אתר קק"ל לצעירים

"ט"ו בשבת": החגיגה העולמית

מאת: מערכת חלון ירוק
4.2.2021

בעשרות מדינות ברחבי העולם חגגו יחד את השבת העולמית של קק"ל והתאספו סביב מפת המשחקים שהגיעה מארץ ישראל: "הראנר נכנס לבתים, למשפחות, לבתי הכנסת ולקהילה וחדר ללבבות"

ב-29.1.2021, שבת של ט"ו בשבט, התאחדו משפחות היהודיות ברחבי תבל ובארץ ישראל סביב שולחן שבת ייחודי, ועליו מפה (ראנר) של משחקים חידונים ופעילויות שונות לט"ו בשבט. על מבצע השבת העולמית – שנרשמה בקרב יהדות התפוצות כמרגשת ומיוחדת וכאחד השיאים המשמעותיים של הפעילות והאירועים של ט"ו בשבט ברחבי העולם ובישראל – הייתה אמונה מחלקת חינוך חו"ל בחטיבה לחינוך ולקהילה של קק"ל.
במבצע לוגיסטי מורכב נשלחו 10,000 ראנרים בחמש שפות – אנגלית, צרפתית, רוסית, ספרדית ועברית – למדינות רבות בעולם, והשליחים והנציגים החינוכיים של קק"ל חילקו אותם למשפחות, בתי ספר, בתי כנסת ותנועות הנוער.

איפה חגגו את שבת ט"ו בשבט עם קק"ל?

ט
גם בטשקנט, אוזבקיבטאן, חגגו עם ראנר המשחקים. צילום באדיבות קק"ל אוזבקיסטאן
באוסטרליה, ניו זילנד, קנדה ובארצות הברית, ובמדינות שונות בדרום אמריקה, בהן ברזיל, מקסיקו, ארגנטינה, קוסטה ריקה, אקוודור, אורוגוואי, קולומביה וצי'לה קיבלן את הראנר משחות יהודיות רבות, והצטרפו לחגיגה.
באירופה הופץ הראנר לחברים בקהילות היהודיות בצרפת, שווייץ, בלגיה, גרמניה, אוסטריה, ספרד, איטליה, אנגליה ואירלנד, במדינות סקנדינביה, בהולנד, הונגריה, רומניה ובמדינות מזרח אירופה דוברות רוסית, בהן אוקראינה, רוסיה, אסטוניה, אוזבקיסטן, לטביה וליטא. משלוח של ראנרים הגיע אפילו עד הונג קונג! וגם בישראל זכו כ-1,000 משפחות, של עולים חדשים וגם ותיקים, ליהנות מהפעילות ולהיות חלק מהשבת העולמית.

התרגשות רבה בקרב הקהילות היהודיות

שולחן
שולחן "ט"ו בשבת" בפלורידה. צילום באדיבות קק"ל פלורידה
"הראנר נכנס לבתים, למשפחות, לבתי הכנסת ולקהילה וחדר ללבבות בדרך חווייתית וערכית, שהתאימה במיוחד לימים אלו", מספר זהר ולוסקי, שליח חטיבת החינוך והקהילה של קק"ל בפלורידה. "שולחן השבת המשפחתי קיבל משמעות נוספת, גדולה ויוצאת מן הכלל.
"אני חושב שזהו כלי חינוכי מצוין, שסייע להעביר את המסר החינוכי-ערכי של ט"ו בשבט וקק"ל, שם את קק"ל במקומה הטבעי, שמהווה את הגשר והחיבור בין העם לארצו ומולדתו, וכמובן תורם מאוד לחיזוק הזהות היהודית-ציונית-ישראלית והקשר והחיבור לישראל".
יגאל ניסל, שליח חינוך באוסטרליה, אמר: "אי אפשר לתאר במילים את ההזדמנות שנפלה בחלקי – לפתוח את שנת הלימודים בבתי הספר היהודיים באוסטרליה, ולראות את התלמידים יוצאים הביתה כמו במרוץ שליחים ובידיהם הראנר, מגילה מארץ ישראל שנשלחה בידי 'שליח' מהארץ, היישר אל תוך הבית היהודי ואל שולחן השבת הפרטי שלהם".

 

קראו עוד על הערכה ועל מיזם "ט"ו בשבט"  שבת קק"ל עולמית»