אתר קק"ל לצעירים

שימרו עליהן: סלמנדרות בסכנת הכחדה

4.11.2015

מי הרג את הסלמנדרות? בשיא עונת הרבייה שלהן הרגו אלמונים שלוש סלמנדרות כתומות במעיין נבוריה ביער ביריה של קק"ל. יערן קק"ל, אלי חפוטה, שמצא אותן: "מדובר בנזק חמור. גם כך אוכלוסיית הסלמנדרות בסכנת הכחדה ואנו עושים כל מאמץ לשמור על כל פרט"

פתיח
סלמנדרות במעיין נבורייה. צילום: אבירם צוק
"ברגע שאתה הורג את הבוגרים, אז גם הדור הבא בסכנה. זוהי גם התעללות לשמה וגם פגיעה בדור הבא", אומר כליל אדר, מנהל מחלקת יער במרחב צפון של קק"ל. "מדובר לא רק על מין שנמצא בסכנת הכחדה, אלא זו גם התקופה שבה הסלמנדרות הבוגרות יוצאות החוצה ורוקדות את ריקוד החיזור שלהן. לצערנו, מישהו השבוע התעלל עם מקל בבעלי החיים האלה".

זה הטבע שלנו

אנחנו בני האדם קיבלנו זכות גדולה – לשמור על ערכי הטבע, החי והצומח שבסביבתנו. זו הזכות שנפלה בחלקנו וזו גם החובה המוסרית שלנו. אין לפגוע בטבע בשום צורה – לא לקטוף, לא להציק, ולא להתעלל, לא בערכי הטבע ולא בבעלי החיים הנמצאים ביער, בנחל ובשדה. אז פשוט חשוב לנו שתקראו את הכתבה הזו, ותעבירו הלאה את המסר.

"היער מבחינתנו הוא כבר מזמן לא רק עצים", מסביר כליל אדר, "קק"ל מטפחת את כל ערכי הטבע שבתחומו, שומרת על ערכי היסטוריה ונוף, וגם הסלמנדרות האלה הן מין חשוב שהוא ערך טבע שמוסיף חן וגם מוגן, ואנחנו רוצים שיוסיף גם חסד ליערות שלנו.

"אם יימצא מי שהרג את הסלמנדרות, הוא יעמוד לדין פלילי, אבל לא פחות חשוב לנו להמשיך לחנך את הילדים והנוער ואת כלל הציבור להיות יותר מודעים, יותר מבינים, ולסייע לנו לשמור על החי והצומח של ישראל. הסלמנדרות הללו זקוקות למקווי המים וצריך להתחשב בהן ובוודאי שלא להתעלל בהן!"

מי את הסלמנדרה הכתומה?

כליל אדר: "הסלמנדה הכתומה, או מלכת האש, היא דו חי והיא נמצאת בסכנת הכחדה מכיוון שבתי הגידול הלחים הולכים ונעלמים. זוהי מעין לטאה, אבל אנחנו מכניסים אותם למשפחת הדו חי משום שחלק ממחזור החיים, השלב הראשון של החיים אצלה, הוא ראשנים שזקוקים למים. הבוגרים חיים על פני הקרקע ומתחת לסלעים, סדקים ונקיקים.

"היא שחורה עם כתמים כתומים, שהם צבעי אזהרה, ולא בכדי. הסלמנדה מפרישה חומר שנקרא סלמנדרין, וממש לא כדאי לגעת בו ואחר כך להכניס את האצבעות לפה. צבעי האזהרה האלו נועדו להזהיר ציפורים וטורפים אחרים. היא בולטת ובוהקת ביום, אבל בלילה קשה לראות אותה, ולכן אחת הבקשות שלנו היא להימנע מלנסוע בשבילי היער בלילות גשומים, במסגרת המאמץ לשמור על המין המיוחד הזה.

"הסלמנדרות בישראל נפוצות מהכרמל בדרום – צפונה עד הגבול בואכה לבנון ונמצאות גם בלבנון. אפשר למצוא אותן לפעמים בשרידים של אתרים היסטוריים ושל מתקנים חקלאיים.

דו חיים בישראל: זנים נכחדים

סלמנדרות הן דו חי ממשפחת הסלמנדריים (Salamandridae), והן שייכות לסדרת בעלי הזנב. הן מסוגלות לחיות במים וביבשה. בישראל נפוץ המין סלמנדרה כתומה המכונה גם סלמנדרה מצויה. בהשוואה למחלקות אחרות של בעלי חוליות, ארץ ישראל לא התברכה בעושר מינים גבוה של דו חיים, וכיום חיים בארץ רק שישה מינים של דו חיים, ומתוכם חמישה מינים, כולל הסלמנדרה, נמצאים בסכנת הכחדה. שני מינים, החפרית המצויה וטריטון הפסים, נמצאים בסכנת הכחדה חמורה. מין אחד שנקרא עגולשון שחור-גחון, נכחד או כמעט שנכחד לחלוטין בעקבות ייבוש אגם החולה.