אתר קק"ל לצעירים

חוגי הסיירות למען הכרמל

מאת: כליל אדר, 15/8/11

כ-80 חניכים מקורס מד"צים (מדריכים צעירים) של חוגי הסיור של קק"ל סייעו בעבודה תורמת ומשקמת ביערות הכרמל שנשרפו בחודש דצמבר האחרון

כבר ביומו הראשון של קורס המדריכים הצעירים של חוגי הסיור, הופנו המדריכים שבדרך לעבודה תורמת ומשקמת ביערות הכרמל שנשרפו בחודש דצמבר האחרון. חלקם עסקו בסקר שטח שמיפה את אתרי היער הטבעיים וההיסטוריים וכלל בן היתר גם תיעוד ועדכון התחדשות הצומח בחלק מהאתרים, חלק נוסף מהחניכים עסקו בפריצת קטע נוסף של שבילי נועם והכל נעשה באהבה רבה ותוך שיתוף פעולה מוצלח בין בני הנוער, חוגי הסיור ואנשי הייעור של קק"ל.

סקר שטח יחודי בכרמל השרוף

כ-20 בני נוער של חוגי סיור שיהוו את גרעין שנת השירות (ש.ש) בשנה הקרובה, ביצעו סקר שטח ייחודי ביער ניר עציון השרוף. חוגי הסיור של קק"ל פעילים בשטח כל השנה ומפות הן אחד מכלי העבודה העיקריים של המדריכים, אי לכך החיבור בין הידע הקיים אצל החוגים והצורך של קק"ל מרחב צפון במיפוי הינו מושלם - כך תיאר עומר קלוגמן, רכז ההדרכה של החוגים את הגרעין שממנו נוצר שיתוף הפעולה. כליל אדר ,מנהל מחלקת יער במרחב צפון שיזם את הסקר וניר הר מאגף הייעור של קק"ל, תידרכו את החניכים לגבי חשיבות משימת הסקר: "לאחר השריפה נחשפו אתרים ארכיאולוגים, טרסות, בורות מים, מצוקים ופרטי נוף שהיו מכוסים קודם לכן", פירט כליל, "וחשוב לנו בקק"ל לאתר אותם ולהעלות אותם על המפות בטרם נשלים את תוכנית השיקום ליער". בני הנוער התחלקו לחוליות קטנות וסקרו את השטח במקטעים מוגדרים מראש. ההתלהבות היתה רבה ובמשך כ-5 שעות התחקו הצעירים אחר שרידים עתיקים, אתרי נוף, סימנו במפה נקודות בהן קיימת התחדשות טבעית, ועוד. תוצאות סקר שטח זה יסייעו לקק"ל לתכנן טוב יותר את שיקום היער השרוף.

חידוש שבילי נעם ביער חוף הכרמל

כ- 60 החניכים הנוספים (העולים לי"א), המשתתפים בקורס המדצ"ים (קורס מדריכים צעירים) של חוגי סיור של קק"ל פעלו לפריצת קטע חדש ב"שבילי נועם". שבילי נועם נפרצו והוכשרו בשנת 2006 ע"י קק"ל ובסיוע של חברים ומשפחה של נועם בהגון ז"ל. נועם ז"ל נהרג בשנת 2003 בהתפוצץ הטנק שבו לחם סמוך לדוגית (שבצפון רצועת עזה). בסיוע המדריכים הצעירים נפרץ קטע שביל חדש שיוביל את המטיילים כבר מצריף היערן. קטע יפיפה זה יפתח בעתיד לשימוש המטיילים הרבים הפוקדים את המקום. השביל החדש עובר ביער בוגר של אורן ירושלים שבו תת יער מפותח של אלונים, אלות, עצי לבנה וחרוב. צעירים צעירים (רק בני 16) ובכל זאת הקטע החדש הושלם תוך פחות משעתיים!
בהמשך התכנסנו כולנו לשיחה עם אביו של נועם ז"ל – בני בהגון שפרס לנו מעט על עולמו ואישיותו המיוחדים של נועם.

כליל סיכם את הפעילות והודה מכל הלב לחניכים – מדריכים לעתיד והזמין את כולם להמשיך לבוא ולטייל ביערות קק"ל המגוונים והמעניינים.
 
* תודה מיוחדת לרוני שרף ולג'מל פחמוואי שליוו והדריכו את העבודה מטעם קק"ל.

פעולת התרומה של חוגי הסיור של קק"ל ביערות הכרמל מוכיחה שוב כי עוד רבה ונכונה הדרך לפעילות משותפת בין החוגים לקק"ל. כליל אדר ומנכ"ל חוגי הסיור לביא זמיר כבר סיכמו על פעילות תורמת נוספת של החוגים בכרמל, בסוכות הקרוב.
אז תודה רבה לכל החניכים והעוסקים במלאכה  ולהתראות בשטח.