אתר קק"ל לצעירים

סופה 2015: צוותי קק"ל בשטח

הסערה הגדולה כבר החלה וקק"ל ערוכה להגיש סיוע לרשויות ולתושבים ביישובים השונים ברחבי הארץ, כמו פתיחת צירים, חילוץ אנשים וסיוע לצוותי החירום. קק"ל בשטח למען כולם

שומרים על הטבע בכל מזג אוויר

שומרים על הטבע בכל מזג אוויר
פרה בגליל המושלג. צילום: אופיר גמליאל
בימי שגרה מזוהה קק"ל עם הטבע, היערות, הפארקים, הטיולים ואיכות הסביבה, אבל בימי סערה, זו כבר לא הפעם הראשונה, שקק"ל נמצאת בחזית ערוכה לכל בקשה ומושיטה עזרה. עובדי קק"ל הופכים בימים כאלה לכוח מסייע ומחלץ יחד עם צוותי חילוץ וחירום אחרים, ומסייעים לתושבים ולרשויות להתמודד עם מזג האוויר הסוער, הסופות והשלגים שגורמים למפגעים ולנזקים.
 
כבר בשעות הבוקר היום (7.1.15) נערם שלג בפסגות הגליל והגולן, בצפת, במעלות, בכפר ורדים, באזור מירון, בקיבוץ סאסא, בית ג'אן, ברכס רמים, באזור מנרה, ברמת הגולן ואפילו פתיתי שלג החלו לרדת בירושלים.
כבישים רבים החלו נסגרים, וזה הרגע בו קק"ל העמידה בכוננות והוציאה לשטח את הכלים הכבדים, המפלסות, הטרקטורים והכבאיות לשם פתיחת צירי תנועה, הסטת עצים שקרסו ומחסומים שנוצרו כתוצאה ממזג האוויר הסוער.
 
לקראת שעות אחר הצהריים צפויה הסערה להגיע עד לצפון הנגב שם היא עלולה לגרום לשיטפונות. החשש משיטפונות מצטמצם עם השנים בעקבות פעולות רבות בהן נקטה קק"ל, כגון: הסדרת זרימת נחלים, ייצוב הקרקע על ידי מערכות לאגירת מי נגר עיליים, אגירת משקעים בלימנים ונטיעות על פי סקרי קרקע וסביבה. פעולות אלו ואחרות שנעשו במהלך שבע השנים האחרונות יסייעו למנוע את הנזקים הכבדים, שהיו עלולים להתרחש כתוצאה מסחף הקרקע בזמן שיטפונות. מדובר בנזקים כבדים לטבע ולסביבה כמו הרס מאורות בעלי חיים, עקירה של עצים שניטעו ומשמשים מקלט ומחסה לציפורים ובעלי כנף ולבעלי חיים שונים.

מחלצים, מפלסים, מסייעים

מחלצים, מפלסים, מסייעים
כבאית קק"ל בשטח. צילום: אופיר גמליאל
עובדי קק"ל תורגלו בשנים קודמות לסייע בזמן סערה ומשבר. בשנה שעברה, בחודש דצמבר פעלה קק"ל בשטח בשיתוף פעולה עם כוחות הביטחון, הרשויות, המועצות והעיריות, עובדי קק"ל סייעו ליישובים שהיו נצורים ללא חשמל וללא אפשרות לאספקת חירום במשך עשרות רבות של שעות. בנוסף להפעלת הכלים הכבדים קק"ל סייעה לתושבים ולאזרחים במצוקה גם ברכבי 4*4 ובהתגייסות יוצאת מן הכלל של עובדים מכל רחבי הארץ, הם חילצו נוסעי אוטובוס תקוע סמוך למירון, פתחו צירי תנועה לצפת ואריאל וסייעו לחברת החשמל.
 
עם חלוף הסופה בשנה שעברה חשו תושבים רבים בירושלים, הרי הגליל, רמת הגולן ויהודה ושומרון את גודל תרומתה של קק"ל. ראשי רשויות, ראשי מועצות ואזרחים רבים הודו לקק"ל על העזרה שקיבלו. לכולם היו רק מילים טובות לומר על קק"ל ועל התגייסותה לסייע.
 
מקק"ל נמסר: "ריבוי המשקעים הוא חגיגה לטבע, ואנו נשתתף במאמץ הלאומי כדי שמזג האוויר יהיה בגדר ברכה עבור כולם. לאור הניסיון והאמצעים העומדים לרשותנו, הרשויות וכוחות הביטחון והחירום רואות בנו כשותף טבעי למאמץ הלאומי בעת חירום. אנו שמחים להציע סיוע זה, ואנשינו המיומנים התגייסו למשימה במסירות".

צפו: כך זה נראה בשטח