אתר קק"ל לצעירים

מאופקים לשביל ישראל, ובחזרה

מאת: לינור שאוליאן

בחורף כשקר, בקיץ כשחם – תכנית מעוף של קק"ל ומסדר דורשי טוב ועיריית אופקים מובילים פרויקט ייחודי ומעצים שבו ילדי התיכונים בעיר צועדים בשביל ישראל בכל מצב, ומתברר שהם מסתדרים מצוין!

מה הקטע של השביל?
תלמידי אופקים בשביל ישראל. צילום: "להעז"

כמה שנים לוקח לטייל בשביל ישראל? תלוי את מי שואלים. אורכו של שביל ישראל, מדן ועד אילת, הוא אלף קילומטר של טבע ואהבת הארץ. באופקים החליטו לקחת את שביל ישראל כפרויקט מעצים לתיכוניסטים הצעירים בעיר ולצאת למסע חובק ישראל – בכל מזג אוויר. התגובות מהשטח מעידות על פרויקט מוצלח במיוחד.

תכנית מעוף של קק"ל, בשיתוף עם מסדר דורשי טוב – עמותה של בוגרי סיירת מטכ"ל – ומנהל החינוך בעיר אופקים, מפעילים את פרויקט "שביל ישראל". מדובר בפרויקט חינוכי, שהחל לפני שלוש שנים באופקים, ובמסגרתו יוצאים תלמידים משכבות ז' עד י' משלושה תיכונים לטייל בשביל ישראל, מדן ועד אילת. התיכונים השותפים לפרויקט הם: ישיבת בני עקיבא, אולפנת איילת השחר והתיכון הרב תחומי עמל.

תכנית מעוף של קק"ל אחראית על ההדרכה בשביל, עיריית אופקים ומנהלי בתי הספר, שמאמינים בפרויקט ופתחו לו דלת, אמונים על הקצאת כסף וימי לימוד, מסדר דורשי טוב מסייעים בתפעול הלוגיסטי של הטיולים וארגון סדנאות ומפגשים במהלך ימי הטיול.

התלמידים יוצאים במהלך השנה, כל תיכון בנפרד, למספר מקצים בהתאם לתכנית (4-3 מקצים), כאשר כל מקצה נמשך כ-4-3 ימים. החלק הייחודי לפרויקט הוא שהמקצים מתקיימים בכל מזג אוויר, כלומר יוצאים בכל מצב – גשם, חמסין – הם עם התרמיל בשביל.

מטרת הפרויקט היא להפגיש את התלמידים עם נופי וסיפורי המדינה ולהצמיח שכבת מנהיגות. המפגש המיוחד, לא דרך סיפורים מספרי לימוד או תמונות ממסדרון בית הספר, מייצר חוויות מיוחדות. הקשיים הכרוכים ביציאה לשטח, כמו בישול האוכל, סחיבת התיק הכבד, העליות והמורדות, הקור והחום, לינת השטח, העדר הנוחיות שיש בבית, כל אלה מהווים אתגר משמעותי לתלמידים. דרך ההתמודדות עם האתגרים צומחת האמונה של התלמידים בעצמם, הם רוכשים מיומנויות וכישורים, וזוכים ללמוד שיעורי היסטוריה וטבע ולהיפגש עם אנשים מעניינים.

בעוד שנתיים יגיעו התלמידים לאילת, יסיימו מסע בן אלף קילומטר, ואז יחזרו לנקודת ההתחלה!

מתן, תלמיד כיתה ח' מספר על הטיולים: "זה כיף, זה מהנה, זה מחזק את השרירים ברגליים וזה מאתגר. אני מציב לעצמי מטרה ומבצע אותה".

ברוריה, מנהלת אולפנת "איילת השחר" באופקים, מספרת על הערך החינוכי של הפרויקט: "הפרויקט מוביל את הבנות למקום של פיתוח יכולות שעוזרות להן להתאמץ ולהתגבר על מכשולים שבדרך. הבנות שחוזרות מהשביל יודעות שהן יכולות יותר להעז בתחום הלימודים ובשאר תחומי החיים. אני מאמינה שהרצון להציב מטרות ולהתקדם ילווה את הבנות בהמשך. דרך הצעידה בשביל אנו מלמדים את הבנות על אהבת הארץ, שביליה ואנשיה".