אתר קק"ל לצעירים

אז יודעים שבא אביב

פריחה, לבלוב, חיות החורף מתעוררות, קינון, נזלת והימים מתארכים - כל הסימנים מעידים שהאביב כבר כאן, ואיתו גם פעילויות אביב לילדים

פרפר מתעורר לחיים באביב ביער לביא. צילום: קק"ל

אביב מוקדם

אביב הוא עונת השנה המלבלבת ביותר שמתמשכת בין 21.3, היום שבו היום והלילה שווים, ועד 21.6, היום הארוך בשנה. הימים מתארכים, הלילות מתקצרים וכולם מתעוררים לחיים, מכאן גם נגזר שמה של העיר העברית הראשונה, תל אביב, כדי לציין התחדשות ורעננות בארץ ישראל.
 
ההתחממות הגלובלית בשלושים השנה האחרונות גורמת להתקצרות ימי החורף ולהארכת ימי הקיץ, מה שאומר שהאביב מתחיל מוקדם יותר מהיום הרשום בספרות, ולרוב מתחיל כבר בפברואר. כמו כן, כמות המשקעים פוחתת, ואם בעבר צפינו לגשמי אביב, שיעזרו לטבע לפרוח ולחקלאים בשדות, בעשור האחרון ניתן לראות כי החורף והאביב שחונים במיוחד, לא רק בישראל כי אם בכל העולם.
 
 

ילדה נהנית להריח פרחים. צילום: קק"ל

פריחת האביב

הסממן הבולט ביותר של האביב הוא פריחה והתחדשות של צמחים רבים. עם זאת, יש לציין כי עם בוא החמסין הראשון ולאחריו עונת השרבים המייבשת, פריחה זו יכולה להיות קצרה במיוחד. לכן, מומלץ לצאת מיד עם תחילת העונה לטיול פריחות בשטחים פתוחים ליד הבית ולמסלולי טיול עם מוקדי פריחה מיוחדים ברחבי הארץ.
 
בין הפרחים הבולטים המקשטים את ארצנו, אפשר למצוא את חרצית, פרג, חרדל השדה, תלתן, מרגנית, חמציץ, צבעוני, חוטמית זיפנית, אירוס הארגמן, אירוס הגלבוע, כליל החורש, פשתה שעירה, גדילן, דמומית, ונורית.
 
 

פריחת האביב בשיאה. צילום: קק"ל

חיות החורף מתעוררות

תרדמת החורף של חיות מסוימות נגמרת והן יוצאות במלוא המרץ לפעולה, כך גם דובי הקוטב. בקבוצת החרקים אפשר לראות את הדבורים, החיפושיות והפרפרים עפים במרץ בין הפרחים ויונקים צוף. ציפורים רבות מוצאות את עונת האביב כעונה מצוינת לקינון והרחבת התא המשפחתי. כמו כן, אפשר לראות בשמי הארץ את נדידת הציפורים מהדרום האפריקאי המתחמם לצפון האירופי המפשיר.
 
חיות תרמיות, בעלות דם קר, מתחממות ומתעוררות לחיים בעונה זו של השנה, לרוב מדובר בזוחלים ודו-חיים. וזה בדיוק המקום לציין בריש גלי כי גם הנחשים יוצאים מהחורים והם מסוכנים ביותר בתחילת העונה, שכן ניבי הארס אגרו ארס רב במהלך החורף והם קטלניים יותר מתמיד בעודם שוחרים לטרף, רעבים משנת החורף וינשכו כל דבר שיסתמן כמזון או יפריע בדרכם למזון. לכן, אם אתם יוצאים לשדה ולטבע בעונה זו מומלץ לנעול נעליים גבוהות סגורות היטב ולשים לב במיוחד היכן דורכים.
 
 

ציפור דורסת צדה נחש בפארק בריטניה בנגב. צילום: חיים שוחט, ארכיון הצילומים של קק"ל

 
 

אלרגיית האביב

אבקני פרחים ועצים עפים באוויר, חרקים מתעופפים ומתרבים בקצב מסחרר ועוקצים אותנו, ובמילים אחרות יש מספיק סיבות באוויר שגורמות לנו להתעטש ולהתגרד. אם ידועה לכם רגישות לקדחת השחת, הימנעו ממגע ישיר עם פריחה ובימים של רוח צמצמו את היציאה ממקום מוגן. במקרים קשים או במצב של מחלות רקע מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל.
 
אלרגיות נוספות יכולות להירשם מהפרשות של בעלי חיים הפעילים יותר בעונה זו של השנה. אלה יכולים להתבטא בנפיחות, גרד, התעטשות ודמעות. גם כאן, אם אתם רגישים הימנעו ממגע עם חיות מחמד וחיות לא מוכרות, תגובות אלרגיות במצב חריף יכולות להוות גם סכנת חיים.