אתר קק"ל לצעירים

חנוכה 2020: פעילויות והדלקת נרות

מאת: דניס צין
17.12.2020

אכילת סופגניות, הדלקת נרות, מפגש עם שחקנים שגילמו את גיבורי החג ועוד... לכל אלה זכו מבקרים שהגיעו להשתתף בפעילויות שארגנה קק"ל לכבוד החג בפארק איילון ובשכונת נחלאות. קווין רוס, עולה חדש: "כאן בישראל, אנחנו לא רק קוראים על חנוכה, אנחנו ממש חווים זאת"

שמחים, נרגשים ועוטים מסכות הגיעו מבקרים לפעילויות חנוכה 2020, שארגנה קק"ל בכל רחבי הארץ. בשל מגפת הקורונה, המבקרים נדרשו להירשם מראש לכל הפעילויות. תלמידי בית ספר בקפסולות קטנות, עובדים מחברות שונות ומשפחות שיצאו לחופשת החג, כולם הגיעו להשתתף באירועי חנוכה וליהנות מפעילויות בטבע ומסיורי חנוכיות בירושלים. כל הקבוצות הובלו בידי מדריכי קק"ל והנוכחים זכו להפעלות מרתקות ומשעשעות ולהסברים מפי המדריכים.

מפגש מרתק ומהנה עם יהודה המכבי

"יהודה המכבי" מספר על גבורת המכבים. צילום: דניס צין, ארכיון הצילומים של קק"ל

פארק איילון קנדה, המשתרע על פני שטח של 12,000 דונם וקשור לסיפור חנוכה, היה יעד פופולארי למבקרים רבים שהגיעו להשתתף באירוע שנערך במקום ב-13.12.2020. שם לבוש בשריון קרב מלא, נפגש יהודה המכבי עם תלמידי בית הספר ממצפה יריחו, בדיוק באותו המקום שבו הביסו כוחותיו (המכבים) את היוונים בקרב אמאוס. הוא הסביר לילדים שקבוצת הלוחמים הקטנה שלו שמצוידת בנשק ירוד, הצליחה למגר את הצבא היווני האדיר הודות לאומץ לבם ולידיעה שאין להם ברירה אחרת: "הגענו לירושלים כדי לחנוך מחדש את בית המקדש שחולל על ידי היוונים. מצאנו מספיק שמן להדליק את המנורה ליום אחד, אך בדרך נס היא דלקה שמונה ימים. בזמן ההוא הצלחנו להבטיח אספקה חדשה של שמן". לאחר ההסבר שלח יהודה המכבי את הקהל הצעיר שלו לחפש כדי שמן קטנים שאותם החביא מראש באזור המיוער.

יהודה המכבי גולם בידי השחקן, אמיר שרייבר, שהוזמן על ידי החטיבה לחינוך ולקהילה של קק"ל להשתתף באירועי חנוכה. שרייבר סיפר שבכלל לא היה ברור עד הרגע האחרון אם אירועי חנוכה פומביים יתקיימו השנה בגלל מגפת הקורונה. הוא תיאר: "יחד עם זאת, כמה ימים לפני שהחגיגות היו אמורות להתקיים, הממשלה נתנה לנו אור ירוק. באותה נקודה כולנו היינו בכוננות גבוהה ומטורפת ונכנסנו במהירות לפעולה".

שירים, מעשיות לחג וסופגניות טעימות

אווירה של חג ברחבי הפארק. צילום: דניס צין, ארכיון הצילומים של קק
אווירה של חג ברחבי הפארק. צילום: דניס צין, ארכיון הצילומים של קק"ל

לאחר שנפגשו עם יהודה המכבי ושמעו את סיפורו, התלמידים ממצפה יריחו שרו שירי חנוכה עם המוזיקאי, איתמר זכאי. בין שיר לשיר הוא סיפר להם מעשיות חג: "מדהים שפסטיבל האור היהודי נקבע לתקופה בשנה שבה הימים הם הקצרים ביותר כדי למלא אותנו באור נוסף". בזמן הסיור המשתתפים פגשו דמויות נוספות מסיפור חנוכה, כמו מתתיהו בן יוחנן, ומוזיקאים נוספים שניגנו שירי חג. האירוע הסתיים בהגשת מרק חם וסופגניות חנוכה מסורתיות.

קווין רוס מאפרת, שסייר באזור עם משפחתו, סיפר: "נפלא להיות פה. לפתוח ספר, להביט בתמונות ולקרוא על חנוכה זה דבר שונה לגמרי מאשר להיות כאן פיזית. אנחנו ממש הולכים בעקבות המכבים, זה מדהים". רוס, במקור מפילדלפיה ארצות הברית, עלה לישראל לפני שלושה חודשים בלבד. הוא סיפר שחש שנפלה בחיקו זכות גדולה להגיע לאירוע: "שמעתי על סיור חנוכה בקבוצת וואטסאפ לדוברי אנגלית באפרת. מיהרתי להירשם ואני ממש שמח שעשיתי זאת".

שרה אוברשטיין, אחת האימהות, ממצפה יריחו, שליוו את התלמידים סיפרה כמה היא מעריכה את פעילות קק"ל: "נהדר לראות איך הילדים שלנו מגיבים לסיפור חנוכה. חוץ מזה, מדהים לטייל בפארק היפהפה הזה. תודה רבה לקק"ל על כל המאמץ שהשקיעו בביצוע האירוע הזה".

סיור חנוכיות מדליק

הרבה אור בסיור חנוכיות בנחלאות. צילום: דניס צין, ארכיון הצילומים של קק
הרבה אור בסיור חנוכיות בנחלאות. צילום: דניס צין, ארכיון הצילומים של קק"ל

אירוע חנוכה יומי נוסף של קק"ל היה סיור חנוכיות שכלל גם הדלקת נרות בשכונת נחלאות בירושלים. מדי יום בשעה 17:30 כאשר נרות חנוכה הודלקו והוצבו בכניסות הבתים, האזור התמלא במבקרים. מדריכי קק"ל נכחו במקום, הסבירו והובילו את המתבוננים בין אירועי הדלקת הנרות. גם כאן, שחקנים מחופשים בידרו ושימחו את הקהל, וכל זאת לצד מוזיקאים, שניגנו שירי חנוכה מסורתיים. מחוץ לאחד הבתים הציב תושב כמה חנוכיות והזמין את המבקרים להדליק לעצמם חנוכייה. הוא גם התפנה לעזור למי שרצה לברך על הנרות.

אחד המבקרים בנחלאות היה אלכס קליימן, רופא צעיר מבריטניה שנמצא בתהליך עלייה לישראל. קליימן סיפר כמה נהנה מהאירוע: "יפה לראות איך המסורות העתיקות מתעוררות לחיים וכיצד התושבים המקומיים מדליקים את הנרות ומברכים עליהם. נחמד גם לחזור בזמן לתקופה עתיקה בהיסטוריה היהודית ולהיכנס לאווירת החג".

תושבת ירושלים, הילה מוקדסי, מורה לריקוד ומייסדת קומונע, להקת מחול רב תרבותית, שהשתתפה באירוע ביחד עם רקדני הקומונע, סיפרה: "תקופת הקורונה הרחיקה אותנו זה מזה. אנחנו לא יכולים לרקוד אז אנחנו מחפשים הזדמנויות אחרות להיפגש. התעניינתי במיוחד באירוע הזה של קק"ל שאליו הוזמנתי, כי חנוכה הוא חג קסום כל כך ואין זמן טוב יותר מזה להיות ביחד".

אודיה ביליג, רכזת פעילויות וסיורים בחטיבה לחינוך ולקהילה של קק"ל, אמרה שהיא נרגשת שאירועי חנוכה היו מוצלחים כל כך: "הפסטיבל שהתקיים בשטח הפתוח אינו מובן מאליו. אנשים היו מרותקים לבתיהם במשך כל כך הרבה זמן השנה, עד שחשבנו שההכנות הנרחבות שלנו עשויות להיות לשווא. אני שמחה כל כך שהתמדנו ולא ויתרנו".

רוצים לראות עוד? היכנסו וצפו בסרטון שמתאר את סיורי חנוכה 2020 »