אתר קק"ל לצעירים

הגיעו למצוות ולירושלים

מאת: נסים מגנאגי
15.4.2016

300 בני ובנות מצווה, עולים חדשים מהעיר אשקלון, עלו לירושלים לציון הגעתם למצוות. הם סיירו בעיר, הטמינו פתקים בכותל בגשם שוטף, ובעיקר התרגשו. מריאנה, עולה חדשה מרוסיה: "זוהי הפעם הראשונה מאז שהגעתי לארץ שאני מרגישה שייכת וגאה להיות יהודייה"

הגשם הסוחף והמתיחות הביטחונית לא הצליחו לעצור את 300 בני ובנות מצווה, עולים חדשים מאשקלון, שיצאו ביום רביעי, 13.04.2016, לחגוג את סיומה של תקופת הילדות ביום ייחודי בירושלים שארגנו עבורם תכנית אצי"ל של קרן קימת לישראל ועיריית אשקלון.

חגיגה בקרדו

ביקור במוזיאון הרצל בהר הרצל פתח את היום, ומשם נסעו המשתתפים לגבעת התחמושת, שבה שיחזרו את סיפור הקרבות על ירושלים במלחמת ששת הימים. לאחר ארוחת צהריים בגן הוורדים הם ביקרו במעוז הדמוקרטיה הישראלית – כנסת ישראל.
מכאן היו המשתתפים אמורים להמשיך לאירוע הסיום שתוכנן להיערך על מדרגות שערי חולדה – העלייה הקדומה להר הבית – אך למזג האוויר היו תכניות משלו, ועקב הגשמים הכבדים הוזז האירוע לקרדו המקורה ברחוב הראשי של ירושלים הקדומה, כשברקע הסקסופוניסט ולדימיר יעקובוביץ’ מקפיץ את כל החוגגים ואת כל מי שהיה ברובע היהודי. כ-130 מהעולים שהשתתפו באירוע לא דוברים עברית, חלק מהחוגגים באו מרוסיה במיוחד לרגל האירוע, חלקם מבוגרים שמעולם לא חגגו בר מצווה.

גשם של פתקים

גשם של פתקים
בגבעת התחמושת: "סיפור מצמרר". צילום: בויצ'נקו יארוסלבה
הטקס היה מרגש, אבל לא כמו סופו המפתיע: לאחר שנשאו דברים בלה אוגרוב, מנהלת לשכת סגן ראש עיריית אשקלון, יצחק ארביב, מנהל התכניות מעוף ואצי"ל של קק"ל, שדיבר על החיבור בין הקרן הקיימת להכשרת הלבבות והנחלת ערכים של ציונות, יהדות ומורשת, ואמיר שניידר, חבר הדירקטוריון של קק"ל, הזמין אמיר את המשתתפים לרדת לכותל, ובגשם סוחף ירד יחד עם החוגגים להטמין פתקים בקיר הקדוש. אין ספק שבני הנוער לא ישכחו את החוויה... וכמו שתיאר ארן, אחד המשתתפים: "אם הייתי יכול הייתי מחבק את כל הקרן הקיימת ובייחוד את אמיר (שניידר) שאפשר לנו בסוף לרדת לכותל".
מריאנה, שעלתה לישראל פני שנה, שיתפה את יוסי זיסמן, מדריך קק"ל, ואמרה: "זוהי הפעם הראשונה מאז שהגעתי לארץ שאני מרגישה שייכת וגאה להיות יהודייה".
מירב יאסו, מגשרת עולים מאתיופיה, אמרה: "מאז שהיינו בגבעת התחמושת בבוקר קר לי, אבל הצמרמורת היחידה שאני מרגישה היא מהסיפור על החייל הגיבור איתן נווה, שרץ חשוף כדי לחפות ולהגן על הכוח שהתקדם בתעלה ב-6 ביוני 1967, בקרב על גבעת התחמושת בירושלים".