפרויקט נמשך כחמש שנים בכל יישוב.
 

ולמשוך... ולמשוך...  צילום: בוסתן פרג'ון

ספורט ונרות

אם תהיתם מה עושים בכנס ולמה זה עשוי לעניין אתכם, נספר כי בכנס מנהיגות צעירה מיישובי מעוף התקיימה פעילות מגוונת הכוללת משימות, הפעלות וסיורים בדגש על מורשת וציונות אקולוגית באזור הר הנגב ומדבר יהודה.
 
כבר ביום הראשון נחשפו החניכים למפעלי קק"ל באזור פארק גולדה ורמת הנגב, סיירו במכתש ירוחם ובעין ירקעם ונחשפו לפרויקטים נוספים בנושאי ייעור והתיישבות.
 
ומה עושים בערב? מדליקים נרות חנוכה, כמובן, ולא סתם, אלא עם רשימת נכבדים, ובהם ראש המועצה המקומית ירוחם, מיכאל ביטון, איציק אלייה חבר דירקטוריון קק"ל, ד"ר בנצי בר לביא ראש האגף לחינוך ולנוער ועמיר מזור, מנהל אזור נגב דרומי בקק"ל.
 
ביום השני טיילו החניכים בנחל ערוגות ונחל דוד באזור ים המלח, והמשיכו להכיר את מפעלי הייעור וההתיישבות של קק"ל בנגב. ביום השלישי התכנסו כל החניכים לטקס באתר אחוזת הקבר של פולה ודוד בן גוריון, שם קיבל אותם סגן נשיא מדרשת בן גוריון, שדיבר על מנהיגותו של בן גוריון.
 
ונעבור לחלק האתגרי בכל הסיפור - לקראת הצהריים הגיעו החניכים לפארק ירוחם והשתתפו בפעילות מאתגרת בליווי מדריכי קק"ל. בין היתר נדרשו החניכים לעבוד בקבוצה כדי להגיע להישגים ולעמוד ביעדים ספורטיביים ותחרותיים - כאן הם נדרשו להשתמש ביכולות המנהיגות שלהם עצמם ובמה שרכשו במסגרת פעילותם המשותפת עם קק"ל.
 
עייפים ומרוצים עלו החניכים על האוטובוס ושבו לבתיהם עם הרבה חומר למחשבה, וכיווץ  שרירים.