אתר קק"ל לצעירים

נטועות בלב

26.11.2020

בטקס משותף של קק"ל ונעמ"ת, לרגל יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים, ניטעו 20 עצים לזכר נשים שנרצחו בידי בן משפחה. יו"ר עובדי קק"ל: "זו פעם ראשונה שהמחשבה שיטעו במקום אפילו עץ אחד נוסף מעבירה בי צמרמורת"

מתנגדים לאלימות
"די לאלימות". צילום: גדעון שרון, מערך ההסברה של קק"ל
20 עצים לזכר 20 נשים: טקס נטיעות בסימן של עצבות וכאב נערך על ידי ארגון העובדים של קרן קימת לישראל וארגון נעמ"ת לזכרן של הנשים שנרצחו בישראל מתחילת השנה בידי בני זוגן או בן משפחה אחר. בטקס ניטעו 20 עצים לזכר 20 הנרצחות.
הטקס התקיים ב-25.11.20, יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים, ביער מבוא מודיעים, בהשתתפות נציגים של משפחות הנרצחות, ובמעמד יו"ר ההסתדרות, ארנון בן דוד, ויו"ר קרן קימת לישראל, אברהם דובדבני.

"לכל אחת יש שם, ומשפחה, ואנשים שמתגעגעים אליה"

משפחתה של מאיה וישניאק ז
"נזכור את כל קורבנות האלימות". צילום: גדעון שרון, מערך ההסברה של קק"ל
"זה שנים רבות אני משתתף בטקסי נטיעות, אך זו פעם ראשונה שהמחשבה שיטעו בו אפילו עץ אחד נוסף מעבירה בי צמרמורת", אמר יו״ר ארגון עובדי קק״ל, ישראל גולדשטיין. "אם הייתי יכול הייתי עושה כל שביכולתי שגם 20 העצים שאנחנו נוטעים פה לזכרן לא היו ניטעים בכלל. אני מייחל ומתפלל שניפגש פה בשנה הבאה מבלי לטעת אף לא עץ אחד חדש. יהי זכרן של קורבנות האלימות במשפחה ברוך".
יו״ר נעמ"ת, חגית פאר, אמרה כי "קשה להשלים עם המצב שבו אנו עומדים כאן ונוטעים עצים לזכר 20 נרצחות, קורבנות מגיפת האלימות במשפחה. בואו נזכור שעל כל אישה שחייה ניטלו באכזריות יושבות בבתיהן, תחת טרור ופחד, עוד עשרות אלפי נשים שכל אחת מהן עלולה להיות העץ הבא. אחת מכל שלוש נרצחות התלוננה במשטרה בטרם נרצחה! אסור לנו להשלים עם זה! ביחד נפעל כדי להבטיח שהחורשה הזאת שנטענו כאן היום לא תהפוך ליער. נזכור את כל קורבנות האלימות כי לכל אחת יש שם, ומשפחה, ואנשים שמתגעגעים אליה".
"אנו מסתכלים על השמות פה ביער והלב כואב. איך הגענו לרמה כזאת של אלימות?", אמר יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, "אפשר למנוע את הרצח הבא ולמאבק הזה חייבים לרתום את כל החברה הישראלית. אנו חייבים לשלב ידיים כדי לעקור את התופעה מהשורש ולשבור את מעגל האלימות. עד שיגיע פתרון מערכתי מהמדינה, זו האחריות המוסרית של כל אחת ואחד מאיתנו, לסייע לכל מי שלכוד במעגל האלימות ולהגביר מודעות כדי למנוע את המקרה הבא".