אתר קק"ל לצעירים

האוטובוס הווירטואלי מאוסטרליה לישראל

מאת: מערכת חלון ירוק
30.7.2020

לא יכולים להגיע לישראל? נארגן לכם טיול וירטואלי. בקק"ל אוסטרליה הזמינו את בני הקהילה היהודית לטיול באוטובוס וירטואלי לישראל, שייקח את הנוסעים לאזורים ואתרים מיוחדים ברחבי הארץ בליווי הדרכה מקצועית

נוכח המציאות החדשה שהביאה מדינות רבות בעולם, ובהן ישראל, לסגור את השמים ולעצור את רוב הטיסות הנכנסות, החליטו בקק"ל אוסטרליה לא לוותר על מסע לישראל, ופשוט להפוך אותו לווירטואלי, ויצרו מסע ציוני וירטואלי לקהילה היהודית, למורים, תלמידים וקשישים בהובלת השליח החינוכי של קק"ל, יגאל ניסל, ומדריך הטיולים מישראל, זאב קדם.

מאות משתתפים והצלחה גדולה

הסיור הווירטואלי
חוו את הארץ דרך המסך. המסע הווירטואלי של קק"ל אוסטרליה. צילום: יגאל ניסל
המסע הווירטואלי הותאם לקהילה היהודית באוסטרליה, וכלל תחקיר, צילום, הדרכה מקצועית בשטח והכנת מצגת או הרצאה שתלווה את המסע. הצטרפות למסע כרוכה בתשלום (לא גדול, ולקשישים ללא עלות), הרשמה והגעה בשעה הייעודה מוכנים לטיול של כשעה! כל מסע כזה מורכב מארבעה טיולים במקומות שונים ובמועדים שנקבעו מראש.
ההצלחה, מתברר, הייתה גדולה: עד כה השתתפו במסעות מאות צופים, שנהנו להכיר את הארץ, ולחוות את המסלולים בליווי שירי ארץ ישראל, כובע, משקפי שמש, בקבוק מים ממותג ואפילו פתק שבטיול לירושלים ייטמן בנוכחותם בין אבני הכותל המערבי.
"בעקבות התקופה המאתגרת עשינו מאמץ למצוא פתרונות יצירתיים כדי לחשוף את הקהילה למדינת ישראל ולעשייה הענפה של קק"ל בארץ, לא רק על ידי מצגת, אלא באופן אינטראקטיבי וחווייתי", מספר יגאל ניסל. "היה מדהים לראות את השמחה בעיניים של המשתתפים. הרגשתי ואני עדיין מרגיש שזה התאים לצורך של הקהילה היהודית להמשיך להיות בקשר עם הארץ ולהתחבר לארץ, למורשת ולטבע, ולכן מילאנו את הוואקום שנוצר והתגובות הן בהתאם".

גם הקשישים יצאו לביקור מולדת מקוון

גם הקשישים יצאו לביקור מולדת מקוון
מבקרים בכנרת. צילום: יגאל ניסל
הקשישים בבתי האבות באוסטרליה נהנו, כאמור, מהמסע הזה ללא עלות, וכל מי שהיה מעוניין לבקר בארץ במסע הווירטואלי נרשם, התיישב על הכיסא, ויצא יחד עם יגאל ניסל לביקור מולדת מקוון. בכל מפגש כזה חבש יגאל את כובע המדריך, שילב לפחות רבע שעה של שירי ארץ ישראל היפה והטובה ויחד הם נסעו להכיר את הארץ, לחוות חוויות ולהיזכר במראות, בנופים ובקהילות שנמצאות קרוב ללב אך רחוקות פיזית. "הסיור של קק"ל אפשר לרבים להיזכר בביקורים שלהם בישראל, ולרבים שמעולם לא היו בארץ זו הייתה היכרות מיוחדת עם יופייה של המדינה על כל אתריה המופלאים", אמרה לינדה דייב, מנהלת תרבות וקהילה בבית האבות מונטיפיורי".

דרום, צפון וירושלים: מסלול הטיול

יגאל ניסל
והנה המדריך, יגאל ניסל. צילום: יגאל ניסל
היום הראשון נפתח בהגעה לרמת הנגב, ובמהלכו התיירים מבקרים בשדה בוקר, בביתו של ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון, ביישובים חדשים שנבנו בעזרת קק"ל, בקיבוצים, במשקים חקלאיים ובמשתלות, נחשפים לפרויקטים קק"ליים מגוונים, לפארק האקולוגי בניצנה, ולפרויקטים סביבתיים נוספים דוגמת מתקן אשלים.
ביום השני של הסיור המשתתפים נשארים בנגב ומכירים את דרך השלום, מבקרים בפארק אשכול ובפארק גולדה, מסיירים בנתיב האנז"ק וביד אנז"ק, האנדרטה לזיכרון חיילי צבאות אוסטרליה וניו זילנד שנהרגו בארץ ישראל בקרבות במלחמת העולם הראשונה, ומבקרים בבאר שבע, בשדרות ובקיבוצים בעוטף עזה. במהלך היום המשתתפים נחשפים לתרומה של קק"ל למדינת ישראל ולאומץ לבם של התושבים להגן על גבולות המדינה.
ביום השלישי המשתתפים נוסעים לגליל ולרמת הגולן, שם הם נחשפים להיסטוריה של האזור ולסיפור מלחמת ששת הימים. הם צופים בנופי הצפון ומבקרים בעמק החולה, בקיבוצים שונים, במפל הבניאס ובהר בנטל.
הסיור מסתיים ביום הרביעי בירושלים, שם שומעים המבקרים את סיפורי הגבורה של מלחמת השחרור, את סיפורי ההיסטוריה התנ"כית של ירושלים ומכירים פרויקטים קק"ליים כגון עמק הצבאים וגבעת התחמושת. בסיום הביקור מצפה למשתתפים הפתעה – באתר הכותל עולה מולם בשידור חי נציגת מורשת הכותל, ומטמינה את הפתקים שהתבקשו להכין מבעוד מועד בין אבני הכותל.
"המשלחות לארץ של קק"ל תמיד מעמיקות את האהבה שלנו ומרחיבות את ההבנה, הידע והחיבור שלנו למדינתנו היהודית", אומרת רונית פרייד, נשיאת קק"ל אוסטרליה. "הסיור הווירטואלי של קק"ל הוא הדבר הכי טוב בזמן שבו אנחנו נמצאים".

עוד על פעילות קק"ל בעולם

האוטובוס הווירטואלי מאוסטרליה לישראל הגיעו לביקור: מחנכים מחו"ל בארץהחלה הארוכה בעולם היא של קק"ל | כנס המחנכים העולמי 2019 | מחנכים מחו"ל בישראל | מאפריקה לישראל: משלחת ביטחון תזונתי מתחברים לישראל עם הקרוואן של קק"לכנס חינוך בינלאומי – 70 שנה למדינהמורי עמנואל, סידני, מגישים: מונופול קק"למצעד החיים: מיערות פולין ליערות קק"לבאהבה למים בישראל – מאוסטרליהאנשי חינוך מאוסטרליה מסיירים בארץכנס חינוך בינלאומי – יובל לירושלים | מתחברים לנגב: נוער פרת' במרחב עם | קק"ל אוסטרליה מגישה: ציונות מודל 2017 | מה בין נוער אוסטרלי ותושבי מרחב עם? | מסע בשבילי התקומה וההמשכיות | נטיעה הדדית | ראשון להיות ירוק: הנוער האוסטרלי | משואה לתקומה - החוויה הישראלית | זוכים למצוות בישראל חג עם שיר מקנדה | מאוסטרליה באהבה | צעירי העולם למען איכות הסביבה מסביב לעולם בקרוואן החינוכי המכביה ת-19: הרבה יותר ממדליה תלמידים מהעולם "ביחד" עם קק"ל "יום ירוק" חובק אוסטרליה