אתר קק"ל לצעירים

עפים על זה: הצפרים הצעירים מהשומרון

מאת: מערכת חלון ירוק
17.10.2017

במשך יומיים, במהלך חג הסוכות, תצפתו הצפרים הצעירים מהשומרון, משתתפי חוג מעוף כנפי קק"ל, על אלפי הציפורים החולפות באזור. נתפסו במשקפות: בזים ועיטים

בחול המועד סוכות בתאריכים 8-10.10.2017 יצאו המשתתפים הצעירים בחוג הצפרות של כנפי קק"ל, יחד עם בני משפחותיהם, לתצפיות שהתקיימו בשומרון, בהדרכת הצפר יאיר פישמן מהשומרון, מדריך קק"ל, אליאב, והצפר הראשי של קק"ל, ירון צ'רקה. גם הגשם שהפתיע במלוא עוזו לא הרתיע את מאות המשתתפים, שסיכמו את החוויה כמוצלחת ומהנה.

למען הילדים והציפורים

בני המשפחה באים לצפות בפעילות ילדיהם. צילום: מיכל הוד אלקלעי, קק
בני המשפחה באים לצפות בפעילות ילדיהם. צילום: ירון צ'רקה, קק"ל

חמישה חוגי צפרות נפתחו לאחרונה בשומרון, בשיתוף מעוף, ביישובים יקיר, פדואל ורבבה. במהלך החוג נפגשים החניכים, תלמידים בכיתות ד' ומעלה, פעם בשבוע למשך שעה וחצי עם הצפר יאיר פישמן ומדריך קק"ל, אליאב. הם לומדים לזהות מיני ציפורים, ולהשתמש בכלי צפרות כגון משקפות ומגדירים. הלימוד כולל התנסות במשקפות על מנת לזהות ציפורים מרחוק.

מטרת החוג היא להכשיר צפרים צעירים ולחבר את הילדים לסביבה. באזור השומרון חולפות ציפורים רבות וחלק ניכר מהן מצאו שם את ביתן. המטרה היא שהצפרים הצעירים יסייעו לדיווחים שיועברו למאגר הציפורים וייקלטו בו. אחת לחודש, בימי שישי, יוצאים החניכים לסיור בשטח שאליו מגיע גם הצפר הראשי של קק"ל, ירון צ'רקה. לעיתים מוזמנים לסיורים גם בני המשפחה והוריהם של החניכים.

במקביל, מוקם בימים אלה בחוות יאיר מקום מסתור לציפורים שכולל בריכה שבה יהיו מזון ומים, והוא יהיה תחנת עצירה לציפורים הנודדות.

צופים בעיטי חורש ובזים

הילדים יוצאים לתצפת עם המשקפות. צילום: יאיר פישמן
הילדים יוצאים לתצפת עם המשקפות. צילום: יאיר פישמן

כאמור, במהלך החג, התעוררו הילדים ובני משפחותיהם מוקדם בבוקר והגיעו באופן עצמאי לנקודת התצפית, שם נפגשו לראשונה עם הצפר ירון צ'רקה. מטרת המפגש עם ההורים, מעבר לתצפית, הייתה להפגיש את המשפחות עם הטבע הקרוב ולשתף אותן בפעילות שבה משתתפים ילדיהן.

אז איפה מתצפתים? שני המקומות שנבחרו לתצפית ממוקמים על ציר הנדידה. הראשון היה נופים, וממנו נערכה תצפית על נחל קנה, שבו זורמים מים כל השנה ומתקיימת נדידה של ציפורים. המשתתפים צפו ב-1,000 עיטי חורש שהיו במקום, כ-500 מהם בהתרוממות בוקר.

המפגש השני נערך במצפור חזי שביער חורשים, שם, אפילו היורה שהפתיע לא מנע מהם לצפות בבזים הרטובים מגשם שצדו נמלים מכונפות שיצאו במעוף הכלולות שלהן אחרי הגשם.

מיכל הוד אלקלעי ממחלקת החינוך של קק"ל מסכמת: "המשתתפים נהנו מאוד ושמחו לראות את כל מה שיש סביב אזור מגוריהם. התגובות והרשמים היו טובים מאוד, למרות מזג האוויר הקשה, וכולם מחכים כבר לסיור הבא".