אתר קק"ל לצעירים

עולים בעקבות המחתרות

כתיבה וצילום: נסים מגנאגי
6.9.2016

מה משותף לראש ציפור, פתקים בכותל ובית הכנופיות ביפו? הצטרפו למסעם של 140 חניכים עולים שיצאו בעקבות המחתרות בארץ ישראל במסגרת תכנית אצי"ל. ועוד לא אמרנו מילה על פעילויות גיבוש בלב היער

פתקים סודיים, צפנים, התנכלויות לשלטון כובש ופיצוצים של בתי אויב תמיד נשמעים כחומר טוב לסיפור הרפתקאות מוצלח, או אולי אפילו לסרט שובר קופות. אבל הפעם אין מדובר בסיפורי בדיה כי אם בסיפוריהן של המחתרות בארץ ישראל, וזה כבר סיפור אחר לגמרי.

140 עולים צעירים בני 18-14 מנהריה, קריית שמונה, נצרת עילית, קריית ים, קצרין, אשדוד, שדרות ואשקלון יצאו לסמינר מנהיגות לעולים בעקבות המחתרות במסגרת תכנית אצי"ל של קק"ל. הסמינר השתרע על פני שלושה ימים עמוסי היסטוריה, מורשת, טבע וחוויות בקיץ האחרון (17-19.8.16), פלוס לינה במרכז השדה והיער בנס הרים.

 

איזראל איז קולינג

איזראל איז קולינג
עבודה תורמת בשטח

יש לציין כי רובם הגדול של החניכים עדיין לא דוברים עברית, כך שמדובר בחוויה כפולה של היכרות עם הארץ ועם השפה גם יחד. הסמינר החל בסיפורה של מחתרת ניל"י שהעבירה דיווחים לבריטים במהלך מלחמת העולם הראשונה, כמו מיקום הכוחות התורכים ומידע מאיפה כדאי לבריטים לחצות את הירקון.

המנהיגים הצעירים סיירו לאורך הירקון מראש ציפור, שם קק"ל מקימה את אחד המצפורים הגדולים בישראל, ועד לנמל תל אביב. משם הם המשיכו לביקור מרגש במיוחד במוזיאון הפלמ"ח, שם נתקלו בפעם הראשונה בחייהם במושגים כמו פלמ"ח, רעות וגח"ל, ולמעשה שמעו בפעם הראשונה על המחתרות היהודיות בא"י.

לסיום היום המחתרתי בתל אביב הם זכו לשמוע את סיפורי מורשת הקרב של מחתרות האצ"ל והלח"י ביפו, ואת סיפורם של ריגולטו ואיבזוב, שפוצצו את בית הכנופיות בסראיה ביפו באפריל 1948. לקראת ערב המשיכו המנהיגים הצעירים למרכז השדה והיער נס הרים, שם הם נהנו מאירוח נפלא וסדנה על מנהיגות עכשווית.

וקטיושקה, אז יצאה לשוח

אימוני מחתרות ומנהיגות
אימוני מחתרות ומנהיגות

היום השני של הסמינר הוקדש למיקומו של המנהיג בחברה ולחשיבות התרומה לחברה. הקבוצה נחלקה לשתיים – קבוצה אחת נסעה לעין קובי ובעזרת כלי עבודה וצוות ההדרכה של מרכז שדה נס הרים שיפצו חבריה את הדרכים אל המעיין, ניכשו עשבים, הורידו חוטרים והנגישו את הדרכים.

הקבוצה השנייה הגיעה למסילת ציון לסדנאות מנהיגות חברתית קבוצתית, שם מצאו עצמם החניכים מטפסים לגובה בעזרת חבלים, גולשים על אומגות, משתתפים בפעילויות סווינג ובעוד המון פעילויות חווייתיות שתכליתן חידוד חשיבות המנהיגות בעבודת הצוות וחשיבות התיאום בקבוצה. הקבוצות התחלפו בצהריים, כך שכל אחת מהן זכתה ליהנות משתי הפעילויות.

אמרנו מחתרות אמרנו קומזיץ, וכך בערב התכנסו כולם סביב המדורה לערב שירי מחתרות, הפעלות וחידונים במרכז השדה. ביום השלישי נחשפו החניכים לפועלו של מנחם בגין, מי שפיקד על האצ"ל, ולדרכים שבהן הציג מנהיגות שונה ומיוחדת.

עוד זכו חניכים לבקר בעיר דוד, לטבול בנקבת חזקיהו, לשמוע על ממלכת יהודה וישראל, ואף להניח פתק בכותל המערבי  לחלקם הייתה זו ההתנסות הראשונה בחוויה השמימית הזו.

סשה ממחלקת התרבות של עיריית נצרת עילית, שהתלווה לסמינר המנהיגות, מסכם: "בשלושה ימים ספגו הנערים ציונות וערכים יותר מאשר בשנה שלמה של הדרכה במתנ"סים". אין ספק כי המחנה השאיר טעם של עוד.