אתר קק"ל לצעירים

קק"ל עוטפת את עוטף עזה

מאת: מערכת חלון ירוק
29.8.2018

נזק קשה לחקלאות, לחי ולצומח! עם צרה זו מתמודדים תושבי הנגב וצוותי קק"ל כבר למעלה מארבעה חודשים – מאז שהחל טרור העפיפונים. תושבי האזור האופטימיים והחזקים נשארים באזור וקק"ל עושה כל מאמץ לסייע להם. כיצד? הכול בכתבה שלפניכם

אם תגיעו לאזור הנגב הצפוני והמערבי בימי סוף הקיץ האלה תוכלו לראות שעשרות אלפי דונמים של יער נשרפו בחודשים האחרונים. בין הצבע הצהוב, שמאפיין קיץ מדברי, ישנם כתמי צבע שחורים שמעידים על השריפות הנרחבות שמתחוללות כאן. באוויר נישא ריח לא נעים של עשן וכבאיות ורכבים אזרחיים וצבאיים עם מיכליות מים לכיבוי השריפות מסתובבים כל הזמן באזור, כדי לטפל באופן מיידי בכל התלקחות שתיווצר בשטח. תושבי האזור החזקים נשארים ביישוביהם ונחושים להמשיך בשגרת חייהם. קק"ל, באמצעות ידידיה, נרתמת לעזור להם. היא נמצאת בשטח וערוכה לסייע בכל מצב. מנהל הקהילה בקיבוץ נחל עוז, אהרל'ה פוקס, אמר: "כל מה שקק"ל עושה כאן דוחף אותנו קדימה ותורם לנו מאוד כקהילה".

ומה קק"ל עושה בפועל? לפניכם חלק מהפרויקטים שבהם היא עוסקת למען פיתוח האזור ולמען שיקום אזור עוטף עזה, כתוצאה מטרור העפיפונים.

הקמת בית ספר ממוגן בשער הנגב

כאן בונים! הקמת רשת מיגון על מבנה בית הספר. צילום: ברכה שטיין, קק
כאן בונים! הקמת רשת מיגון על מבנה בית הספר. צילום: ברכה שטיין, קק"ל

נגמר החופש הגדול וחוזרים לבית ספר? לקראת פתיחת שנת הלימודים – ממש בקרוב – מושלמת בנייה של בית ספר ממוגן לילדי אחד עשר היישובים במועצה האזורית שער הנגב, שמתרחבת ומתפתחת למרות הקשיים באזור. בית הספר הממוגן מוקם כדי לשמור על בטחון הילדים גם בימים שבהם יש ירי לאזור מכיוון רצועת עזה. קק"ל, באמצעות ידידיה, לקחה על עצמה את הטיפול הנופי סביב בית הספר, שכולל גינון ופיתוח, הצללות והקמת מתקני משחק לרווחת הילדים.

ומה כוללות העבודות באתר? התקנת רשת מיגון מיוחדת, שתגן על מבנה בית הספר ותמנע חדירת טילים והקמת כיתת מחשבים במקלט. בנוסף מוקמת כיתת חוץ בחצר הפנימית שבנייתה כמעט הושלמה, וכאמור, מוקם גן מושקע ביותר מסביב, בסיוע קק"ל.

בונים שיכון חדש בקיבוץ נחל עוז

הקמת בתים חדשים בקיבוץ נחל עוז.  צילום: ברכה שטיין, קק
הקמת בתים חדשים בקיבוץ נחל עוז. צילום: ברכה שטיין, קק"ל

תושבי נחל עוז, שנמצא קילומטר וחצי מהגבול בלבד, ספגו בחודשים האחרונים מכה קשה מאוד. כאלף דונם של שדות חיטה הושמדו ולחקלאים מצפה אתגר גדול. אהוד קורן, מרכז תחום הנדסה בקיבוץ, אמר: "החקלאות היא מקור הפרנסה העיקרי של נחל עוז, וכשליש מכמות החיטה נשרף. הלב כואב, אבל בחורף הבא החיטה תצמח שוב. הכאב הגדול ביותר הוא לראות עץ אקליפטוס נגמר בחמש דקות של שריפה. שורפים את מעט החורשות שקיימות באזור הצחיח והשחון הזה, והנגב נשאר חשוף לעוד עשרות שנים".

איך מסייעת קק"ל ליישוב שנמצא ממש על הגבול? למרות כל הקשיים בקיבוץ חיים כ-140 חברים ויותר מ-100 ילדים והמקום מתרחב וגדל. בארבע השנים האחרונות, לאחר סיום מבצע צוק איתן, הגיעו למקום 25 משפחות חדשות. על מגרש גדול מתכננים להקים 26 מבנים נוספים. קורן סיפר: "על מגרש רחב ידיים ושומם, הנושק לגבול, עתידה לקום שכונה חדשה בקיבוץ בעזרת משרדי הממשלה ובעזרת ידידים כמו קק"ל ו-JNF ארה"ב. אנחנו בונים בפעימות ולא במסות ומתכננים לקלוט שמונה משפחות מידי שנה. כדי למשוך אנשים לגור באזור מאתגר כל כך, צריך לספק להם את המעטפת השלמה בתוך הקיבוץ מבחינה כלכלית, חברתית, קהילתית וחינוכית".

ביחד – מערך הכיבוי בדרום מאחד כוחות

מתנדבת מצטרפת לכוחות כיבוי האש ביער בארי.  צילום: עינת בהט, קק
מתנדבת מצטרפת לכוחות כיבוי האש ביער בארי. צילום: עינת בהט, קק"ל

במהלך מאות אירועי השריפות, נעזר מרחב דרום בקק"ל בארבע הכבאיות שברשותו ובאלה שהגיעו לסייע מהצפון ומהמרכז. דני בן דוד, מנהל אזור נגב מערבי בקק"ל, סיפר שבחודש הראשון לטרור השריפות אנשי קק"ל היו בשטח כל היום. כעת מנסים לקיים תורנויות כדי לאפשר צבירת כוחות ולמנוע את שחיקת הכבאיות. אליהם הצטרפו גם כוחות הכיבוי של צה"ל, רשות הטבע והגנים ושירותי הכבאות. למערך נוספו רכבים עם "שדכן", שנושא את מיכליות המים לכיבוי השריפות ומאפשר להתמודד במהירות רבה יותר עם השריפות. מכיוון שלא כל הכוחות בשטח מכירים את השדכן ויודעים להפעילו צוותי קק"ל עוסקים גם בהובלת הכוחות לכיבוי השריפות.

בנוסף תשעה מגדלי תצפית שפזורים בדרום מהווים חלק מהכלים שקק"ל משתמשת בהם בימים אלה לצורך איתור שריפות. במגדל התצפית בבארי ניתן לפגוש מתנדבים מלוס אנג'לס וגם אימא לחמישה ילדים, שהצטרפו לשירותי הכבאות, לצוותי קק"ל, ולחיילי צה"ל במלחמה בטרור השריפות. גם מערכות קשר אמינות וציוד מיגון אישי ליערני קק"ל שעוסקים בכיבוי האש משתתפים במאמץ המלחמתי הזה. זהו חלק חשוב ביותר בשמירה על ביטחונם של הצוותים ובשיפור תפקודם בשטח. רמי זריצקי, ממערך הכבאות בקק"ל, אמר: "כיום אנחנו משתמשים בשלוש מערכות קשר שונות, ומקווים להגדיל את מספרן כדי לשפר את התיאום בין כל העוסקים בכיבוי האש".

למען התקווה – פיתוח ביער חנון

ליער חנון מגיעים מבקרים רבים. שם נמצאת אנדרטת חץ שחור, אתר זיכרון גדול לזכר מורשת הקרב של הצנחנים ופעולות התגמול של שנות ה-50 של המאה ה-20. בימים אלה מתכנסים שם משתתפים רבים יחד עם בני משפחת גולדין. הם מפריחים כאן עפיפונים של תקווה (שונים לחלוטין מעפיפוני התבערה מעזה!), למען החזרתו של בנם, הדר, והשבויים הנוספים מעזה. כיום המקום צר מלהכיל את כולם באופן בטיחותי. ומה עושה קק"ל בעניין? לדברי עמיחי לזר, העוזר של אדריכלית קק"ל במרחב דרום, קק"ל תיצור חיבור בין מתחם היער, האנדרטה ואזור בית שביתת הנשק שנמצאים שם, באמצעות בניית שבילים, אזור חניה ורחבת התכנסות וטקסים.

פועלים למען יער בארי

שריפה נוספת ביער בארי. צהוב, ירוק ושחור מתערבבים. צילום: משה ברוכי, קק
שריפה נוספת ביער בארי. צהוב, ירוק ושחור מתערבבים. צילום: משה ברוכי, קק"ל

יער זה, שנפגע קשות בפעילות טרור העפיפונים, הוא יעד תיירותי חשוב. בו מתקיים מידי שנה, בתקופת פריחת הכלניות,  פסטיבל דרום אדום . קק"ל הכשירה ביער דרכי נוף, שבילי טיול, שבילי אופניים וחניונים לצד אתרי המורשת. בחניון נחביר שביער, קק"ל מבצעת עבודות להסדרת החניון ולהנגשתו לציבור, ומציבה בו שולחנות פיקניק, מסדירה שביל ורחבה וכן שילוט, להנאת המבקרים ולמען רווחתם. בחודשים האחרונים יש בו כ-16 שריפות בממוצע ביום, שאותותיהן ניכרים בשטח.

דני בן דוד, מנהל אזור נגב מערבי בקק"ל, אמר: "הנזקים ליער, לחי ולסביבה הם אדירים. מאז נחיתת עפיפוני התבערה הראשונים בחודש אפריל 2018, צוותי קק"ל התמודדו עם יותר מ-650 שריפות, שכילו כ-10,000 דונם של יער. אורנים ואיקליפטוסים ותיקים משנות ה-60 של המאה ה-20 עלו באש. היער ספג מכה אקולוגית קשה מאוד. אין כאן רצף יערות ובעלי החיים לכודים באיים של יערות ומושמדים בשריפות. לא מעט חניונים, שבהם מונצחים חיילים שנהרגו, עלו באש. אנשי המרחב בקק"ל מחויבים למשפחות ונמצאים איתן בקשר אישי. כל חניון ביער הוא סיפור חיים אישי".

כדי לסייע במאבק נגד השריפות צוותים וכבאיות של קק"ל, יחד עם שירותי הכבאות, רשות הטבע והגנים, צה"ל ומתנדבים מקיבוץ בארי, מנסים מדי יום ביומו להתמודד בעוז מול השריפות שנוצרות, כדי לכבותן במהירות.

פנינה במדבר – פיתוח פארק אופקים

העיר אופקים מתפתחת בהתמדה וצפויה להכפיל את אוכלוסייתה בשנים הקרובות. קק"ל משקיעה בעיר ומטפחת את פארק אופקים – ריאה ירוקה במיוחד לתושבי העיר. בלב הפארק מוקמים מתחם ספורט, פנאי ונופש, שכולל מגרשי ספורט, שבילי הליכה ואופניים, מתקני משחק, רחבת מזרקות מים ועוד. המטרה היא שפיתוח הפארק ישפר את איכות חיי התושבים ויחזק את העיר.