אתר קק"ל לצעירים

הפנינג בני המנשה: "אווירה מחבקת"

מאת: מערכת חלון ירוק
28.8.2017

מה עושים חברי קהילת בני המנשה מהודו כשהם נפגשים להפנינג מגבש בעין יזרעאל? מנגנים, שרים, רוקדים, ובעיקר מרגישים בבית

כ-200 מחברי קהילת בני המנשה התאחדו ביום שלישי, 15.8.2017, בעין יזרעאל להפנינג שכלל מפגש עם בני הקהילה ופעילות שמטרתה חיזוק הקליטה בארץ, גיבוש בני העדה והיכרות עם הארץ דרך השטח. ההפנינג, הראשון מסוגו שנערך לבני הקהילה והוכתר על ידי חבריה כהצלחה גדולה, הוא תוצר של שיתוף פעולה בין קק"ל (תוכנית אצי"ל), משרד הקליטה ורכזת הקליטה בעיריית נצרת עילית.

כשמיזו וקוקי נפגשים

זמרי העדה. צילום באדיבות עיריית נצרת עילית
זמרי העדה מנעימים בשירים וניגונים. צילום באדיבות עיריית נצרת עילית
בשעה 16:00 אחה"צ נפגשו כל המשתתפים (שהגיעו מהיישובים נצרת עילית, מגדל העמק ועפולה) בתל יזרעאל – ותיקי הקהילה, שהגיעו בעלייה הראשונה, לפני כעשר שנים, והעולים הממש חדשים, שנמצאים בארץ חמישה חודשים בלבד. למרות השוני בשפות (בני המנשה מנצרת עילית ועפולה דוברי מיזו, ואילו בני הקהילה תושבי מגדל העמק הם דוברי קוקי), היה חיבור מצוין בין כולם.
בתל יזרעאל חיכו לבני הקהילה מדריכי קק"ל, שהסבירו להם על האתר וסיפרו את הסיפור של הגלבוע במקרא, שאול המלך, נבות ואליהו הנביא, ומשם לקחו אותם לטיול קצר לעין יזרעאל. עם הגיעם לעין יזרעאל, לאחר טקס פתיחה חגיגי – שבו נשאו דברים ובירכו את הנוכחים פאולה לאם חיים, מנהלת האגף לשילוב חברתי, קליטה, אכלוס, תעסוקה ושיוויון חברתי בעיריית נצרת עילית, דני פדידה, מנהל מרחב צפון של קק"ל, ואלישבע אמסלם מקק"ל – נפרשו המחצלות, וזמרי העדה פצחו בשירים ומנגינה, שמיד סחפו את כל הנוכחים לריקודים. לאורך כל היום התנגנו ברקע שירי ארץ ישראל, בהנחייתו של ישראל דיין, לצד שירי וניגוני בני המנשה, שהנעימו רפאל המאר ורבקה רלטה.

"רוצים עוד אירוע כזה"

הילדים מפריחים בועות סבון בהפנינג. צילום: חיים כץ
הילדים נהנים מפעילות הפרחת בועות סבון. צילום: חיים כץ
בעוד הילדים נהנים מפעילות של בועות סבון בלב הטבע ומתחנות הפעלה של קק"ל, החלו בני הקהילה להכיר אלה את אלה. "בני המנשה שהשתתפו באירוע מגיעים משני אזורים בהודו", מסבירה פאולה לאם חיים, "החברה ממגדל העמק הגיעו ממיניפור, בגבול הודו-מיאנמר (בורמה), והם מדברים בקוקי, ואילו בני המנשה שגרים בנצרת ועפולה הגיעו ממיזורם, והם דוברים מיזו. חלקם, כמובן, כבר מדברים עברית".
"אנחנו מקווים שבשנה הבאה יתקיים שוב אירוע כזה, והפעם בהשתתפות בני המנשה מכל הארץ", משתפת בת אל קולני, פרויקטורית של בני המנשה בעיריית עפולה. בת אל, שהגיעה ממיזורם לפני כעשר שנים, היא מוותיקי הקהילה בארץ, והיא הייתה יד ימינה של אלישבע אמסלם מקק"ל בעפולה, ועזרה להרים את המפגש. "הגיעו הרבה יותר אנשים ממה שצפינו, וכולם מאוד נהנו. זה היה כמו פיקניק ענקי של אנשי הקהילה, עם שירים, ריקודים, הפעלות. הייתה אווירה ביתית ומחבקת".
פאולה מעיריית נצרת עילית מוסיפה: "אנחנו עובדים עם קק"ל במסגרת אצי"ל בעיר, עם קהילות של עולים, ויוזמים ביחד טיולים, סמינרים ופעילויות שונות. אני רוצה להודות לקק"ל, ובעיקר לדני פדידה ואלישבע אמסלם, על שיתוף הפעולה".

צאצאי שבט המנשה

בני המנשה מזהים את עצמם כיהודים, ועל פי המסורת המועברת בין הדורות הם צאצאי שבט המנשה – שהיה בין עשרת השבטים שגלו מארץ ישראל במאה ה-8 לפנה"ס. מוצאם במיזוראם, מניפור ואסאם שבצפון מזרח הודו על גבול מיאנמר (בורמה). בישראל חיים כיום כ-3,000 בני המנשה שהגיעו במספר עליות, הראשונה שבהן הייתה ב-2006. בסך הכול כ-7,000 בני המנשה מקיימים זיקה ליהדות ולעם ישראל – חלקם עברו גיור אורתודוקסי ואלפים נוספים מחכים להתגייר. כיום מתגוררים בני המנשה ביישובים שונים בישראל: מגדל העמק, נצרת עילית עפולה, קריית ארבע, ניצן, בת אל, עופרה, עכו, מעלות, צפת, קרית שמונה, טבריה ושדרות.