אתר קק"ל לצעירים

מסיבה בראש ירוק

מזל טוב! גדלתם בשנה ויום הולדת הנה בא, ואיתו המסיבה, האורחים, המתנות והאוכל. אבל חכו רגע – לפני שאתם מתחילים להתכונן, להתארגן ולהזמין, יש לנו כמה טיפים ממש חשובים וממש ירוקים

חמישה ילדים סביב עוגת יום הולדת
אין חגיגה בלי עוגה. צילום: pexels-vlada-karpovich

 
לכל אחד יש יום אחד בשנה שהוא יחיד והכי מיוחד – יום ההולדת שלו. ואם אתם כמו כולם, אז אתם בטח מצפים למשהו מיוחד שיקרה ביום הזה, והדובדבן שבקצפת הוא מסיבת יום הולדת, כמובן, כזו שכל החברים באים אליה, חוגגים ומביאים מתנות.

אז, שוב מזל טוב, ואנחנו ממש שמחים בשמחתכם, מאחלים לכם אושר וכל טוב, ומקווים שהזמנתם את כל הכיתה. ומכיוון שאנחנו לא נוכל להגיע, אנו מגישים לכם כבר עכשיו את מתנת יום ההולדת שלנו: טיפים להכנת מסיבה ידידותית לסביבה, כי יהיה ממש חבל להרוס את הפארק רק כי מלאו לכם 12 אביבים. נכון?
 
והפעם ב"טיפ ירוק בקטנה" – טיפים לשני הצדדים: חתן יום ההולדת והאורחים.
 

א. להכין מסיבה ולהישאר ירוק, צד החתן של יום ההולדת:

 • לחגוג ביחד. מסיבת יומולדת היא בדרך כלל אירוע רב-משתתפים, רב-מתנות ורב-לכלוך ואשפה. אתם יכולים להקטין את הפגיעה בסביבה על ידי הפקת אירוע כזה עם כמה חברים נוספים. הסתכלו בדף הקשר של הכיתה, בררו מי חוגג יום הולדת בתאריך סמוך לשלכם והציעו לו לחגוג ביחד. כך תחסכו בלכלוך ואשפה, ברעש ובכסף ותקבלו פחות מתנות, אך גדולות יותר.
  הצעה משודרגת היא להציע בכיתה לערוך 4 ימי הולדת מרוכזים לאורך השנה, לפי עונות, לכל ילדי העונה.


 • הזמנה ירוקה. אחרי שתחליטו על אופי המסיבה (פיראטים, נסיכות או רק פיג'מות), מקום ותאריך יישאר רק להודיע עליה, כלומר לשלוח להזמנה. אתם יכולים להכין הזמנה במו ידיכם, עדיף מחומרים שיש לכם בבית, אבל הכי ירוק יהיה לוותר על זה ופשוט לשלוח הזמנה במייל.

 

 • מה עושים? גם התוכן יכול להיות ירוק – משחקים פשוטים וכיפיים שהילדים ממש אוהבים: משחקי כדור, תחרויות של קפיצה בשק, נשיפה על צמר גפן, חבילה עוברת, תחרות הליכה עם כף בפה ועליה ביצה ועוד ועוד... וגם יצירה ידידותית לסביבה, מחומרים שיש בבית – נייר עיתון, גלילי נייר טואלט,  קרטוני ביצים. פעילות מיוחדת ומרתקת, לילדים גדולים היא פעילות עם עיסת נייר – מכינים את העיסה ומפסלים. רעיונות כאן.

 

חיות מגלילי נייר טואלט
יצירה מגלילי נייר טואלט. מתוך אתר Pink Cloud

 • במה אוכלים? בצלחות, כמובן, עם סכו"ם וכוסות. רק חשוב מאוד להקפיד שיהיו מחומרים רב-פעמיים או מתכלים. השתדלו מאוד לא להשתמש בצלחות חד פעמיות מפלסטיק, יש היום בשוק כלי אוכל חד פעמיים מחומרים מתכלים שונים. אם אין ברירה, אז עדיף להשתמש בהם.


 • מה אוכלים? כן, גם זה חשוב. כי כמו שאנחנו לא רוצים ללכלך את הסביבה, אנחנו רוצים גם לדאוג לניקיון של הגוף שלנו, ולא להכניס לתוכו חומרים לא-ידידותיים. אז בהחלט אפשר לוותר על ממתיקים עתירי צבעי מאכל, להמיר נקניקייה בלחמנייה בפיתה עם ממרחים שונים, ולהוסיף ירקות.

  ילדים משחקים מחבואים
  מי סופר עד עשר? משחקים של פעם. צילום: SXC


 • מה שותים? מיץ טבעי, תרכיז עם מים בקנקן או פשוט מים. כל אלה עדיפים על בקבוקי השתייה הקנויים מפלסטיק, שהם אינם מתכלים והמשקאות שבהם עתירי צבעי וחומרי מאכל.


 • איך מקשטים? בלונים הם סמל למסיבת יומולדת, ואנחנו ממש לא רוצים להשבית שמחה. אז רק נבקש שתשתדלו להימנע מאלו שמכילים הליום, ואם אפשר, להשתמש בבלונים שעשויים מחומרים ידידותיים לסביבה (כן, יש כאלה). לא נרצה שהבלון שכל כך שימח אתכם יסיים את חייו ואת חיי החיה שתבלע אותו בטעות.


 • ניקיון. המסיבה הסתיימה, אתם כבר ממש רוצים לפתוח את המתנות, אבל יש המון לכלוך ובלגן? אז הקדישו כמה דקות נוספות, ותוך כדי איסוף הפסולת הפרידו אותה – ניירות בשקית אחת, פלסטיק בשנייה וזכוכית בשלישית, והשליכו הכול לפחים המתאימים.
   
ב. לבוא למסיבה ולהישאר ירוק, צד האורחים:

 

 • מתנה 2. המתנה לא חייבת להיות חפץ, כזה שבסופו של דבר יהפוך לעוד פסולת מיותרת. אפשר לתת הזמנה לבילוי – סרט, הצגה או אפילו לונה פארק.

 

 • מתנה 3. החלטתם בכל זאת לקנות מתנה? נסו להתארגן עם כמה ילדים נוספים, או אפילו כל הכיתה, ולקנות מתנה אחת גדולה.

 

 • מתנה 4. כולנו רוצים להביא מתנה שימושית, כזו שתשמח את מי שמקבל אותה ולא, חלילה, תיזרק לפח. לכן, אם החלטתם לקנות מתנה, שאלו את חתן השמחה מה היה רוצה לקבל והעניקו לו מתנה כלבבו.

 

 • אריזה למתנה. ואיך אתם עוטפים את המתנה? לבד? מצוין. אפשר להשתמש שימוש חוזר בנייר עטיפה שכבר יש לכם בבית ומצבו טוב, אפשר להכין עטיפה מניירות של חוברות צבעוניות, ואפשר להכין אריזה לבד, למשל, אריזת לב.

והטיפ החשוב ביותר: פשוט ליהנות!
מזל טוב!

יש לכם טיפים מומלצים נוספים למסיבות ידידותיות לסביבה?
כתבו לנו ואנו נדאג לפרסם: greenwin@kkl.org.il