אתר קק"ל לצעירים

שנה טובה ומשודרגת

מאת: מערכת חלון ירוק
26.9.2019

מתנדבי "קק"ל למען הקהילה" התפרסו על פני עשרות יישובים וניכשו, צבעו ושידרגו בתים ומועדונים קהילתיים, הכול לכבוד ראש השנה. "בשבילנו זה מעשה קטן ופשוט, אבל עבור התושבים זה המון". שתהיה שנה טובה!

כ-10,000 מתנדבים מכל רחבי הארץ השתתפו בשבוע החולף (22-26/9/19) במאות מבצעי ההתנדבות שיזמה קק"ל לקראת ראש השנה ביישובי פריפריה ברחבי הארץ. המתנדבים מטפחים פארקים וגינות ציבוריות, משדרגים כניסות לבניינים ומסיידים בתים ומועדונים של קשישים, עולים חדשים ואנשים עם צרכים מיוחדים.
"יש לי היום הזדמנות לתת מעצמי", אומר אמיתי בן ה-16, תלמידי בישיבת אמי"ת נחשון במושב נחם, אשר יצא להתנדבות בעיר לוד. "כל כך הרבה בני נוער מתנדבים ומשקיעים למען האחר, כי כולנו מבינים שאנחנו צריכים לדאוג זה לזה".

"מרגש לראות צעירים שבאו לעזור"

משפצים את הדירה של אצלה גודיי. צילום: יואב לין
משפצים את הדירה של אצלה גודיי בלוד. צילום: יואב לין
תלמידי בתי הספר, חניכי מכינות קדם צבאיות, תנועות וארגוני נוער, אנשים מהקהילה, עובדי המועצות ועובדי קק"ל נפרסו על פני 240 אתרי התנדבות ב-35 יישובים ברחבי הארץ. הפעילות התמקדה ביישובים המשתתפים בתוכנית מעוף של קק"ל לצמצום פערים חברתיים בין הפריפריה למרכז.
הדר אייזנטל-אברהמי, מרכזת פעילות "קק"ל למען הקהילה, אומרת בסיפוק: "אנחנו פותחים את השנה במעשים חיוביים. המטרה היא לחנך את הנוער לעשיית טוב ולאחריות קהילתית. בשבילנו זה מעשה קטן ופשוט, אבל עבור התושבים זה המון".
ואכן, אי אפשר היה לפספס את הברק בעיניהם של דיירי השכונות, שהתבוננו בהערכה בבני הנוער החרוצים שעבדו במרץ. כך למשל אצלה גודיי מלוד שמחה לקבל את פניהם של תלמידים שבאו לסייד את ביתה. "מרגש לראות כל כך הרבה צעירים שבאים לעזור", אמרה.
קק"ל לא רק יוזמת ומנהלת את הפרויקט, יחד עם הרשויות המקומיות ושותפים נוספים, אלא גם דואגת לציוד ולכלי העבודה הדרושים – ממברשות וצבע ועד ספסלים ורשתות צל. שבוע ההתנדבות הוא מסורת חדשה בקק"ל, והכוונה להוציאו לפועל פעמיים בשנה, לקראת ראש השנה ופסח.

"להפוך את הנתינה לדרך חיים"

שירה שנרב. צילום: יואב לין
שירה שנרב עם המתנדבים. צילום: יואב לין
נדב חיים, רכז כפר הסטודנטים של בני עקיבא בלוד ואחראי על הפעילות הקהילתית בשכונת רמת, לאורך כל השנה וגם בפרויקט הזה, הופתע מכמות המתנדבים שהגיעה ביום שני 24.9.19 – יותר מ-100 איש. "בעזרתכם ובעזרת מתנדבים רבים נוספים השכונה שלנו תמשיך להשתקם", אמר לבני הנוער.
"חשוב לנו להפוך את הנתינה לדרך חיים", הסביר יעקב גורונפלד, הרכז החברתי של ישיבת אמי"ת נחשון. "לא מספיק לדבר על מעורבות חברתית, צריך לצאת לשטח ולעשות".
היום החם לא הרתיע את המתנדבים בגינה הקהילתית בלוד. הם ניכשו עשבים, יצרו פסיפס, ניקו את השטח מפסולת ולסיום גם שתלו שתילים חדשים.
הגינה רחבת הידיים נמצאת בין בניינים ותיקים בשכונה ונפרשת על פני שטח גדול. באפריל 2019 היא אומצה על ידי קבוצת הסטודנטים מכפר הסטודנטים של בני עקיבא, שמתגוררים בשכונה, ובזמן האחרון הם מפתחים אותה לטובת פעילות חינוכית, בשיתוף עם העירייה, ומסבים אותה לגינה קהילתית על שמה של רינה שנרב, הנערה מלוד שנרצחה לפני כחודש בפיגוע בחבל בנימין שזיעזע את המדינה. שירה שנרב, אימה של רינה, בירכה את המתנדבים הרבים שבאו, ואמרה: "העם המדהים שלנו הפך אירוע נורא להזדמנות לחיזוק הארץ, יצירה וצמיחה. זה נותן למשפחה שלנו המון כוח".
גם אהרון אטיאס, מנכ"ל עיריית לוד, הגיע לברך את המתנדבים: "באתם לפגוש את עם ישראל, מתוך תחושת שותפות ואחריות הדדית", אמר לצעירים. "כשהתושבים רואים שלאנשים אכפת מהם, זה מחזק אותם מאוד. אין לי ספק שגם המתנדבים מתחזקים בעקבות הפעילות".

"הרגשה נהדרת"

משפצים ברחובות. צילום: יואב לין
דוד. "זה פותח אותי לאנשים ולמקומות שלא הכרתי". צילום: יואב לין
במקביל לפעילות המבורכת בלוד וביישובים שונים ברחבי הארץ נערכו חניכי המכינה הקדם צבאית "שובו אחים", הממוקמת בשכונת קרית משה ברחובות, לפעילות שלהם במסגרת קק"ל למען הקהילה ויצאו לטפח את השכונה יחד עם תלמידי בית ספר מהעיר.
"אנחנו מרבים להתנדב פה מתוך אמונה באחדות, ערבות הדדית והביחד של עם ישראל", אמר הרב רובי בראון, ראש המכינה. "ביום הזה אנחנו קמים ועושים, במטרה להפוך את מדינת ישראל למקום טוב יותר".
אריאל בן ה-19, חניך במכינת "שובו אחים", משמש כאחראי סיירת השיפוצים. תפקידו להוביל צוותים של מתנדבים לטיפוח השכונה. "כשרואים איך מקום שהיה במצב ממש גרוע הופך להיות נקי ומסודר – זו הרגשה נהדרת", אמר.
גם דוד בן ה-17 יצא להתנדב בקרית משה. בעודו מגלגל פסי צבע לבן על קירות המבואה של בניין מגורים ישן, אמר הנער: "יום כזה פותח אותי לאנשים ולמקומות שלא הכרתי. אני מדמיין איך אחד התושבים חוזר הביתה מהעבודה, מופתע לראות שהבית שלו צבוע יפה ומתמלא באושר".
אבל לא צריך לדמיין יותר מדי, מספיק לחכות בסבלנות כמה דקות. לקראת סיום יום ההתנדבות בקרית משה שבה לביתה תושבת השכונה אורית סהלו מעבודתה כמורה. "כיף לראות חבר'ה צעירים שבאים להתנדב פה. זה באמת מחמם את הלב. כמובן שלנו השכנים גם נעים מאוד לראות את הסביבה שלנו נקייה ומסודרת. נפלא לפתוח את השנה החדשה בצורה כל כך יפה".