אתר קק"ל לצעירים

ממש נעל"ה: סמינר בחמש שפות

מאת: מערכת חלון ירוק. מידע ותמונות: נסים מגנאגי
14.4.2016

במגדל בבל היה בלגן – אבל סמינר פסח של נעל"ה להכרת האדם והסביבה הוכתר כהצלחה ענקית, למרות ריבוי ארצות המוצא והשפות

רגע לפני שהצטרפו אל משפחותיהם בארצות המוצא לערוך סדר כהלכתו, יצאו 600 חניכי תכנית נעל"ה (נוער עולה לפני ההורים), עם תכנית אצי"ל של קק"ל, לסמינר ציונות וערכים בן יומיים בסימן הכרת האחר. על הסמינר, שנערך ב-14-13 באפריל 2016 בחיפה, עכו ושלומי, ניצחו 18 מדריכי קק"ל – בחמש שפות שונות.

איך אומרים מעגל שיח בספרדית?

איך אומרים מעגל שיח בספרדית?
שיירת יחיעם - מה הסיפור? חניכי נעל"ה ביחיעם. צילום: קק"ל
הסמינר, שנערך במזג אוויר חורפי, החל ביחיעם – עם סיפורה של שיירת יחיעם. משם המשיכו החניכים לעיר העתיקה בצפת ושמעו את סיפורה של צפת במאה ה-16. הם ביקרו בבתי הכנסת של האר"י ואבוהב, ולאחר מכן באגמון החולה של קק"ל. ביום השני של הסמינר יצאו החניכים למסלול שהחל בפסגת הר מירון והסתיים בקבר הרשב"י. ובמקביל, לכל אורך הטיול, עסקו החניכים בנושאי "קיימות וציונות 2016 לאן?"
מדריכי קק"ל העבירו לבני הנוער מעגלי שיח (באנגלית, רוסית, ספרדית, צרפתית ועברית) בנושאים של היכרות עם עצמם והיכרות עם הסביבה הקרובה והמוכרת להם (עולים ממדינות אחרות הגרים יחד אתם בפנימיות), וגם היכרות עם האחר והפחות מוכר להם – דרוזים, בהאים, צ'רקסים – והיכרות עם היהדות הדתית.
באותו זמן, קבוצה אחרת של חניכים, מכיתות י"א, התאכסנה בחיפה. הם טיילו בוואדי ניסנאס ובבית הגפן והשתתפו בסדנאות שעסקו בהיכרות עם צה"ל ומדינת ישראל, בדגש על היותה מדינה דמוקרטית.

תכנית נעל"ה – הצלחה אדירה

תכנית נעל"ה – הצלחה אדירה
ארבעה טיולים בשנה - חניכי נעל"ה. צילום: קק"ל
תכנית נעל"ה מביאה לארץ חניכים מכיתות ט'-י"ב שהוריהם נותרו במדינות המוצא (רוסיה, דרום אמריקה, ארצות הברית, צרפת, איטליה ו-14 מדינות נוספות). החניכים שאינם דוברי עברית מפוזרים לאחר מיון קפדני ב-27 פנימיות ברחבי הארץ ולומדים להכיר את הארץ ואת השפה. לתכנית מיוחסת הצלחה אדירה: מתוך כ-18,000 בוגריה נקלטו כבר כ-90% וכ-60% מהמשפחות אף עלו לישראל בעקבות הנערים.
תכנית אצי"ל של קק"ל רואה בנעל"ה פרויקט דגל ומסייעת להכיר לחניכים את ערכי הטבע, הציונות, המורשת ואהבת הארץ – במהלך השנה נהנים חניכי תכנית נעל"ה מארבעה טיולים, בכל פעם לאזור אחר בארץ ועם תחומי שיח אחרים.