אתר קק"ל לצעירים

עולים לתל חי

23.3.2016

2,500 בני נוער השתתפו בטקס השנתי של י"א באדר בתל חי. גם תכנית אצי"ל של קק"ל הייתה שם עם 350 עולים חדשים. העולה לריסה: "נשיא המדינה השווה אותנו לחלוצים – מרגש!"

מי לא מכיר את תמונת פסל האריה השואג מתל חי? ובכן, בכל שנה, ברחבה המרשימה בבית העלמין שבו הוא מוצב, מתקיים טקס זיכרון ממלכתי לציון אירועי י"א באדר.

לאורך יום הזיכרון השנה (21.3.16) הורגש מורל גבוה ומאות אוטובוסים עם כ-2,500 בני נוער מתנועות נוער ומכינות קדם צבאיות, וכן מבוגרים ותיקי האצ"ל ובית"ר, הגיעו לציין את היום הזה. בנוסף השתתפו בטקס 350 עולים חדשים במסגרת תכנית אצי"ל של קק"ל ומשרד הקליטה, שהגיעו משבעה יישובים מרחבי הארץ, בהם טבריה, עפולה, כרמיאל, מהקריות ועוד. כמו כן השתתפו בטקס עולים מבני המנשה, עולים מצרפת, מאוקראינה ומדרום אמריקה.

להתרגש כל פעם מחדש

להתרגש כל פעם מחדש
העולים מסיירים עם אצי"ל. צילום: אלישבע

העולים נאספו בבוקר ליום גדוש חוויות שהחל כבר בשמונה בבוקר וכלל שני סיורים, האחד בג'עוני, הלא היא ראש פינה, שם שמעו את סיפור הקמתו של היישוב, והשני במוזיאון השומר בכפר גלעדי. לבסוף הגיעה גולת הכותרת של היום – הטקס הממלכתי בתל חי. כמו כן, העולים השתתפו בפעילויות עם מדריכי קק"ל.

השנה זכו העולים החדשים לשבת בשורות הראשונות ברחבת הטקס, מחווה מרגשת במיוחד עבורם, כמו גם איזכור נוכחותם במעמד המרגש הזה בכל הנאומים בטקס – בנאומו של נשיא המדינה, שר הקליטה ובאלה של מכובדים נוספים.

"בשבילי להיות פה במעמד הזה מול הפסל של האריה השואג ולשמוע את נשיא המדינה משווה אותנו העולים לאותם חלוצים – מרגש כמו העלייה עצמה לארץ", אמרה לריסה מעפולה שעלתה לארץ לפני שנתיים.

בתום הסיור בראש פינה אמר חיים מטבריה מבני המנשה למדריך קק"ל: "תמיד הרגשתי יהודי – היום אני מרגיש ישראלי".

סבטה מכרמיאל שוב נשארה עם טעם של עוד: "זה הסיור השני שאני עושה עם אצי"ל של קרן קימת לישראל, ובכל פעם יש לי חצי שנה מה לספר לכולם על החוויות שהגשמתי בזכותכם".

לזכרם של המגנים

לזכרם של המגנים

בי"א אדר מציניים חניכי תנועת בית"ר בארץ ובעולם את "יום תל חי'", היום שבו נפלו שמונת מגני הגליל בפיקודו של יוסף טרומפלדור בקרב ההגנה על תל חי בשנת תר"פ (1920). ביום זה הגיעה קבוצת חמושים לחצר תל חי בדרישה לערוך חיפוש אחר צרפתים, ויוסף טרומפלדור הסכים לבקשתם בידיעה כי אין במקום צרפתים, והעניין ייגמר במהרה.

מסיבה לא ברורה נשמעה ירייה מחדר העלייה, במקום התפתחו חילופי אש שנמשכו שעות רבות ונגבו אבדות רבות בנפש, והוחלט על פינוי. גם טרומפלדור נפצע אנושות, והרופא המטפל בו העיד מאוחר יותר כי אמר את המשפט הידוע: "אין דבר, טוב למות בעד ארצנו".

למידע נוסף על אודות י"א באדר באתר קק"ל>>