אתר קק"ל לצעירים

קופסה כחולה עם מעוף

מאת: מערכת "חלון ירוק"
31.10.2013

הניידת החינוכית של קק"ל הגיעה ליום פעילות מרגש בבית ספר מגן בבאר שבע, שבו ציינו התלמידים והמורים בשלל פעילויות את נושא האדמה


תלמידי בי"ס מגן בפעילות חינוכית "קופסה כחולה קטנה אבל גדולה". צילום: קק"ל

עיין ערך: עזרה לזולת

אחד הערכים החשובים לנו כבני אדם הוא עזרה לזולת, לא כל שכן לאנשים בעלי מוגבלויות שבאמת זקוקים לעזרה מעבר לאדם הרגיל. וכך, באחד מימי אוקטובר החמימים עצרה בפתח בית ספר מגן בבאר שבע הניידת החינוכית של קק"ל.
מדובר בבית ספר לחינוך מיוחד, שבו לומדים תלמידים בעלי מוגבלויות מגיל 6 עד 21, ואומץ על ידי קק"ל במסגרת תכנית מעוף בשכונה ד' בבאר שבע. המשמעות היא, שהם נהנים מכל פעילויות מעוף המגוונות שמתקיימות באזור, ביניהם: השתתפות ביום הניקיון הבינלאומי שהתקיים בחודש ספטמבר, פעילות יום ירוק (כעת), ובהמשך ישתתפו באירועי ט"ו בשבט ונטיעות ועיצוב קופסאות כחולות מעיסת נייר.  
אורנית גינת, מנהלת תכנית מעוף במדור דרום של האגף לחינוך ולנוער בקק"ל, מדגישה את הסיפוק הגדול בעבודה עם בעלי מוגבלויות: "יש קושי אמיתי לחשוף אנשים עם מוגבלויות קשות לנושאי הליבה של קק"ל. בנינו תכנית שעובדת הרבה עם חושים להכרת סוגי האדמה בארץ בכלל ובנגב בפרט, והיה מרגש לראות את התלמידים משתפים פעולה בסדנאות השונות ובחלק האמנותי".

המשימה: התקרבות לאדמה

מיטב מדריכי קק"ל יצאו למשימה החשובה להעביר יום פעילות ערכי בנושא אדמה, שאותה מסמל הצבע החום בסמל של קק"ל. הכוונה לתכנים בנושא קרקעות, התיישבות, סוגי אדמה, מגע עם אדמה וכדומה.
איך מתחברים לאדמה? לומדים על סוגי האדמה השונים ועל חשיבות הקרקע כמשאב קיומי, עוסקים ביצירה של מילוי בקבוקי זכוכית בחול צבעוני והדבקת סוגי אדמה לפי קווי מיתאר לכדי תמונת הרים ומשחקים יחד בלוח ענק של המשחק סולמות וחבלים שקק"ל מפעילה בנושא.
התלמידים הבוגרים קיבלו העשרה נוספת - פעילות סביב נושא הקופסה הכחולה, הלא היא אותה קופסה שעוד בימי הקמת קק"ל נועדה לאסוף תרומות למען שיפור פני הארץ ושימור משאבי הטבע בארץ ישראל. לסיום הפעילות למדו החניכים שירים, ביניהם שיר הקופסה הכחולה, שחובר במיוחד לערכה של "קופסה כחולה קטנה אבל גדולה".
 


לומדים, יוצרים ומשחקים: הניידת החינוכית בבי"ס מגן. צילום: קק"ל

שיר הקופסה הכחולה

מילים: אלמוג צחר
לחן: חיים צינוביץ'
 
בּוֹאוּ נַזְמִין אֵלֵינוּ אוֹרַחַת 
שֶׁהָפְכָה אֶת הַמְּדִינָה לְיָפָה וּפוֹרַחַת 
נִשְׁמַע אֶת סִפּוּר הַקֻּפְסָה הַכְּחֻלָּה ו
נִלְמַד מַה עָשְׂתָה, אֵיךְ נָטְעָה וְטִיְּלָה
יְעָרוֹת, יִשּׁוּבִים הִיא עָזְרָה פֹּה לִיצֹר 
וְעַכְשָׁו גַּם אֲנַחְנוּ נוּכַל לַעֲזֹר
 
קֻפְסָה כְּחֻלָּה-לָהּ- לָהּ – לָהּ – לָהּ 
קֻפְסָה כְּחֻלָּה-לָהּ- לָהּ – לָהּ – לָהּ 
קֻפְסָה כְּחֻלָּה-לָהּ- לָהּ – לָהּ – לָהּ 
קְטַנָּה אֲבָל גְּדוֹלָה
 
הַקֻּפְסָה הַכְּחֻלָּה הִתְמַלְּאָה מְאֹד ו
עַכְשָׁו הִיא תּוּכַל לַעֲשׂוֹת נִפְלָאוֹת 
הִיא תִּטַּע, הִיא תִּבְנֶה וְתִשְׁמֹר עַל הַסְּבִיבָה 
וְתַגִּיד לְכֻלָּם תּוֹדָה רַבָּה.
 
קֻפְסָה כְּחֻלָּה-לָהּ- לָהּ – לָהּ – לָהּ 
קֻפְסָה כְּחֻלָּה-לָהּ- לָהּ – לָהּ – לָהּ 
קֻפְסָה כְּחֻלָּה-לָהּ- לָהּ – לָהּ – לָהּ 
קְטַנָּה אֲבָל גְּדוֹלָה
רוצים גם לשמוע את השיר? היכנסו לקישורים