אתר קק"ל לצעירים

הרמוניה בטבע בנס הרים

מאת: נחמה כהן
12.8.2018

מה עושה קק"ל בחופש הגדול? דואגת להצמיח ילדים. למרכז שדה נס הרים הגיעו ילדים רבים לשבוע קייטנה, שכלל שפע של פעילויות חינוכיות והרבה משחקים וכיף בטבע הנעים

בתאריכים 5-9.8.2018 הגיעו כ-160 ילדים בכיתות א'-ו' לקייטנת קיץ במרכז שדה ויער נס הרים, שנמשכה חמישה ימים. הילדים, שהגיעו מיישובי הפריפריה, נהנו מקייטנה בחיק הטבע ומאוויר הרים צלול בגובה 830 מ'. יובל, רכז הקייטנה, אמר: "קק"ל דואגת להעצים ילדים ולחבר אותם לטבע. כדאי להמשיך עם מפעל חינוכי חשוב זה."

כל קבוצה והשם שלה

מצטננים ונהנים במתקנים המתנפחים. איזה כיף. צילום: רוני אוזן
מצטננים ונהנים במתקנים המתנפחים. איזה כיף. צילום: רוני אוזן

נרגשים ומלאי התלהבות הגיעו הילדים ביום ראשון למרכז שדה ויער נס הרים. הם חולקו לקבוצות, לפי גילאים, שכללו ילדים ממקומות שונים (לוד, רמלה, קרית מלאכי, קידר, אלעזר, בית שמש), וכך זכו להכיר אחד את השני. בראש כל קבוצה עמדו מדריך/ה ועוזר/ת. יחד עם הילדים הם בחרו בשמות מגוונים ומקוריים לקבוצות: קבוצת האלופים, קבוצת לב טהור, קבוצת הסטארים, קבוצת הבלתי מנוצחים, קבוצת החיים בטבע א' וקבוצת החיים בטבע ב'.

כל קבוצה התמקמה בשטח מגודר בבד ירוק. על הקרקע הונחו מחצלות ועצי אלונים מצויים הצלו על ראשי הילדים בחורש. על השאלה כיצד התגברו הילדים על הפערים ביניהם וחוסר ההיכרות המוקדמת, השיב יובל, רכז הקייטנה: "הילדים שוברים מחיצות באופן טבעי ומתחברים מהר. לא משנה להם מהיכן מגיע כל אחד. הם תומכים אחד בשני ועוזרים זה לזה."

במהלך השבוע נהנו הילדים מפעילות ניווט ביער, פעילויות מיחזור, סדנאות ריקוד, קולות וצלילים, היכרות עם עולם החי, קרקס ירוק, פעילויות O.D.T משולבות עם משחקי מים, בישולי שדה ופעילות הכנת ארוחת צוהריים בסגנון מאסטר שף. בנוסף למדו הילדים במהלך השבוע על חשיבותו של היער וכיצד לשמור עליו.

מגובשים ומלאי חוויות

אני נטעתי עץ במרכז השדה נס הרים. צילום: נחמה כהן
אני נטעתי עץ במרכז השדה נס הרים. צילום: נחמה כהן

יום חמישי הגיע והפרידה כבר קרובה. הילדים, שרק ביום ראשון הכירו, התחברו מאוד זה לזה ובוודאי ישמרו על קשר בעתיד. יום זה מהווה את שיאו של השבוע הגדוש הזה, שבמהלכו התקיים שיתוף פעולה נפלא מצד הילדים. כל הקבוצות התכנסו ביחד בחדר האוכל החדש והילדים נהנו מההצגה "אושרית מטיילת בא"י". במהלך ההצגה הילדים שיתפו פעולה במציאת חלקים במפת ארץ ישראל והתאמתם למפה.

לאחר ההצגה כל קבוצה ביצעה בפני הקהל שיר סיום שהכינה ונערך חידון טריוויה מסכם עם פרסים. שאלות שנשאלו בחידון היו לדוגמה: מאין באים העגורים? מדוע נקרא החיוואי בשם זה? כיצד מתמודדים עם מחסור במים? הילדים פרגנו זה לזה ובאופן כללי באולם הייתה אווירה נעימה שכללה קולות צחוק, שירה וריקודים.

למזכרת הצטלמו הילדים עם קבוצותיהם, ובנוסף כל ילד הצטלם בנפרד וקיבל לאחר מכן מגנט עם תמונתו. לאחר סיום הפעילות יצאו הילדים לטעת עצים טריים ורעננים במרכז השדה.

בסוף היום התפזרו הילדים לבתיהם מלאי חוויות וזכרונות טובים.

מחוויות המשתתפים:

מסכמים את הקייטנה ומשתפים אחד את השני במעגל שיח. צילום: נחמה כהן
מסכמים את הקייטנה ומשתפים אחד את השני בתחושות במעגל שיח. צילום: נחמה כהן
  • שובל כהן, תלמידת כיתה ג', מהיישוב קידר, שיתפה מחוויותיה: "הגעתי עם כמה חברות מהיישוב והכרתי גם חברים חדשים וכיף לי איתם. ביחד נהנינו ועשינו שמח. למדתי שגם אני יכולה להועיל ובמקום לנסוע עם אימא ברכב אני יכולה לרכוב על אופניים ולמנוע זיהום אוויר. תודה לקק"ל שתורמים למדינה ומטפלים ביערות ותודה על הקייטנה. היה כיף להתנתק ולהיות חמישה ימים בטבע. ממליצה לכולם לבוא לכאן."
  • אהובה יעקובוב מקרית מלאכי, שעולה לכיתה ג', אמרה: "הגעתי לקייטנה עם אחי בעקבות המלצה של מדריכה מהמועדונית. אני מאוד נהנית והולכת לישון כל יום מוקדם כדי לקום בזמן ולהתארגן לקייטנה. הכי נהניתי מהפעילות שבה הכנו שתילים. הבאתי לאימא שלי שתיל שהכנתי."
  • יובל, רכז הקייטנה, סיכם את החוויה המיוחדת הזאת: "יש הרגשה נפלאה של סיפוק. הייתה השקעה אדירה של מנהלי קק"ל, אנשי השטח ומרכז השדה. לנו, המדריכים, הייתה זכות לבוא ולעבוד עם הילדים המדהימים האלה. היה חיבור נפלא בינינו לבין הילדים. אין ספק שההשקעה השתלמה. יש תוצאות מדהימות. היו מקרים של סיוע הדדי ותמיכה בקרב הילדים והיה מרגש מאוד לראות את זה. אשמח לרכז שוב קייטנה של קק"ל. הרגשתי שיש משמעות אמיתית לעשייה."