אתר קק"ל לצעירים

שמחה בנס הרים

חמשוש מהנה (ללא ההורים) לילדים עם מחלות כרוניות וגנטיות, תחת הכותרת חמשושלים – חוויות, כיף והרפתקאות לילדים – התקיים במרכז שדה ויער נס הרים. אז מה אם יציאה מהבית לטיול של יומיים אינה דבר מובן מאליו? עמותת שמחה לילד וקק"ל כן בנויות לזה

"בחיים שלי לא נהניתי ככה בשמחה לילד". המשפט הזה, של אחת מחניכות עמותת שמחה לילד, מסכם כנראה באופן הטוב ביותר את סוף השבוע הייחודי שאליו יצאו 63 ילדים מהעמותה, כולם חולים במחלות כרוניות דוגמת ניוון שרירים, מחלות ריאה, סוכרת, תסמונות נדירות ועוד.
 
סוף השבוע, שבעצם היה חמשוש, העונה לשם חמשושלים – חוויות, כיף והרפתקאות לילדים – נערך בסופשבוע 21-19 במרץ במרכז שדה ויער נס הרים. היוזמה המבורכת היא של עמותת שמחה לילד בשיתוף קרן קימת לישראל.

טבע, יער ואקסטרים

אז מה הם עשו? הפעילויות כללו גיבוש, יצירה, אקשן, ואפילו פעילויות אקסטרים. שולבו בהן ערכים של טבע, יער ואיכות הסביבה. התחושה של הצוות ושל הילדים הייתה של שווים: הנה הם מקבלים את הפעילויות ביער ובמרכז החינוכי של קק"ל ככל הילדים האחרים.
 
לכל חניך היה צמוד חונך אישי המלווה אותו גם במהלך כל השנה ומגיע בהתנדבות, אחת לשבוע, לבקרו. בנוסף היו שלושה פרמדיקים, צוות טכני לוגיסטי, רופא ואמבולנס צמוד לאורך כל הפעילות. וגם שלושה מדריכי קק"ל וצוות מרכז שדה ויער נס הרים. בסך הכול התארחו במסגרת חמשושלים בנס הרים כ-150 איש.

"חוויה יוצאת דופן"

"חוויה יוצאת דופן"
חניכה עם מדריכת קק"ל. "אווירה קסומה". צילום באדיבות מנחם טטנבוים
קשה להסביר כמה אושר טהור נוצר בשיתוף הפעולה המוצלח בין העמותה המשמחת ילדים חולים ובין קק"ל. "לא פשוט להוציא למקום כזה מסודר, מוגן ונגיש לכולם בלב יער את הילדים שלנו. ואת זה קק"ל הצליחה לעשות", אומר מנחם טטנבוים, מנהל סניף ירושלים של שמחה לילד. דרך העמותה הילדים נהנים מהרבה פעילויות, ואפילו נסיעות לחו"ל, כך שהאירוע בנס הרים לא היה יחיד, אבל כפי שאפשר להבין, הוא היה מיוחד.

האווירה הייתה קסומה. היה חיבור בין כל המשתתפים ועובדי המרכז והמדריכים של קק"ל סייעו באדיבות בכל בקשה ועניין. כולם הרגישו משהו מיוחד באוויר וזכו לחוויה מעצימה.

לעשרות הילדים המקסימים האלו, שהמשותף לכולם הוא שהם בריאים קוגניטיבית ושכלית, היו רק מילים חמות להגיד על האירוח ועל הפעילויות שארגנו להם. מנחם טטנבוים מספר: "לילדים זו הייתה חוויה יוצאת דופן שממש נתנה להם נחת והוסיפה להם בריאות". ומוסיף להסביר כמה זה חשוב להוציא את הילדים מהבית לבילוי ולמילוי מצברים, דבר המאפשר גם לבני משפחותיהם לנוח ולפנות קצת זמן לעצמן.

קק"ל מאמצת את עמותת שמחה לילד – עמותה התומכת בילדים החולים במחלות כרוניות וגנטיות – זה כשנתיים. החיבור בין קק"ל לעמותה הולך ומתחזק והופך אט אט למסורת.

 

* המידע באדיבות מנחם טטנבוים, מנהל סניף י-ם, שמחה לילד