אתר קק"ל לצעירים

העמק הוא מעוף

אירוע שיא: כ-650 תלמידי מועצות תלמידים מהצפון השתתפו ביום שיא של מעוף בעמק המעיינות. בתפריט היו: טיול בעמקים, היכרות עם חקלאות אורגנית, קרקס אחד ירוק במיוחד ויום שמש נעים של אמצע נובמבר

ביום רביעי, 19 בנובמבר 2014, התכנסו תלמידי מועצות התלמידים לכנס העשירי של מעוף, יום פעילות חווייתי, שכותרתו הייתה "העמק הוא חלום". היום כלל היכרות עם העמקים חרוד, בית שאן והירדן, עם ההיסטוריה של המקום ותרומת קק"ל להתיישבות, לייעור ולאיכות הסביבה.

התלמידים הגיעו מכ-20 יישובים צפוניים, בהם: בית ג'אן, בית שאן, טבריה, קצרין, נצרת עילית, חצור הגלילית, יקנעם, טירת הכרמל, קריית ים, קריית אתא, מגדל העמק, עפולה, נהריה, עכו, שלומי, מועצה אזורית מעלה יוסף וצפת.

תל יזרעאל: מאחאב ועד הפלמ"ח

ענת הופמן, מדריכת קק"ל, יצאה לשטח עם כ-30 תלמידים משלושה בתי ספר ביקנעם: דליות, ארזים ואורנים. "תחנתנו הראשונה הייתה בתל יזרעאל, בואכה עמק יזרעאל, שנפרש לעינינו במלוא הדרו ויופיו. בזמן ארוחת הבוקר זיהינו מעלינו להקה ענקית של שקנאים נודדים אשר חגו בגובה נמוך מאוד, וגם כשטיילנו לא היינו צריכים משקפות", היא משתפת.

לאחר ארוחת בוקר עצמאית בשטח התכנסה הקבוצה ליד אנדרטת הפלמ"ח לזכר בני העמק אשר נפלו בקרבות מלחמת השחרור בהגנה על הארץ. "אחד הילדים זיהה מיד את סמל הפלמ"ח – שתי שיבולים וחרב – שמסמל את ההתיישבות החקלאית ,עבודת האדמה וההגנה על הארץ טרום הקמת המדינה", מספרת ענת. "האזנו להימנון הפלמ"ח ולהסבר על המקום ועל סיפורו של תל יזרעאל, אשר ליד הכביש הראשי, שבו היה הכפר הערבי זרעין והתקיף את התחבורה לעמק, דבר שגרם למעבר למשוריינים".
 
 


הפסקת אוכל. תלמידי מועצות התלמידים של הצפון. צילום: ענת הופמן

 
אחרי המלחמה, כשהוקם קיבוץ יזרעאל, התגלו במקום שרידי ארמון המלך אחאב. "במרפסת הצופה לעמק חזינו בהצגה על המלך אחאב שביקש לרכוש את כרם נבות היזרעאלי", משתפת ענת. "את ההצגה העלו המורות ובנות השירות שליוו אותנו. בין הצחוקים וההומור למדנו על פרשייה מפורסמת ומיוחדת זו, ועל עונשו של המלך ובניו. מהתל, באופק, בצבצו הרי הגלעד אשר בעבר הירדן ויכולנו גם לראות מהיכן הגיע אליהו הנביא הגלעדי, שלימד את נבות ומלכי ישראל כמה לקחים".

מתל יזרעאל יצאו התלמידים לטיול רגלי ובדרך חלפו על פני עצי פרי: תאנים, רימונים, חרובים ואפילו גפנים. לעיניהם נפרש נוף מהמרהיבים בארץ: השטיח של עמק חרוד, המושבים והקיבוצים הראשונים שהוקמו על האדמות שנרכשו על ידי קק"ל – ביוזמתו של יהושע חנקין – אדמות הביצה שיובשו והוכשרו לשדות פוריים, וכשמו כן הוא עמק יזרע-אל. בדרכם למעיין עין-יזרעאל חלפו על פני מערות, בורות ובארות עתיקים המעידים על ההתיישבות במקום גם בימי קדם. מעין-יזרעאל המשיכו התלמידים לקיבוץ שדה אליהו, בבקעת בית שאן.

פרת משה טובה לחקלאות

פרת משה טובה לחקלאות
מפגש עם הדבורה. צילום: ענת הופמן
קיבוץ שדה אליהו מתמחה בגידולים אורגניים ובהדברה ביולוגית, והתלמידים נהנו מהמפגש הבלתי אמצעי עם מה שהם רואים בדרך כלל רק בסופר או בצלחת, ולמדו על אפשרויות האבקה וגם הרחקת מזיקים בשיטות אקולוגיות. "ראינו שדות ירוקים שבהם מגדלים ירקות שונים כמו בצל, ברוקולי, תפוחי אדמה, קולורבי, כרוב, כרובית וחסה, וקיבלנו הסבר על הגידולים ללא הדברה כימית וללא רעלים. פתאום ראינו חיפושית פרת משה רבנו והתלהבנו. המדריכה הסבירה לנו שפרת משה רבנו מועילה לחקלאים כי היא אוכלת כנימות, למשל". מספרת ענת.

לאחר הביקור בשדות הירק חזרו הילדים למרכז הקיבוץ כדי לפגוש דמות מפתח בטבע ובחקלאות – הדבורה. הם קיבלו הסבר על הדבורים הזכרים והכניסו את הידיים לתוך הכלוב שלהם ולא נעקצו: "זה היה מרגש ומדגדג".

מה בין צ'רצ'יל לשורשים

משדה אליהו המשיכו התלמידים לאולם, שנראה כמו גבעה מבחוץ ואי אפשר לזהות שבתוך הגבעה מסתתר אולם גדול, המקום נבנה כך במיוחד מכיוון שלפני הרבה שנים היו יורים פגזים על האזור.

ברחבת הכניסה נהנו המשתתפים מהופעה עם בועות סבון, מארוחת צהריים וממפגש עם תלמידים ומורים מבתי ספר אחרים.

נציגי קק"ל בירכו את התלמידים והמחנכים שמילאו את האולם. זהר ולוסקי, מנהל אגף החינוך, הדגיש את תפקידם כשגרירים של קק"ל וציין את חשיבותם כנבחרי מועצות התלמידים, המובילים את חבריהם בבית הספר בתחומים של קיימות, ציונות ואהבת הארץ. כדי להדגיש את חשיבות השורשים שלנו כאן בארצנו, סיפר להם על שהתרחש ב- 30 במרץ 1921, בעת ביקורו של סר וינסטון צ'רצ'יל בישראל, אז שר המושבות של בריטניה.
במסגרת הביקור הוא היה אורח הכבוד של תל אביב, והגיע בלוויית הנציב העליון, סר הרברט סמואל, הברון ג'יימס רוטשילד ורעיותיהם. תל אביב קושטה לקראת בואם בדגלים, בשטיחים ובפרחים, וכדי להדגיש את הצבע הירוק, החליט ועד תל אביב אף לקשט את הדרך שבין בית הוועד לביתו של דיזנגוף בעצים. מאחר שלא היה זמן מספיק לנטיעת עצים, החליט הוועד לכרות עצי ברוש ואורן מחורשות מקווה ישראל, ולתקוע אותם, פשוטו כמשמעו, בחולות. כאשר התקרבה מכוניתו של צ'רצ'יל ותזמורת הגימנסיה פצחה בנגינה, החל הקהל להידחק, והעצים נפלו ונחשפו גזעיהם הכרותים… לנוכח המראה הזה פרץ צ'רצ'יל בצחוק ולחש לדיזנגוף: "מיסטר דיזנגוף, בלי שורשים שום דבר לא יצמח כאן…"

גם קרקס יכול להיות ירוק

גם קרקס יכול להיות ירוק
הקרקס הירוק: "מופע מצחיק ומפתיע ומיוחד". צילום: ענת הופמן
לסיום היום חיכה לילדים מופע מהנה של הקרקס הירוק. "המופע היה מצחיק ומפתיע ומיוחד", סיפרו התלמידים. "המסר של הקרקס הירוק הוא לשמור על כדור הארץ שלנו בריא". בין השאר, ניפחו האקרובטים בלון ענק ירוק והעבירו אותו לתלמידים, שהיו צריכים להמשיך ולמסור אותו לילדים אחרים בתוך הקהל, תוך הבנה שיש לשמור עליו כמו על הכדור האחד שלנו – כדור הארץ.

בסוף המופע חזרו התלמידים לאוטובוסים ולביתם שמחים, עייפים ומרוצים... זה היה יום ארוך ולא שגרתי. כל הילדים, המורים המלווים וצוותי ההדרכה שיבחו את היום. "למדנו, ראינו והכרנו מקומות חדשים בארץ, ראינו עוד הרבה ילדים ממקומות אחרים בצפון הארץ והכרנו את פועלה של קק"ל מלפני קום המדינה ועד היום".