אתר קק"ל לצעירים

נוטעים עצים כמו כל הילדים

מאת יואב לין ומערכת חלון ירוק
6.2.2020

במסגרת שבוע ההצדעה לחינוך ולקהילה של קק"ל, ממש לקראת ט"ו בשבט, יצאו חניכים ומתנדבים מעמותת קו לחיים לילדים עם צרכים מיוחדים ליום כיף מרגש של פעילות בטבע ונטיעת עצים בארבעה אתרים נגישים. שר-שלום ג'רבי: "אתם הלב של שבוע ההצדעה לחינוך"

ביום רביעי 5.2.2020 השתתפו כ-2,000 ילדים עם צרכים מיוחדים ביום מלא שמחה ואושר בארבעה אתרים נגישים ברחבי הארץ: יער להב, אגמון החולה, מרכז המבקרים ביער אילנות ויער ראש ציפור בפארק הירקון. עבור קק"ל שמדי שנה עורכת פעילויות לילדים עם צרכים מיוחדים ובמיוחד עבור מי שהדריך אותם בשטח היה זה יום עוצמתי במיוחד. עינת טסלר, סגנית מנהלת בית הספר אבן חן בראש העין, אמרה: "נהנינו מאוד מהיום החווייתי שארגנתם לנו. דליה המדריכה ולירן הצפר היו מדהימים. התלמידים שיתפו פעולה בשיח ובהקשבה. כולנו יצאנו עם המון חוויות מהיום הזה."

יוצאים ליער ומשתתפים בנטיעות

תלמיד ומתנדב נוטעים ביחד. צילום: יואב לין
תלמיד ומתנדב נוטעים ביחד. צילום: יואב לין

בפעילות ביער להב השתתפו כ-1,000 חניכים וכ-100 מתנדבים, חבר'ה צעירים מלאי אנרגיה ושמחת חיים. הילדים למדו על הארץ ונחשפו לפעילותה של קק"ל דרך תחנות הפעלה חווייתיות, שמדריכי קק"ל הקימו בפינות שונות ביער. הם איתרו מקומות על מפה ענקית, הקפיצו כדור לאתרים שונים במדינה על מצנח, ענו על שאלות טריוויה במשחק סולמות וחבלים ועוד ועוד. מי שלא ראה את ילדי קו לחיים שרים ורוקדים ביער לצלילי המוזיקה המקפיצה, לא ראה שמחה מימיו. תהל כהן, בת 11 מבאר שבע, אמרה: "כמו שכל הילדים נוטעים עצים היום, גם אנחנו רוצים ויכולים לנטוע". טוהר, אחותה התאומה, הוסיפה: "איזה כיף לצאת ליער וליהנות בטבע."

אחרי שקיבלו הסבר מהיערן כיצד לבצע את הנטיעה, הגיע הזמן להפשיל שרוולים ולצאת לעבודה. החניכים והמתנדבים נטעו בידיהם עצים ביער, בעודם מתמודדים עם כל הקשיים הפיזיים ולא מוותרים על החוויה. הודות לטיפול ולדאגה של יערני קק"ל, העצים הללו בוודאי יעמיקו שורשים ויצמחו לגובה, למרות התנאים המאתגרים שהאקלים המדברי מציב, והנה הוכחה נוספת לכך שהשמיים הם באמת הגבול – גם לאנשים וגם לעצים.
אורטל הררי, בת 19 מירושלים, סיפרה: "כיף לצאת לטבע עם כל החבר'ה. כשמשתתפים ביום כזה מבינים שהשמיים הם הגבול". בן לוי, בן 26 מירושלים, חניך לשעבר בקו לחיים ומתנדב בעמותה, הוסיף: "בית לא עוזבים, קיבלתי פה כל כך הרבה בתור ילד, ואני שמח על ההזדמנות שיש לי להחזיר ולתרום מעצמי."

חוויה מהנה בראש ציפור

יום נהדר של נטיעות. צילום: יואב לין
יום נהדר של נטיעות. צילום: יואב לין

עוד כ-220 תלמידים של החינוך המיוחד, בגילי 21-6, יצאו מבתיהם ומהפנימיות בראש העין, רמלה, אשקלון, דימונה ובית שמש כדי לחגוג את ט"ו בשבט עם קק"ל במפגש עם טבע וציפורים – בראש ציפור. החניכים הגיעו מבתי ספר ומעונות של החינוך המיוחד. הם הופעלו על ידי צוות מדריכים מקק"ל בפעילות קק"ליות של הניידות החינוכיות, שרו ורקדו בהפעלה עם מפעיל מוסיקלי, שמעו הסברים על העצים בפארק וערכו סיורים ותצפיות עם צפרים בפארק ראש ציפור. בנוסף הם התנסו בפינות יצירה של פסיפס.

חני טברסקי, רכזת פרויקטים וקשרי קהילה מביה"ס לחינוך מיוחד עלה בבני ברק, סיפרה: "הוצאנו ילדים עם צרכים מיוחדים לטיול. כל יציאה שלהם לשטח מצריכה התארגנות מורכבת בפני עצמה, הפעילות הזו שקק"ל ארגנה שכללה הדרכה מותאמת, הסעות וכו', הייתה מרגשת ומותאמת לילדים שבעיקר נהנו מהצלילים ומהעצים. הם נהנו לחוש את הטבע ולהרגיש את הרוח. נהנו מהפעילות של המצנח של קק"ל ומהמוסיקה, וספגו את הריחות ואת הצלילים."

איפה חוגגים בצפון? באגמון

240 ילדים ומלווים חגגו באותו הזמן את האהבה לטבע ולציפורים באגמון החולה. התלמידים שהגיעו מבתי ספר של החינוך המיוחד מעפולה, קריית שמונה, מאע'ר וטבריה נהנו מיום מיוחד ושפע של אטרקציות. הם נטעו עצים ושיחים בשטח האגמון במקומות שיועדו לכך, יצאו לסיורים בשטח האגמון, השתתפו בתחנות יצירה והפעלה וביקרו במרכז המבקרים החדש. את היום הנפלא והמרגש הם סיימו בחגיגה ישראלית עם שירי החג.

עילית, רכזת תלמידי יובלים בעפולה, סיכמה: "תודה רבה על יום מקסים. הילדים נהנו מאוד, למדו על המקום ונטעו בארץ ישראל. כמו כן השילוב עם ילדי אורט עפולה היה מקסים. תודה לכולם על חוויית ט"ו בשבט מקסימה ומהנה."

מכשירים קרקעות וגם לבבות

ריקודים ופעילויות באגמון החולה. צילום: ענבר רובין
ריקודים ופעילויות באגמון החולה. צילום: ענבר רובין

קו לחיים היא עמותה שפועלת למען ילדים עם מחלות קשות ומוגבלויות פיזיות. אביאל נחליאל, מנהל הפעילות הארצית של קו לחיים, סיפר: "המטרה שלנו היום היא לתת לילדים הרגשה שהם לא שונים מכל ילד אחר במדינה. אנחנו עוסקים במימון ניתוחים ותרופות להצלת חיים ומקיימים ימי כיף חווייתיים. כל זאת מתוך מטרה לשנות את המצב של ילדים עם מוגבלויות בחברה הישראלית."

הפעילות התקיימה במסגרת שבוע ההצדעה לחינוך ולקהילה של קק"ל, שבמהלכו נערכים שלל אירועים ברחבי הארץ. שר-שלום ג'רבי, מנהל החטיבה לחינוך ולקהילה בקק"ל שמח לפגוש את החניכים והמתנדבים ולהשתתף עימם בפעילות ואמר: "כבר לפני 120 שנה, כשקק"ל הוקמה, מנהיגיה הבינו שאי אפשר להכשיר קרקעות בלי להכשיר את הלבבות, וזה בדיוק מה שאנחנו עושים היום."

דודו אשכנזי, מנהל מחלקת הדרכה, מפעלים וחינוך מיוחד בחטיבת החינוך של קק"ל, הוסיף: "כל יום כזה ממלא את הלב בסיפוק ושמחה. יש חשיבות רבה לנטיעת עצים, אבל המטרה היא קודם כל שהמשתתפים יחושו את היער וייהנו ממנו."

נעה אוחנה, מתנדבת בקו לחיים בת 18 מאשדוד, סיכמה: "יש המון סיפוק מהנתינה, מהחיוכים של החניכים ומהאהבה שלהם. זו באמת ההתנדבות הכי משמעותית שיש."