אתר קק"ל לצעירים

ביער, ביער, ביער יש קייטנה!

מאת: שירן זיו
9.8.2018

קייטנה מיוחדת ושווה ביותר התקיימה במרכז שדה ויער לביא של קק"ל. לאורך השבוע הגיעו כמאה ילדים מיישובי הצפון אל ראש הגבעה הירוקה בלביא, כדי ליהנות מחוויות מיוחדות עם קק"ל, שצבעו את ליבם בחום, כחול וירוק

במסגרת שבוע החוויות שארגנה קק"ל לילדים מהפריפריה, התקיימו בימים ראשון עד חמישי, 5-9.8.2018, קייטנות קיץ בשלושה מרכזי שדה ויער – לביא בצפון, נס הרים במרכז ויתיר בדרום. כ-500 ילדים מכיתות א'-ו' זכו ליהנות משבוע פעילות בקיץ ומהפעלות מיוחדות ששילבו מחנאות, ספורט, ג'ימבורי, מים, יצירה, בישול, מופעים ועוד שלל אטרקציות מטריפות ומעשירות שקק"ל ארגנה עבורם. כן, כן, מחנה קיץ בן חמישה ימים עם קק"ל! שבוע החוויות התקיים הודות לשיתוף פעולה של קשרי קהילה וחברה וחטיבת החינוך ומטרתו הייתה להעניק לילדים מהפריפריה פעילות תוכן איכותית בעלות סבירה.

ירוק ושמח על ראש הגבעה בלביא

נהנים ממשחקים בחיק הטבע. צילום: לימור לטי, ש
נהנים ממשחקים בחיק הטבע. צילום: לימור לטי, ש"י לביא

שישה מדריכים ועוד מד"צים (מדריכים צעירים), ילדי עובדי קק"ל, שהצטרפו לסייע במסגרת שבוע העבודה שלהם בקק"ל, שש קבוצות שבהן השתתפו כ-100 ילדים מהיישובים קרית ים, עפולה, צפת, נצרת עילית וטבריה בילו ביחד במהלך חמישה ימים מרתקים, שהוציאו אותם מהקופסה.

מדי יום במהלך השבוע הגיעו הילדים כדי ליהנות מחוויות מיוחדות ששילבו מחנאות, טבע וקיימות יחד עם היכרות עם הארץ ועם קק"ל. במהלך השבוע התקיימו מבחר פעילויות עשירות ומעשירות ששילבו אתגרים אישיים וקבוצתיים והטביעו חותם. הילדים פגשו את הטבע ואת עצמם בטבע – כשהיה חם הם חיפשו היכן לשהות בצל ושתו הרבה מים, אם החביתה הייתה קרה הם גילו שגם כך היא טעימה, אם הם הפסידו במשחק הם גילו שעדיין אפשר ליהנות ממנו, והם למדו שאפילו עם דבורים אפשר להתיידד. והכי חשוב, הם הגיעו למסקנה, כפי שאמרה אחת החניכות מכיתה ג': "אם אפשר להיות בטבע במקום בקניון – מה טוב".

קייטנה בטבע! חוויות בלתי נשכחות

צופים בהצגה ולומדים על הקמת המדינה. צילום: לימור לטי, ש
צופים בהצגה ולומדים על הקמת המדינה. צילום: לימור לטי, ש"י לביא

באמצעות משחקים מאתגרים למדו המשתתפים הצעירים על הכנרת, על חיסכון במים, על שמירה על הסביבה, על היער ועל בעלי חיים בסכנת הכחדה. דרך צפייה בהצגות הם הכירו את דוד בן גוריון ואת סיפורה של המדינה. מצפייה והשתתפות במופעים של מדען ליום אחד וד"ר מולקולה הם נחשפו למדע ולרעיונות מבריקים ותוך כדי הפעלות שטח מגבשות הם התוודעו לערכי עבודת צוות ויצאו, חדורי משימה, להרפתקאות חדשות.

כל יום התחיל בהתעמלות בוקר, ריקודים ומשחקים חברתיים, והמשיך בארוחת בוקר, שלאחריה הילדים נהנו מהפעלות כגון: המרוץ למיליון, הצגות עם תכנים חינוכיים בנושא הקמת המדינה וכיצד מטיילים נכון, ניסויים מדעיים, קרקס ירוק, מתקנים מתנפחים, ועוד ועוד.

הילה והודיה, מקרית ים, סיפרו: "כיף לנו בקייטנה וכל יום יותר מעניין ומהנה מקודמו. בפעילות הראשונה עשו לנו סיור והיכרנו את הטבע. זה עדיף מאשר להיות בבית מול המחשב או הטלוויזיה". כאשר נשאלו ממה הכי נהנו הן השיבו בלי היסוס: "היצירות שאנחנו עושים והמשחקים! אתמול במרוץ למיליון היו אתגרים ולא חשבנו שנוכל לעמוד בהם, כמו: 'צעד קטן לאדם וצעד גדול לעולם', מעין משחק זיכרון על מים ועל הכנרת, שבו צריך היה לדעת איפה שמים את הכרטיסיות. גם במשחק של הפירמידה היה כיף והיינו צריכים לענות על שאלות שקשורות למדינה ולקק"ל בחום, ירוק וכחול". עוד הן הוסיפו: "לימדו אותנו לא לפחד מדבורים. עכשיו אנו מבינות שדבורים אוהבות אותנו, והן אלו שמפחדות מאיתנו ולא אנחנו מהן".

ומה עוד אמרו המשתתפים המרוצים?

ומה עוד אמרו המשתתפים המרוצים?
פה יותר כיף מאשר להישאר בבית. צילום: לימור לטי, ש"י לביא

ליאם מקרית ים, סיפר: "אני אהבתי את המרוץ למיליון. היינו צריכים לעבור מכשולים ומשימות ומי שהצליח בסוף ניצח." ליאם הוסיף ואמר שהקייטנה חיברה אותו לירוק ולנושא של שמירה על הסביבה. "אמרו לנו שאסור לזרוק אשפה בטבע כי החיות יכולות להיחנק ולמות. דיברו איתנו על חיות בהכחדה ועל כל חיה שהמדריך אמר היה חלק בפאזל".

נדב מקרית ים, אמר: "אהבתי שצריך לרוץ, היה כיף. אנחנו הגענו ראשונים אבל בסוף אמרו שכולם ניצחו. פה יותר כיף מאשר להישאר בבית."

טוהר מקרית ים, הוסיפה: "הדבר שהכי אהבתי היה פעילות עם בריכה עגולה ומים וזה קשור לכנרת. למדתי לא לבזבז את המים של הכנרת ולחסוך במים. נהניתי להכיר ילדים חדשים מבתי ספר אחרים".

נדב מקרית ים, סיכם: "אהבתי את הפעילות עם מכוניות המרוץ. ישבתי בתוך מכונית קטנה והייתה הרבה אשפה על הרצפה, ואני אספתי הכי הרבה. זו הקייטנה הכי כיפית שהייתה לי עד עכשיו."

ציטוטים נבחרים מפי החניכים:

  • "הטבע לא עובר כמו פצע, הוא נשאר תמיד, כמו עץ".
  • "הבנים ניצחו. אבל לא נורא, עדיין היה כיף".
  • "הטבע עכשיו יותר קרוב אליי".
  • "אם אנחנו נאהב את הדבורים הן יאהבו אותנו בחזרה".
  • "עכשיו אני מבינה שיותר כיף בטבע ולא בתוך קניון או אוטו".
  • "כאן זה לא כמו בקניון, אני אוהבת מקומות שנמצאים בטבע ולשמור על הטבע".
  • "בהתחלה כשאכלנו ארוחת בוקר החביתה הייתה קרה כי זה בטבע ואין תנור. אבל אז הבנתי שאני יכולה לאכול בהנאה חביתה לא חמה".