אתר קק"ל לצעירים

מה אוכל את העץ?

הידעתם? בעלי חיים רבים ניזונים מעצים. לעיתים העץ מתוגמל על ידי בעל החיים שניזון ממנו, ולעיתים הוא נפגע ממנו

עצים הם מהאורגניזמים הבולטים והחשובים במערכות האקולוגיות שבהן הם מתקיימים. מינים רבים של בעלי חיים מקיימים עמם רשת מסועפת של יחסי גומלין ומספקים בעזרתם צרכים בסיסיים החיוניים לקיומם, כמו מזון, רבייה והגנה. בעלי חיים רבים ניזונים מעצים, החל בחיפושיות וכלה בפילים. יש הניזונים מהעלים, מהגזע, מהפירות, מהפרחים; למעשה כמעט מכל איבר של העץ. לעיתים העץ מתוגמל על ידי בעל החיים שניזון ממנו, ולפרקים הוא נפגע.

מי ניזון מהאלון?

 
אלון מצוי. בתמונה הקטנה מימין לשמאל: בלוט וספלול, בלוט מכורסם, בלוט מחורר. צילום: מירב כורה-חזן
 

נושא את הבלוטים למחילתו. יערון.
צילום: depositephotos

מהאלון המצוי, הגדל בחורש באזור הים-תיכוני, ניזונים בעלי חיים רבים. מהבלוטים (שהם הפירות של האלון) ניזונים עורבני, יערון וגם חזירי בר. לרוב הם אוכלים רק חלק מהבלוט ואינם פוגעים בחלקו של הבלוט המכיל את העובר שממנו יכול לנבוט עץ חדש. בכך הם עוזרים בהפצתו של האלון. כמו כן, היערון נושא חלק מהבלוטים למחילה שלו, שם הבלוטים קולטים את לחות הקרקע ונובטים.
העורבני מטמין מזון לעת מחסור, את הבלוטים העודפים הוא טומן בקרקע ומכסה באדמה, ואלה שנשכחו עשויים לנבוט. גם הזחלים של החיפושית חדקונית הבלוטים ניזונים מהבלוט. החדקונית מטילה את ביציה בתוך הבלוט, אך הזחלים המתפתחים אינם פוגעים בעובר. עלי האלון קשים, קוצניים ומכילים חומרים כימיים המקשים על עיכולם, אבל בכל זאת קיימים בעלי חיים הניזונים מהם, כמו אייל הכרמל שנכחד מהארץ והושב לכרמל וכן זחלים של רפרף האלון וטוואי האלון. במקרים אלו, בשל כרסום העלים, נפגע העץ.

הצעה לפעילות

התבוננו היטב בעץ האלון. האם תוכלו לראות פעילות של בעלי חיים בעץ או בסמוך לו? האם תוכלו לזהות עלים מכורסמים, בלוטים מכורסמים או בלוטים עם חורים? האם תוכלו לשער מיהו בעל החיים שעשה זאת?

מי כילה את השיטה?

שיטה סלילנית. בתמונה הקטנה: עשקוץ השיטים - זחליו פוגעים בעץ. צילום: ארכיון קק"ל ורעי סגלי
 

ניזונים מעלי השיטה ומסייעים בהפצת זרעי העץ.
צבי הנגב וחרדון הצב. צילום: אייל ברטוב ו-depositephotos

השיטה היא אחד מסוגי העצים הבודדים הצומחים בערבה באופן טבעי, בשל כך מארג שלם של צמחים ובעלי חיים תלוי בה ועשרות מינים של אורגניזמים ניזונים ממנה.
צבי הנגב ניזון מהפירות ומהעלים של השיטה, חלק מהזרעים שהוא לועס עוברים במערכת העיכול שלו ומופרשים מגופו עם הגללים. המעבר במערכת העיכול מאפשר את נביטתם. כך גם השיטה וגם הצבי יוצאים נשכרים.
הפרפר כחליל השיטה ניזון מהצוף ומאביק את הפרחים. הציקדה, גבנונית השיטים, ניזונה מהצוף ומהמוהל, המכילים ריכוז גבוה של סוכר, אך אינה תורמת לעץ. החרגול, עלעלית משוישת, ניזון מעלי השיטה, וכך גם הזחלים של העש עשקוץ השיטים. בשני המקרים הללו בעלי החיים פוגעים בעץ. גם חרדון הצב ניזון מעלי השיטה, ובגלליו מצויים פעמים רבות הזרעים שהוא, כנראה, מסייע בהפצתם.

הצעה לדיון

במקרים רבים אורגניזמים המצויים בקשרים ביניהם נהנים מהקשר, כמו לדוגמה ציפורים הניזונות מפרי העץ וכתוצאה מכך מפיצות את זרעיו. יחסים מסוג זה בטבע נקראים הדדיות. האם תוכלו לחשוב על קשרים נוספים בין אורגניזמים שמתקיימת בהם הדדיות?