אתר קק"ל לצעירים

חג מולד שמח לנוצרים בישראל

מבוסס על כתבה מאת אהובה בר-לב

לפני כשבוע וחצי בא לסופו חג החנוכה, ואתמול חגגו הנוצרים בישראל ובעולם את חג המולד. קק"ל, המכבדת את מנהגי תושבי ישראל באשר הם, שמחה לחלק עצים לכבוד חג המולד למוסדות, ארגונים ולחוגגים פרטיים


חלוקת עצי אשוח, חג המולד 2005. צילום: ג'ו מלקולם, ארכיון קק"ל

חלוקת העצים באתרי קק"ל מציגה את הצד היפה של החיים בישראל, כאשר עובדי קק"ל בני כל הדתות – יהודים, מוסלמים ונוצרים, מחלקים עצי חג מולד למגוון תושבי הארץ, שחוגגים את החג. הזן שנבחר לקשט את הבתים לכבוד החג הוא ברוש אריזוני. מדובר בעץ חזק ועמיד, שמתאים לאקלים הישראלי וצומח גם ביערות קק"ל.

יערני קק"ל מגדלים ומטפחים את העצים בחלקה מיוחדת ליד משרדי קק"ל בגבעת ישעיהו, במשך שנתיים, עד שהם מגיעים לגובה של כשני מטרים. בצפון הארץ, יערני קק"ל מגדלים את העצים בחלקות מיוחדות ביערות שונים ולקראת חג המולד, כחלק מפעילות לדילול יערות צפופים, מוכרים את העצים לציבור הרחב. בכך, מונעים כריתה לא חוקית של עצים ומאפשרים לציבור הרחב ליהנות מעץ יפה לחג.

יוסי שרואני, יערן קק"ל בגוש משואה, ציין כי "כמו שאנחנו מחלקים סכך בסוכות, כך אנחנו מחלקים בחג המולד עצים לחברינו הנוצרים", שרה זינגר מהמחלקה לעדות נוצריות במשרד הפנים הדגישה כי "חלוקת העצים לכנסיות מחזקת את הקשר עם המוסדות הנוצריים בארץ, ואנחנו רואים בכך חשיבות רבה".

נציגים רבים של משפחות נוצריות, שגרירויות, עיתונאים זרים וכנסיות בישראל, הגיעו למרכזי החלוקה של קק"ל במרכז ובצפון הארץ ובחרו עץ יפה לחג. אחת מהן היתה פרנצ'סקה גודינף,  שהגיעה לישראל כמתנדבת לפני 20 שנה, התאהבה במדינה וחיה כאן מאז. היא סיפרה כי "ריח העצים והיער מזכיר לי את חג המולד בילדות בצ'כיה". גם בלאל כיפאח, ערבי נוצרי מירושלים, הגיע למרכז החלוקה של קק"ל כדי לבחור עץ. הוא סיפר שהוא מגיע למשתלת קק"ל מידי שנה, כבר יותר מעשר שנים. "העצים של קק"ל מתאימים מאוד ומחזיקים מעמד הרבה זמן. אנחנו נוהגים לשים את העץ בכד חרס גדול, והוא נשאר יפה עד יום ההולדת שלי בפברואר".

דייוויד מור מהשגרירות הקנדית בישראל, בא לקחת עץ יחד עם משפחתו – אשתו שריל והילדים שרה ופול. "עשינו דרך ארוכה מתל אביב בשביל לבחור לנו עץ, שלא לדבר על הדרך הארוכה מקנדה, אבל זכינו בעץ חג מולד שצמח כאן בארץ ישראל, ואין דבר יותר מיוחד מזה", אמר דייוויד. גם ואדים פנקוב, המזכיר הראשון בשגרירות רוסיה בישראל, הגיע בעצמו לבחור עצים לכל עובדי השגרירות. פנקוב מתעניין במיוחד בעבודת קק"ל, בין היתר משום שעבודת הדוקטורט שלו התמקדה בפעילות קק"ל בתקופת העלייה הראשונה והשנייה. "אומנם אין בישראל חורף אמיתי", אמר והביט למעלה לעבר השמש החמימה, "אבל אנחנו בכל זאת יכולים לשבת ביחד כל המשפחה סביב עץ חג המולד, לתת מתנות לילדים ולשמור על המסורת שלנו".

חלוקת עצי חג המולד היא תרומה חשובה נוספת של קק"ל לחיים במדינת ישראל – שמירה על היחסים הטובים בין נציגי הדתות השונות, תוך הדגשת חשיבותם של היערות והעצים בארץ.